Dentysta – jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

0
Dentysta - jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Stomatolog musi być nie tylko doskonałym specjalistą i dobrze leczyć zęby, ale też powinien umieć stworzyć miłą atmosferę w gabinecie stomatologicznym, aby zyskać zaufanie pacjenta i pomóc mu wybrać najlepszy sposób leczenia. W jaki sposób znaleźć stomatologa dla siebie?

Dentysta – nie chce nam się do niego chodzić?

Ciężko jest znaleźć stomatologa, któremu można zaufać. Gdy lekarz ma niewłaściwe podejście do pacjenta, to wywołuje u niego zniechęcenie. To sprawia, że odwleka on wizyty w gabinecie tak długo jak to tylko możliwe. Takie postępowanie jest bardzo szkodliwe dla zębów.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Warto jest spytać o ulubionego stomatologa swoich znajomych, przyjaciół i osoby, które są z nami szczerze i bez wahania powiedzą co sądzą o danym lekarzu. Zarówno pod względem pozytywnym, jak i negatywnym. To sprawi, że unikniesz bardzo wielu rozczarowań i przykrości. Dowiesz się, jaka atmosfera panuje w gabinecie oraz jakie są ceny usług.

Poszukaj w internecie

Doskonałym źródłem informacji o gabinetach stomatologicznych oraz lekarzach jest internet. Na portalach, stronach oraz forach można znaleźć opinie o działalności gabinetów, oferowanych usługach oraz cenniku. Musisz jednak być ostrożny. Na forach internetowych często zdarza się tak, że umieszczane są wpisy od agencji marketingowych. Przedstawiają one danych gabinet stomatologiczny lub dentystę, w jak najlepszym świetle. Natomiast informacje o oferowanych usługach szybko znajdziesz na stronie internetowej konkretnego gabinetu.

Czy ceny usługi są ważne?

Zdrowie jest bezcenne. Jednak jeżeli nie masz pieniędzy, to trudno Ci będzie o nie odpowiednio zadbać. Zazwyczaj wysoka cena usług oznacza, że są one dobrej jakości, a sprzęt wykorzystywany do leczenia jest bardzo nowoczesny. Natomiast niska cena to gorsza jakość materiałów. Chociaż nie zawsze tak jest.

Dentysta – pytaj go o wszystko, co chcesz wiedzieć

Dentysta, któremu zależy na tym, aby przekonać do siebie pacjentów, powinien wyjaśnić Ci wszystkie interesujące Cię kwestie. Dobrze jest porównać ceny usług w paru wybranych zabiegów w gabinecie stomatologicznym – zobacz pod tym linkiem. Dzięki temu będziesz wiedział, jaki są mniej więcej ceny usług. Należy pamiętać o tym, że dobry dentysta powinien myśleć nie tylko o kondycji Twoich zębów, ale również o Twoich finansach i samopoczuciu. Aby to osiągnąć, na przykład zamiast droższego i bezbolesnego znieczulenia komputerowego, może Ci zaproponować zwykłe znieczulenie, które będzie tak samo skuteczne.

Medyczna marihuana – poznaj jej właściwości

0
Medyczna marihuana – poznaj jej właściwości

Marihuana znana była w różnych częściach świata już od wielu wieków. O jej medycznych właściwościach wiedzieli już mieszkańcy starożytnych Chin. Powszechnie wiadomo, że marihuana ma specyficzny wpływ na działanie mózgu. Przez ostatnie kilka lat byliśmy świadkami sporu między zwolennikami a przeciwnikami medycznej marihuany.

Naukowcy na całym świecie przeprowadzają badania, które mają na celu sprawdzenie, jaki wpływ ma używanie tego specyfiku przy różnych chorobach. Obecnie medyczna marihuana została zalegalizowana w następujących krajach: Austrii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Włochach, Portugalii, Holandii, Danii, Francji, Grecji, Irlandii, Chorwacji, Belgii, Rumunii oraz na Malcie. W Polsce ustawa o legalizacji medycznej marihuany została podpisana w 2017. Jakie są zatem korzyści ze stosowania tej substancji?

Działanie medycznej marihuany

Przede wszystkim warto podkreślić, że skład medycznej marihuany różni się od składu zwykłej rośliny. Podstawowym elementem, który jest powszechnie znany, jest THC. W medycznej marihuanie, którą otrzymuje się w warunkach laboratoryjnych, przeważa związek chemiczny o nazwie CBD.

Badania wykazały, że medyczna marihuana jest świetnym lekiem przeciwbólowym. Stosowana może być przez chorych cierpiących na stwardnienie rozsiane. Medyczna marihuana hamuje rozwój Alzheimera, a także jaskry (choroba oczu), ponieważ obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. W 2007 roku w Kalifornii zostały przeprowadzone specjalistyczne badania, według których CBD ma zabijać komórki raka piersi. Obecnie nadal przeprowadza się szereg badań nad wpływem konopi przy leczeniu nowotworów. Natomiast wielu chorych na złośliwe i bolesne odmiany nowotworów podkreśla, że dzięki niej mogą przespać spokojnie kilka godzin nie odczuwając uciążliwego bólu. W przypadku osób, które przechodzą chemioterapię, marihuana może niwelować jej uciążliwe skutki. Przede wszystkim łagodzi ból oraz nudności.

Marihuana – leczy padaczkę i Parkinsona?

Marihuana pomaga też epileptykom kontrolować napady padaczki. Stosując ją, chorzy na epilepsje zauważyli też ich zmniejszoną częstotliwość. Badania, które wykazały pozytywne działanie marihuany na epilepsje, zostały przeprowadzone w 2003 roku w Virginii.

Medyczna marihuana w Polsce

W Izraelu od lat przeprowadza się badania nad działaniem medycznej marihuany w przypadku choroby Parkinsona. Tak jak w wielu innych przypadkach konopie uśmierzają ból, a także poprawiają sprawność motoryczną chorych pacjentów.

Medyczna marihuana w Polsce

W Polsce kwestia medycznej marihuany budziła wiele kontrowersji. Ostatecznie została zalegalizowana, jednak jej używanie obostrzone jest pewnymi restrykcjami. Przede wszystkim recepty leków, które muszą być przygotowane na bazie marihuany, będą realizowane tylko w określonych aptekach posiadających specjalną licencję przyznawaną na 5 lat. Nie każdy farmaceuta będzie mógł sporządzać leki, do tego także potrzebne będzie pozwolenie.

Należy jednak podkreślić, że legalizacja medycznej marihuany nie oznacza, że można ją teraz w Polsce swobodnie hodować. Hodowla i posiadanie marihuany nadal jest w naszym kraju surowo zabronione. Konopie do sporządzania leków będą przywożone najprawdopodobniej z Holandii.

Więcej na ganjafarmer.com.pl

Jak wybrać najlepszy salon manicure we Wrocławiu? Wiemy, jak go znaleźć!

0
Jak wybrać najlepszy salon manicure we Wrocławiu? Wiemy, jak go znaleźć!

Wrocław jest dużym miastem, na mapie którego nietrudno jest znaleźć wiele salonów kosmetycznych oferujących usługi związanie z manicure. Jednak jak spośród tak szerokiej oferty wybrać sprawdzony i godny polecenia salon? Podpowiadamy, na co dokładnie zwracać uwagę, kiedy szukamy miejsca, gdzie wykonany spektakularny manicure, który będzie zdobił nasze dłonie i zachwycał znajomych.

Godny polecenia salon manicure – na co zwrócić uwagę?

Jak to zostało wyżej wspomniane, jest wiele miejsc, w których można wykonać manicure we Wrocławiu. Jednak nie wszystkie mają tak samo wysoki poziom oferowanych usług. Dlatego przed wybraniem miejsca, w którym ozdobimy swoje paznokcie, musimy zrobić mały rekonesans. Przy tym warto wiedzieć, na jakie rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę.

Jedną z najważniejszych kwestii jest bezpieczeństwo klienta, dlatego przy wyborze salonu kosmetycznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość używanego sprzętu, czy jest utrzymany w dobrym stanie, a także regularnie dezynfekowany i sterylizowany w prawidłowy sposób, co pozwoli uniknąć zakażeń kontaktowych. Ważne jest też odpowiednie przeszkolenie personelu, gdyż nawet najlepszy sprzęt używany przez osobę, która nie ma o nim pojęcia, nie będzie odpowiednio spełniał swojej roli. I tutaj pojawia się kolejna ważna kwestia – kwalifikacje i doświadczenie pracowników.

W jaki sposób szukać dobrego salonu?

Trzeba też pamiętać, że nie zawsze długie terminy oczekiwania na wizytę czy wysokie ceny oznaczają usługi na najwyższym poziomie. W tej kwestii można zasięgnąć opinii innych klientów. Można to zrobić, korzystając ze specjalnych serwisów skupiających wokół siebie salony kosmetyczne i ich klientów. Na takich stronach można przeczytać informacje dotyczące oferty danej firmy, a także zapoznać się ze zdaniem osób, które już korzystały z oferowanych przez nią usług. Jeżeli jakaś oferta przykuje szczególnie naszą uwagę, można skorzystać z opcji rejestracji online do wybranego stylisty paznokci.

Olej z konopi

0
nasiona konopi

Olej Konopny może mieć bardzo pozytywny wpływ na organizm. Różnego rodzaju oleje obecnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wyznawców zdrowego stylu życia i medycyny naturalnej. Olej konopny występuje w trzech rodzajach.

Rodzaje olejów konopnych

W skład konopi wchodzi aż 480 różnych naturalnych substancji. Oczywiście skład substancji różni się w zależności od rodzaju konopi. Z każdego z nich można uzyskać olejki, które stosuje się do różnych celów, m.in. prozdrowotnych.

Olej z nasion konopi

Z nasion konopi można uzyskać olej tłoczony na zimno, czyli w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. W smaku przypomina słonecznik lub orzechy. Nadaje się on do spożycia wyłącznie w tej postaci. Olej pozyskany w ten sposób posiada okres gwarancji około jednego roku od daty wytłoczenia.  Ten rodzaj oleju stosowany jest w kosmetyce oraz dietetyce. Reguluje poziom cholesterolu w naszym organizmie, redukuje stany zapalne, chroni przed nowotworami oraz poprawia działanie naszej wątroby. Natomiast w kosmetyce wspomaga gojenie ran, leczenie chorób skóry oraz regeneruje włosy i paznokcie.

Olej z konopi siewnej

Wytwarzany z odmiany konopi siewnych cannabis sativa. Produkcja tego oleju odbywa się przy zastosowaniu wysokiej technologii, a zapach różni się w zależności od użytych olejków eterycznych. Ten olejek jest oczywiście legalny w naszym kraju, ponieważ nie zawiera substancji narkotycznych. Wykorzystywany jest głównie w leczeniu nowotworów oraz licznych chorób nerwowych.

Olej konopny z marihuany

Ten rodzaj oleju pochodzi z tego samego gatunku konopi, jednak z zupełnie innej odmiany rośliny. Produkowany jest z kwiatów cannabis indica. Ten rodzaj oleju jest nielegalny w naszym kraju, ponieważ posiada silne właściwości narkotyzujące. Konsystencja oraz kolor tego oleju przypomina smołę. Wykorzystywany jest do leczenia wielu chorób. Od roku 2017 konopie indyjskie, które zawierają w swoim składzie THC są dostępne w aptekach, jednak podawane są pod kontrolą lekarzy.

Oleje konopne nie nadają się do smażenia, ze względu na ich konsystencję. Najczęściej spożywane są w płynnej formie. Te oleje pomagają w leczeniu wielu schorzeń oraz chorób.

Interesuje Cię to i chcesz dowiedzieć się więcej na temat nasion marihuany? Sprawdź stronę pechy.pl!

Kursy dla fizjoterapeutów – dowiedz się, dlaczego warto z nich skorzystać

0
Kursy dla fizjoterapeutów – dowiedz się, dlaczego warto z nich skorzystać

W dzisiejszych czasach ważniejsze od wykształcenia są nasze umiejętności. Najlepiej, gdy są one potwierdzone jakimiś certyfikatami czy innymi oficjalnymi dokumentami. Dlatego właśnie nie czekaj dłużej i sprawdź, jakie kursy dla fizjoterapeutów możesz odbyć.

Kraj magistrów

Polacy to jedno z najlepiej wykształconych społeczeństw na świecie. Według danych z 2017 roku już co drugi Polak mógł pochwalić się dyplomem magistra. Krytycy twierdzą jednak, że dzisiejszy tytuł magistra nie ma zbyt wiele wspólnego z magistrami z czasów PRL czy lat 90. ubiegłego wieku. Polskiemu systemowi oświaty zarzuca się, że jest nastawiony na „hurtową produkcję” osób z wyższym wykształceniem, a co za tym idzie – niską wartość merytoryczną przekazywanej wiedzy. Właśnie z tego powodu pracodawcy nie zwracają szczególnej uwagi na to, czy kandydat na dane stanowisko ma odpowiednie wykształcenie, ale bardziej sugerują się doświadczeniem danej osoby oraz umiejętnościami dodatkowymi. Dziś, niezależnie od branży, dobrze jest mieć przepracowanych kilka lat w zawodzie, a jeszcze lepiej móc pochwalić się dodatkowymi kursami. Jeżeli jesteś fizjoterapeutą bez własnej działalności, koniecznie poznaj pozostałe powody, dla których warto je odbyć.

Kursy dla fizjoterapeutów – dlaczego warto?

W przypadku fizjoterapeutów sytuacja wygląda nieco inaczej. Niemożliwym jest, by w ciągu całego toku nauki w szkole czy na studiach, nauczyć się wszystkiego, co jest przydatne w tym zawodzie. Wiele z nich trzeba będzie nabyć we własnym zakresie. I właśnie po to są kursy dla fizjoterapeutów, by ci mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Dodatkowe wykształcenie działa w tym wypadku na plus, bowiem daje ci poważny argument, gdy będziesz rozmawiał ze swoim przełożonym o podwyżce. Każdy szef lubi mieć do czynienia ze specjalistą w swoim fachu, bo wie, że wtedy praca będzie dobrze wykonana. Z drugiej strony, zaliczenie kilku kursów może otworzyć ci drzwi do własnego biznesu. Będziesz na tyle kompetentny i doświadczony, że samodzielna praktyka nie będzie dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem.

Gdzie znaleźć kursy dla fizjoterapeutów?

Kursy dla fizjoterapeutów mają bez wątpienia same plusy. Zaliczyć do nich możemy również sposób ich poszukiwania. Znajdziesz je bezpośrednio na tej stronie lub w internecie. Wystarczy, że wpiszesz w przeglądarkę internetową hasło „kursy dla fizjoterapeutów Śląsk” (lub inny region), a twoim oczom ukaże się lista firm, które oferują tego typu usługi. Jedyne co więc musisz teraz zrobić, to znaleźć kurs dla siebie i się na niego zapisać.

Zakupy w aptece internetowej bez wychodzenia z domu

5
Zakupy w aptece internetowej bez wychodzenia z domu

Według nowych raportów w 2017 roku ponad 54% internautów z Polski robiło zakupy online. W poprzedni 2016 roku było to o 4% mniej. Rynek zakupów przez Internet z pewnością rośnie na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce. według osób korzystających z Internetu najsilniejszym argumentem i równocześnie czynnikiem zachęcającym do robienia zakupów przez Internet jest i dostępność przez całą dobę i przez wszystkie dni w tygodniu, w tym niedziele, które od niedawna w Polsce nie są handlowe. 82% osób, które odpowiadały na pytania kwestionariusza w ramach raportu e-commerce uznało, że całodobowość jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, że robią zakupy przez Internet. Przez użytkowników zakupy online są postrzegane jako:

  • łatwe, proste nieskomplikowane – według 41% respondentów,
  • wygodne – 44%
  • przystępne cenowo i tańsze niż zakupy w tradycyjnych punktach sprzedaży -33%,
  • zajmujące mniej czasu, wygodniejsze – 39%

Nie inaczej jest w przypadku aptek. Apteki później niż sklepy z ubraniami, dodatkami do domu, akcesoriami dla zwierząt, i wyposażeniem weszły na rynek zakupów internetowych. Już od kilku lat największe sieci aptek i drogerii  także mniejsze punkty mają swoje odpowiedniki w postaci sklepów internetowych.

Apteka internetowa, pełen asortyment, setki możliwości

Obecnie apteki internetowe oferują pełen asortyment. Śmiało można powiedzieć, że w większości przypadków wybór dostępnych w nich produktów i ich wariantów jest o wiele szerszy niż w tradycyjnych aptekach. Początkowo można było w nich zamówić głównie kosmetyki, dermokosmetyki, produkty dla dzieci, kobiet w ciąży i przed porodem oraz produkty higieniczne. Obecnie wybór jest praktycznie nieograniczony. Oprócz selektywnych marek i produktów bio oraz ekologicznych w aptekach internetowych można bez przeszkód zamówić leki bez recepty, suplementy diety, witaminy i minerały, a nawet leki dostępne na receptę (zwykle odbierasz je w tradycyjnym punkcie, przekazując receptę aptekarzowi).

Dlaczego zakupy w aptece online są najlepszą opcją?

Powodów jest bardzo wiele. Część z nich jest po prostu uwarunkowana faktem prowadzenia handlu online, zalety są takie same jak w przypadku kupowania w internetowych sklepach spożywczych czy z artykułami do domu i ubraniami:

  • wygoda i oszczędność czasu;
  • szansa na tańsze zakupy;
  • większy wybór;
  • możliwość zamówienia leków, które mogą być trudno dostępne;

apteka internetowa

Zakupy możesz zrobić o dowolnej porze, podczas drogi do pracy, przerwy na drugie śniadanie czy późno w nocy przesiadując przed komputerem. Nie ogranicza cię świąteczna data ani późna godzina. Co więcej jeśli część preparatów zamawiasz od zawsze w tej samej konfiguracji niektóre apteki umożliwiają opcje ponowienia zamówienia. Dzięki czemu stale przyjmowane leki czy suplementy możesz zamówić 2-3 kliknięciami. Zapłacisz bezpiecznie kartą lub podczas odbierania zamówienia.

Zakupy przez Internet szczególnie docenią kobiety w zaawansowanej ciąży lub z noworodkiem w domu. W pierwszych chwilach życia noworodek zużywa ogromne ilości pieluszek, chusteczek, kremów, płynów pielęgnacyjnych. Mamie są potrzebne wkładki laktacyjne, podkłady higieniczne oraz kosmetyki. Podróż do apteki tradycyjnej, stanie w kolejce, narażanie dziecka na infekcję nie są dobrym pomysłem w pierwszych chwilach życia. Wygodą jest również opcja dostarczenia zamówienia pod same drzwi, zwłaszcza jeśli zamawiasz duże paczki podkładów higienicznych, materiałów opatrunkowych czy pieluch transport ich z apteki tradycyjnej do domu może być kłopotliwy.

apteki internetowe

Ceny w aptekach internetowych są konkurencyjne względem tradycyjnych aptek i punktów aptecznych, powodem jest brak kosztów wynajmu i utrzymania lokalu, koszty powadzenia apteki online są niższe niż tradycyjnej, chociażby z uwagi na dużą automatyzację i mniejszy udział personelu. W aptekach internetowych często możesz skorzystać z promocji, rabatów i programów lojalnościowych, dzięki którym zaoszczędzisz jeszcze więcej.

Leki, które zwykle są trudno dostępne i tak w tradycyjnych aptekach musisz zamawiać i czekać z odbiorem 1 lub 2 dni. Dzięki zakupom przez Internet możesz je zamówić odpowiednio wcześniej, bez wychodzenia z domu.

Dla kogo apteka internetowa?

Dla wszystkich, jednak jak wcześniej wspomniano ich zalety szczególnie docenią kobiety w ciąży, osoby poszukujące szczególnych rodzajów produktów oraz seniorzy. Nawet jeśli osoba starsza nie poradzi sobie ze złożeniem zamówienia, jej opiekun, dziecko czy wnuk może zdalnie, nawet z innego miasta zamówić leki dla seniora, opłacić ich dostawę i poinformować o adresie dostarczenia. To ogromna pomoc i wygoda, zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdy żyjemy szybko, dynamicznie i często w różnych częściach kraju.

Więcej tutaj: https://www.zaufane-apteki.pl/blog.html

Dobry ginekolog

0
Dobry ginekolog

Każda kobieta wie, z jakim stresem może się wiązać wizyta u ginekologa – zwłaszcza wtedy, kiedy lekarz jest jeszcze pacjentce zupełnie nieznany, a problem zdrowotny wydaje się jej wyjątkowo niepokojący. W takich sytuacjach nieodzowna staje się nie tylko fachowa wiedza danego specjalisty, lecz także jego odpowiednie podejście: umiejętność rozluźnienia atmosfery, podniesienia kobiety na duchu i przystępnego przedstawienia możliwości powrotu do stanu pełnego zdrowia.

Wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny odbywać się przynajmniej raz w roku – wiedzą o tym już dzisiaj praktycznie wszystkie kobiety. A jednak, jak uczy doświadczenie, zaledwie część z nich stosuje się do tego zalecenia. Mnóstwo obowiązków zawodowych i rodzinnych, coraz szybsze tempo życia, wszechobecny stres – wszystko to sprawia, że niejedna pani odkłada wizytę ginekologiczną na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Tymczasem dokładne badanie może ustrzec przed wieloma poważnymi chorobami, przede wszystkim nowotworowymi. W tym celu przynajmniej raz w roku powinno się wykonywać cytologię, badanie ultrasonograficzne piersi, a także inne badania, zlecone przez specjalistę.

Szczególną okolicznością wizyt u ginekologa jest ciąża – tutaj jakość kontaktu między lekarzem a pacjentką staje się jeszcze bardziej istotna. W tym niezwykłym dla siebie okresie kobieta potrzebuje nie tylko wyczerpujących informacji, ale także wsparcia i zrozumienia. Z kolei lekarz prowadzący ciążę powinien być w miarę możliwości uchwytny dla pacjentki w trudnych sytuacjach, aby ciężarna miała poczucie, że może na niego liczyć.

Gabinet ginekologiczny BLUMEDICA mieści się w Suchym Lesie, przy ul. Obornickiej 85 (Galeria Sucholeska, 3 p.). Zapewnia swoim pacjentkom kompleksową opiekę w zakresie ginekologii i położnictwa, a także specjalistyczne usługi w dziedzinie ginekologii estetyczno-terapeutycznej. Ginekolog Suchy Las NFZ posiada także kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na wybrane świadczenia ginekologiczne.

Różnica między rehabilitacją a fizjoterapią – poznaj kluczowe aspekty

0
Różnica między rehabilitacją a fizjoterapią – poznaj kluczowe aspekty

Tak naprawdę, niektóre osoby często mylnie używają zamiennie tych pojęć. Tymczasem jednak rehabilitacja znacząco różni się od fizjoterapii. Niniejszy wpis powstał po to, żebyśmy mogli przyjrzeć się z bliższej perspektywy temu, jak rozróżnić te dwa pojęcia. Jeżeli chodzi o konkretne elementy działania, możemy się tutaj spodziewać bardzo konkretnych efektów, które będą się w stanie też przełożyć na dostarczenie cennej, poukładanej i usystematyzowanej wiedzy. Przejdźmy więc może do pierwszego z omawianych w tym artykule aspektów. Na początek postawmy pytanie.

Kilka prostych sposobów na usprawnienie pracy mózgu

0
Kilka prostych sposobów na usprawnienie pracy mózgu

W dzisiejszych czasach większość osób pracuje umysłowo. Zawody typowo fizyczne zostały zastąpione przez te biurowe, których wykonywanie zmusza ludzi do ciągłego stymulowania mózgu. Wraz z wiekiem przestaje on pracować całkowicie prawidłowo i wtedy należy zadbać o to, aby przy pomocy różnych metod skutecznie go rozwijać i wspomagać jego działania. Istnieją różnorodne tabletki na pamięć, które w takich sytuacjach warto by było zastosować, jednak czasem opłaca się też wypróbować prostsze i mniej inwazyjne metody usprawniające pracę mózgu. Jest ich całkiem sporo.

Pierwszą z takich metod będzie aktywność fizyczna. Uprawianie sportu wpływa bardzo pozytywnie na każdy element organizmu – w tym także i mózg. Regularne ćwiczenia, zwłaszcza te wykonywane na świeżym powietrzu, poprawiają ciśnienie krwi i dzięki temu dostarczają sporą ilość tlenu do organizmu. Oddziałuje to dość widocznie na pracę mózgu. Koncentracja zostaje poprawiona, a człowiek może szybciej się skupić i dysponuje znacznie lepszą pamięcią. Podobnie działają oczywiście najlepsze tabletki na pamięć, ale zanim się po nie sięgnie, warto rozważyć wykonywanie ćwiczeń mózgu. Tak samo jak nieużywany biceps zaczyna stopniowo zanikać, tak i niećwiczony mózg przestaje prawidłowo działać. Należy bezustannie go stymulować. A jak to robić? Dobrą opcją będzie rozwiązywanie krzyżówek. Zmuszają one do sięgania do głębokich warstw pamięci i przypominania sobie o rzeczach, o których słyszało się nieraz tylko raz w życiu. Krzyżówki można też zastąpić innymi grami i zabawami stymulującymi mózg. Niektóre programy tego rodzaju wystarczy ściągnąć na telefon, by móc regularnie z nich korzystać.

Oczywiście jeśli wyżej wymienione metody okażą się mało skuteczne, zawsze można jeszcze sprawdzić ranking tabletek na pamięć, aby wybrać dla siebie leki o najwyższej skuteczności. Niekoniecznie muszą to być specjalistyczne środki farmakologiczne. Czasem zwykłe suplementy diety, chociażby witaminy i minerały, potrafią zdziałać naprawdę wiele dla mózgu.

Rak piersi – jak go zauważyć?

0
Rak piersi - jak go zauważyć

Świadomość spoleczna dotyczącą raka piersi jest coraz większa. Niemniej jednak, nadal wiele przypadków rozpoznawanych jest zbyt późno. Rak piersi może spotkać każdą kobietę, ale te panie, które mają w historii rodziny wcześniejsze przypadki nowotworów piersi lub innych, powinny zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że problem może dotyczyć także jej. Jak się badać? Co powinno nas zaniepokoić?

Samobadanie – rzecz najważniejsza!

Wiele mówi się o samobadaniu piersi, i nie bez przyczyny. Jest to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaka kobieta może dla samej siebie zrobić. Samobadanie powinno się wykonywać tak często jak to jest możliwe. Polega ono na obejrzeniu piersi pod kątem ich kształtu oraz przy pomocy delikatnego masażu zbadanie, czy w ich wnętrzu nie powstały guzki. Należy pamiętać by zwracać uwagę na kształt i wygląd sutków, aby zauważyć ewentualne sygnały choroby, jaką jest rak sutka. Jeśli nie wiesz, jak wykonywać takie badanie, zgłoś się do swojego ginekologa, który nie tylko opowie, ale również pokaże jak przeprowadzić samobadanie.

Diagnostyka raka piersi

Profilaktyka jest zawsze najważniejsza. Do działań profilaktycznych należą samobadanie oraz mammografia, wykonywana u pacjentek po 40 roku zycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zgrubienie w piersi, lub jej zmieniony wygląd, zgłoś się do ginekologa jak najszybciej. Lekarz skieruje Cię na badanie USG, które pozwala obejrzeć wnętrze piersi i wykryć nawet najmniejsze guzki. USG to także badanie, które kobiety po 30 roku życia powinny wykonywać profilaktycznie. Szczególnie przed rozpoczęciem terapii hormonalnej oraz przed planowaną ciążą.

Biopsja – diagnostyka inwazyjna

Jeżeli w piersi potwierdzono obecność guza, należy wykonać jego biopsję, czyli pobrać fragment tkanki w celu oceny histopatologicznej. Jest to najczęściej konieczne do zaplanowania leczenia.

Rak piersi wykryty odpowiednio wcześnie to ogromna szansa na wyleczenie. Regularnie wykonywane badania zwiększają szansę na wykrycie guzka we wczesnym stadium. Nie lekceważ raka piersi – badaj się regularnie!

ZOBACZ TEŻ