Na czym polega leczenie starczowzroczności?

0

Starczowzroczność pojawia się naturalnie wraz z wiekiem, najczęściej około 40. roku życia. Wady wzroku nie da się całkowicie wyleczyć, ale można ją korygować. Poprawę wzroku u osób ze starczowzrocznością zapewniają: soczewki kontaktowe progresywne lub tradycyjne okulary korekcyjne. Niezależnie od wyboru metody korekcji, szkła progresywne powinny być dobierane przez specjalistę w gabinecie okulistycznym.

Kontaktowe soczewki miesięczne – jak o nie dbać?

0

Odpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych gwarantuje prawidłowe działanie soczewek korekcyjnych, a także zmniejsza ryzyko podrażnień czy infekcji oka. Soczewki miesięczne wymagają czyszczenia w specjalnym płynie oraz przechowywania w pojemniku. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno odbywać się zawsze po wcześniejszym dokładnym umyciu i osuszeniu dłoni.

Jak zamknąć naczynka?

0

Rozszerzone naczynka to problem bardzo wielu kobiet. Jednak z takimi nieatrakcyjnymi zmianami bardzo często problem ma również wielu mężczyzn. Zatem w jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na zapobieganie takim zmianom?

Zawartość wody w organizmie – jak właściwie nawadniać organizm?

0

Woda to eliksir życia – bez niego nie mogłoby ono zaistnieć na naszej, nomen omen, Niebieskiej Planecie. Dlatego tak ważne jest właściwe, codzienne nawadnianie organizmu. A jednak większość z nas wciąż nie wie wszystkiego, co jest konieczne, aby nie dopuścić do odwodnienia! Do tej pory spotykasz się głównie z opinią, że każdy z nas powinien wypijać ok. 1,5-2 litrów wody niegazowanej dziennie? Dowiedz się więcej na temat zawartości wody w organizmie i sprawdź, jak zadbać o właściwe nawodnienie komórek ciała!

Hiperhydroza

0

Hiperhydroza to termin medyczny pod którym kryje się nadmierne pocenie się. To schorzenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka, ale stanowi istotny problem
w życiu codziennym, ponieważ przekłada się bezpośrednio na stan psychiczny i komfort. Problem ten dotyczy najczęściej obszaru dłoni, pach, stóp i przedramion.

Przyczyna nadmiernej nadpotliwości pod pachami mogą być: zmiany hormonalne (menopauza), zaburzenia nerwowe (neuropatia), dolegliwości metaboliczne (cukrzyca), czynniki genetyczne, choroby nerek lub schorzenia infekcyjne.

Czynnikami sprzyjającymi są wysokie temperatury, wysiłek fizyczny, stres, silne emocje, dieta bogata w ostre przyprawy, używki takie jak kofeina, noszenie odzieży sztucznej, obuwie nieprzepuszczające powietrza oraz okres dojrzewania.

Leczenie można podzielić zasadniczo na zachowawcze, farmakologiczne i operacyjne. To ostatnie ma największą skuteczność. Sympatektomia to radykalny zabieg, który polega na wycięciu fragmentu układu nerwowego, a dokładnie pnia współczulnego wraz ze zwojami nerwowymi współczulnymi. W efekcie rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne w kończynach górnych co przekłada
się na zmniejszone wydzielanie potu przez organizm ludzki.

Sympatektomia piersiowa to zabieg polegający na wprowadzeniu endoskopu po wcześniejszym wprowadzeniu powietrza do jamy klatki piersiowej i wykonaniu nacięcia pod pachą. Zwoje nerwowe zostają przecięte za pomocą nożyc połączonych z endoskopem pod kontrola specjalnej kamery, niekiedy używa się promieni laserowych, aby zniszczyć zwoje nerwowe. Jeżeli problem jest tylko po jednej stronie ciała wtedy stosuje się lokalizacje za pomocą promieni rentgenowskich i dokonuje stymulacji elektrycznej. Zwoje nerwowe są zatem niszczone z użyciem fal radiowych przez elektrody umieszczone na skórze pacjenta. Miejsce nacięcia musi być pielęgnowane z zastosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, aby nie doprowadzić wtórnie do zakażenia rany.

Dolegliwość jaką jest nadmierna potliwość obejmuje około 2 – 3 procent populacji zazwyczaj w wieku od 20 do 30 lat.

Dzieci u lekarza

Dynamicznie rozwijające się dziecko szczególnie narażone jest na powstawanie wszelkiego rodzaju stanów chorobowych. Wiele z nich związane jest ponadprzeciętną żywiołowością i chęcią poznania świata. Okres ten charakteryzuje się również ogromną dynamiką i możliwością pojawienia się wielu zmian w organizmie młodego człowieka, więc z pewnością warto zadbać o najlepszą opiekę medyczną i częste rutynowe kontrole najmłodszych.

Kriolezja kręgosłupa

0

Kriolezja kręgosłupa to przezskórna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda mikroinwazyjnego leczenia bólu. Celem jest długotrwała redukcja dolegliwości bólowych osiągana poprzez zastosowanie niskich temperatur.

Procedura ta polega na wyłączeniu funkcji czuciowych wybranych struktur nerwowych. Oznacza to jednocześnie długotrwały efekt przeciwbólowy. Jest to metoda bardzo promowana ze względu na bezpieczeństwo dla pacjenta, skuteczność i długotrwały efekt terapeutyczny. Warto nadmienić, że jest to terapia z wyboru w przypadku występującej lekooporności pacjenta na przewlekłą farmakoterapię.

Wytyczne Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu jasno wskazują na terapię multimodalną z zastosowaniem alternatywnych metod leczenia analgetycznego. Ból nigdy nie jest zjawiskiem punktowym. Zazwyczaj promieniuje na cały organizm dając objawy takie jak przyspieszone tętno, wzrost ciśnienia tętniczego krwi czy reakcje immunologiczne.

Kriolezja jest zabiegiem odwracalnym i bardzo konkurencyjnym dla farmakoterapii. Znajduje zastosowanie w takich dziedzinach medycyny jak ortopedia, neurologia, neurochirurgia, ginekologia, seksuologia czy okulistyka.

Warto podkreślić,że kriolezja jest procedurą wykonywaną w ramach zabiegu jednodniowego. Stosuje się metodę przezskórną z zastosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki. Zabieg jest minimalnie inwazyjny, nie wymaga długiego okresu hospitalizacji ani nawet zakładania szwów.

Jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich ciąża, infekcje i zakażenia, koagulopatie oraz brak możliwości udzielenia przez pacjenta świadomej zgody na zabieg.

Przejdźmy zatem do wskazań do wykonania kriolezji kręgosłupa. Są to m.in. bóle głowy i karku w wyniku neuralgii potylicznej, neuralgia nerwu trójdzielnego generująca bóle twarzy, redukcja bólu fantomowego, leczenie zespołu „łokcia golfisty” i „łokcia tenisisty” oraz „ostrogi piętowej”, pęcherz neurogenny, krioblokada w bólu nowotworowym.

Zalety zabiegu to przede wszystkim skuteczność, odwracalność, bezpieczeństwo, brak efektów ubocznych, szybkość wdrożenia procedury, precyzja oraz selektywność działania.

Redukcja tkanki tłuszczowej przy pomocy liposukcji

0

Liposukcja laserowa zwana również lipolizą laserową jest zabiegiem polegającym na redukcji tkanki tłuszczowej. Uznawana jest za metodą mało inwazyjną. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest jej sposób oddziaływania na skórę. Pod wpływem tego zabiegu ulega ona odmłodzeniu.

Efektywne metody wspomagania rozrodu

0

Nie ma chyba człowieka, który by nie wiedział co to jest inseminacja i w jakim celu się ją wykonuje. Większość ludzi nie wie jednak, jakie są wskazania do tego rodzaju zabiegu. Okazuje się, że ta wyjątkowo prosta metoda wspomagania rozrodu ma niezwykle szerokie zastosowanie i jest bardzo często wykorzystywana. Co więcej, jest niezwykle skuteczna. Koszty inseminacji nie są zbyt wygórowane, co zdecydowanie wpływa na popularność tego zabiegu. Pary, które bezowocnie starają się o dziecko, coraz częściej decydują się więc na inseminację Katowice, w których umiejscowiona jest nasza specjalistyczna klinika leczenia niepłodności, to doskonałe miejsce na wykonanie takiego zabiegu.

Czy reumatyzm da się wyleczyć?

0

Reumatyzm nieodłącznie kojarzy się w bólami stawów i kości. Prawdą jest jednak, że medyczna diagnostyka mówi wyłącznie o chorobach reumatycznych o różnej specyfikacji, w których występują bóle reumatyczne, a nie o samym reumatyzmie, jako jednej zbiorczej chorobie. W każdym razie nazewnictwo takie przyjęło się i jak się okazuje coraz więcej osób cierpi z powodu chorób o podłożu reumatoidalnym. Zazwyczaj jest to domena osób starszych, jednak nie jest to regułą, gdyż nawet młodzi ludzie się z nimi borykają. W tym artykule znajdziesz informacje o tym czym jest to schorzenie oraz jakie zabiegi i leki na reumatyzm są godne uwagi.

ZOBACZ TEŻ