Co zrobić aby przyspieszyć odchudzanie?

0
Co zrobić aby przyspieszyć odchudzanie

Obecny tryb życia wielu ludzi sprawia, że duże grono osób mierzy się z nadwagą. Siedzący tryb życia, niezdrowe, przetworzone jedzenie oraz brak ruchu – to wszystko składa się na problemy z wagą. Łatwiej jest przybrać niż zrzucić – dlatego tak wiele osób decyduje się na specjalistyczne zabiegi, wyczerpujące treningi czy rygorystyczne diety. Jak jednak bezpiecznie, efektywnie ale przede wszystkim zdrowo uzyskać upragnioną sylwetkę?

Jak skutecznie schudnąć?

Przede wszystkim, najważniejsza jest regularność we wszystkich wykonywanych w tym celu czynnościach. Najważniejsze będzie tu przestrzeganie zdrowej diety, zdrowe odżywianie, oraz ruch najlepiej na świeżym powietrzu. Nie trzeba od razu wykonywać skomplikowanych, wycieńczających treningów, każdy spacer, wizyta na pływalni czy przejażdżka rowerowa również jest dobrą formą wysiłku fizycznego. Na zrzucenie z wagi należy dać sobie 2-3 miesiące, nie powinniśmy się spodziewać spektakularnych efektów po kilku tygodniach czy dniach. Nie powinno się także stosować głodówek – jest to bardzo niezdrowe i osłabiające organizm, a nie przyniesie nam większych efektów. Warto potraktować rozpoczęcie procesu chudnięcia, jako zmiany całego stylu życia, na zdrowszy i bardziej aktywny. Wtedy nie tylko zrzucimy z wagi, ale też wzmocnimy organizm oraz poprawimy swoje samopoczucie, wedle zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

Zdrowa dieta odchudzająca

Aby schudnąć, przede wszystkim należy zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe. Ważne, aby stopniowo zmniejszać też ilość spożywanych kalorii, najpierw odstawiając tłuszcze trans i cukry proste. Ważnym aspektem jest również regularne jedzenie małych posiłków. Aby zrzucić wagę, zaleca się spożywanie 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Dzięki temu nasz metabolizm zostanie podkręcony, a nasz organizm nigdy nie będzie odczuwać głodu. Starajmy się również jeść wolno i dokładnie przeżuwać wszelkie produkty.

Należy ograniczyć słodkie napoje i kupne słodycze, zawierające cukry proste, które nie sycą lecz zapewniają duże, mocne dawki energii, które muszą szybko zostać uzupełnione. Lepiej zmienić również sposób przygotowywania dań – zamiast smażyć, korzystniej będzie gotować lub przygotowywać posiłki na parze. Takie metody obróbki termicznej nie wymagają używania nadmiernych ilości tłuszczu.

Wieczorami starajmy się jeść lekkie posiłki, najważniejsze za to jest śniadanie, które ma zapewnić nam energii na dobry początek dnia. Pomiędzy posiłkami nie wolno podjadać, chyba że przekąską ma być owoc czy warzywo. Bardzo ważnym aspektem jest również nawadnianie się. Nasz organizm dziennie potrzebuje około 2,5 litra wody, dlatego wciąż należy dbać o zaspokojenie tych potrzeb. Dlaczego jest to taki ważny aspekt podczas odchudzania? Ponieważ tłuszcz w naszym układzie trawiennym rozkładany jest przy udziale wody. Woda wypłukuje także szkodliwe i zbędne toksyny z organizmu, które nie powinny w nim zalegać.

Jeśli nie umiemy sami się zmotywować, lub nie chce nam się myśleć, jakie danie powinniśmy wybrać, warto udać się do dietetyka, który ułoży nam spersonalizowaną dietę, w zależności od naszych potrzeb.

Preparaty odchudzające

Suplementy diety na odchudzanie mogą pomóc naszemu organizmowi w spalaniu tłuszczu, zmniejszeniu łaknienia i przyspieszeniu metabolizmu, lecz nie należy zbytnio im ufać. Nie sprawią one, że nagle magicznie schudniemy, są niebezpieczne dla osób starszych czy z problemami układu krwionośnego. Niektóre z nich wspierają rozkład tłuszczu w układzie pokarmowym, pobudzają i stymulują wydzielanie soku żołądkowego oraz substancji pomocnych w trawieniu.

Wysiłek fizyczny

Wraz z połączeniem ze zdrowym odżywianiem, ruch jest kluczowym elementem skutecznego odchudzania. Wysiłek fizyczny najlepiej przyspiesza przemianę materii. Nie trzeba od razu praktykować długich, wycieńczających treningów, które w szybkim czasie znudzą się nam i zniechęcą do dalszego odchudzania. Wystarczy zacząć od małych rzeczy, takich jak wieczorne lub poranne spacery, pójście do pracy na nogach, a nie tramwajem czy autem czy wycieczka rowerowa. Starajmy się także unikać ciągłego siedzenia, szczególnie gdy nasza praca wymaga od nas przebywania wciąż w tej właśnie pozycji. Podczas jazdy tramwajem czy autobusem nie siadajmy, lecz przestójmy trasę, dzięki temu wyjdzie nam to na zdrowsze.

Jeśli pragniemy szybszych efektów odchudzania, warto rozpocząć treningi domowe lub na siłowni. Dobrą opcją będzie trener personalny, który zadba o poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz dostosuje ich poziom do możliwości klienta. Również w domu można w dobry sposób zadbać o formę, korzystając z wielu poradników, znajdujących się w sieci, czy też filmików specjalistów, pokazujących nam jak wyglądać powinien dobry trening.

Inne sposoby przyspieszające schudnięcie

Dobrym pomysłem w celu przyspieszenia schudnięcia, będzie udanie się na specjalny masaż. Można też wykonywać masaże w domowym zaciszu, używając do tego celu specjalnej szczotki z naturalnego włosia. Brzuch powinno masować się kolistymi ruchami, natomiast nogi – w kierunku serca, czyli zgodnie z przepływem limfy. Masowanie ciała ujędrnia skórę, wpływa na redukcję cellulitu oraz pomaga pozbyć się obrzęków oraz toksyn z organizmu. Ciekawym trikiem jest również zmiana dużych talerzy na małe, przez co zminimalizujemy ilość przyjmowanych kalorii a nie będziemy mieć poczucia zmniejszenia porcji. Ważne aby jeść do syta, lecz nie z łakomstwa, także gdy poczujemy, że jesteśmy już najedzeni, powinniśmy zrezygnować z dalszego ucztowania.

Regularność

Najważniejszym aspektem jest tu jednak regularność. Jeżeli będziemy stosować wszystkie podane wcześniej sposoby regularnie, efekty odchudzania będą widoczne oraz z pewnością zadowalające. Nie trzeba rygorystycznie przestrzegać zawsze wszystkich reguł – gdy raz na jakiś czas zdarzy nam się zjeść coś mniej zdrowego lub nie wykonać żadnego treningu, nie będzie miało to większego wpływu na ogólne efekty, pod warunkiem że będzie to zdarzenie epizodyczne. Samokontrola w połączeniu z dobrą dietą i wysiłkiem fizycznym zdziałać mogą cuda i skutecznie wpłynąć na nasze odchudzanie.

Czy warto jeść chleb bez glutenu?

0
chleb bez glutenu

Pośród osób, które właśnie zaczynają dietę bezglutenową, powszechnie pojawia się pytanie, jaki chleb dobrać na diecie bezglutenowej. Dla wielu osób pieczywo nadal stanowi ważny artykuł spożywczy w dziennym jadłospisie. Potrzeba zmiany diety na bezglutenową zupełnie nie wymaga rezygnacji z tego wypieku. Należy natomiast uzupełnić wiedzę na temat pieczywa, by zapobiec błędom – tym bardziej, że gluten znajduje się nie tylko w pieczywie pszennym. Tym samym osoby będące na diecie bezglutenowej – zatem żywieniu wspartym na braku artykułów z glutenem – muszą odnaleźć substytuty tradycyjnych potraw lub artykułów. Jednym spośród takich artykułów jest chleb bez glutenu. Niezwykle sporadycznie można go kupić w sklepie, jednak innowacyjne oraz rozwijające się piekarnie jeszcze powszechniej włączają go do normalnej sprzedaży.

Chleb bez glutenu – co należałoby wiedzieć?

Eliminacja chleba na diecie bezglutenowej zupełnie nie jest niezbędna. Wystarczy jedynie dobrać chleb bez glutenu. A jest w czym wybierać! Czym kierować się przy doborze chleba bezglutenowego? Najistotniejsze, by miał on znak przekreślonego kłosa, który zapewnia bezpieczeństwo tego artykułu dla osób cierpiących na celiakię oraz wyczulonych na gluten. Podstawowe informacje o chlebie bez glutenu dostępne są pod linkiem https://bezgluten.pl/blog/chleb-bezglutenowy-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-chlebie-bez-glutenu.

Chleb bez glutenu – kiedy musimy włączyć go do diety?

Dieta bezglutenowa polega na usunięciu glutenu z jadłospisu. Nie jest to natomiast zadanie proste. Osoby uczulone na ten element muszą wypracować inne sposoby żywieniowe. Przeważnie mija niewiele czasu, nim wejdą one zupełnie w krew. Gluten to białko, które odnajdziemy m.in. w pszenicy, owsie, jęczmieniu oraz życie. Artykuły konsumpcyjne zawierające ten element obecne są zatem na każdym kroku. Poprzez to bezglutenowcy muszą wciąż zachowywać czujność, ponieważ ze względu na własne zdrowie nie mogą jeść ogromnej ilości potraw.

Jaki chleb bez glutenu dobrać?

Wraz ze wzrastającymi potrzebami osób z celiakią oraz nietolerancją glutenu, powiększa się baza artykułów żywności bezglutenowej. Widoczne jest to zwłaszcza w wypadku pieczywa bez glutenu. Pośród tego rodzaju bezglutenowych artykułów można wybierać pomiędzy chlebem z nasionami, ziarnkami, orzechami, a także bakaliami. Można natrafić też na puszysty chleb bez glutenu, chrupki chleb bezglutenowy, choćby taki dla dzieci, który cechować będzie się doskonałą delikatnością oraz nutą słodyczy. Należałoby zaznaczyć, iż chleb bezglutenowy gryczany, w odróżnienia np. od pszenicy, żyta lub owsa, ma znacznie więcej błonnika i białka. Wielką sławą, zwłaszcza pośród dzieci, cieszą się chleb bezglutenowy jaglany i chleb bezglutenowy kukurydziany.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego 

0
nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi. Podczas takiego zaburzenia krew wywiera zbyt duży nacisk na ściany naczyń krwionośnych. Takie schorzenie sprzyja rozwojowi miażdżycy, powikłaniem nadciśnienia może być również zawał serca czy udar mózgu. Nieleczone nadciśnienie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Sposób na normalizację ciśnienia krwi to zażywanie leków na nadciśnienie oraz modyfikacja stylu. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nadcisnienie-rodzaje-przyczyny-powiklania-sposoby-leczenia/ 

Przyczyny nadciśnienia tętniczego 

Do rozwoju nadciśnienia przyczyniają się czynniki środowiskowe, a także predyspozycje genetyczne. Z pewnością na rozwój nadciśnienia wpływa: 

duże spożycie soli (powyżej 5 g soli dziennie), 

  • nadwaga i otyłość, 
  • siedzący tryb życia, 
  • palenie papierosów, 
  • nadużywanie alkoholu. 

Nadciśnienie może również rozwinąć się w przebiegu schorzeń takich jak zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, choroby nerek, obturacyjny bezdech senny. 

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze? 

Objawy nadciśnienia związane są przede wszystkim z nadmiernym naciskiem przepływającej krwi na naczynia krwionośne. W przebiegu tej choroby można odczuwać zawroty oraz bóle głowy, szumy uszne, a także doroczne jest znaczny zaczerwienienie twarzy. Może pojawić się też nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem oraz duszności, a także kołatanie serca kropka z postępami choroby mogą pojawić się objawy takie jak: zaburzenia czynności struktur organizmu np. nerek, oka, kończyn dolnych czy mózgu. 

Jak walczyć z nadciśnieniem? 

Leczenie nadciśnienia wtórnego wymaga wyleczenia choroby, która je wywołała. Z kolei w przypadku nadciśnienia pierwotnego głównym aspektem jest modyfikacja stylu życia. Chodzi tutaj o regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie odpowiedniej diety niskosodowej. Konieczna jest też rezygnacja ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Zalecane jest stosowanie leków hipotensyjnych. 

Najczęstsze leki, które są stosowane przy nadciśnieniu to: leki o działaniu diuretyczny, beta-blokery, blokery kanałów wapniowych, antagoniści aldosteronu, inhibitory konwertazy angiotensyny. 

Zobacz też: http://www.morzeurody.pl/czym-jest-miazdzyca-i-u-kogo-moze-wystapic/

Masz problemy z trądzikiem? Postaw na innowacyjne zabiegi kosmetyczne!

0
trądzik

Cera z niedoskonałościami może być źródłem wielu kompleksów, zwłaszcza jeśli już dawno wyrosło się z okresu dojrzewania. Trądzik jest również problemem wielu dorosłych kobiet. W walce z uciążliwymi dolegliwościami mogą pomóc nowoczesne technologie, które stosuje się w gabinetach kosmetycznych. Sprawdź, jakie usługi mogą pomóc uporać się z trądzikiem.

Peeling kawitacyjny

Zabiegi tego typu są dość przystępne cenowo i nadają się właściwie do każdego rodzaju cery. Kosmetyczka do peelingu kawitacyjnego  wykorzystuje specjalne urządzenie z ultradźwiękami i odpowiednie preparaty, które mają naprawdę niesamowity wpływ na stan skóry twarzy. Co więcej, taka usługa w salonie jest nieinwazyjna, czyli zupełnie bezpieczna dla skóry. Ponadto zabiegi na trądzik z peelingiem kawitacyjnym są bezbolesne i bezdotykowe.

Oprócz pozbycia się niedoskonałości można liczyć również na inne pozytywne efekty. Skóra zostanie dogłębnie oczyszczona i przygotowana do innych zabiegów. Wprowadzanie preparatów również odbywa się przy pomocy ultradźwięków i ma na celu odżywienie cery i nadanie jej zdrowego wyglądu. Po peelingu wykonuje się specjalny mikromasaż, który zapewni efekt liftingujący i odmłodzi skórę.

Laserowe leczenie trądziku

Choć perspektywa wykorzystania lasera do leczenia niedoskonałości może w pierwszej chwili budzić lęk, to laser jest stałym elementem wyposażenia profesjonalnych salonów kosmetycznych. Zabiegi z jego wykorzystaniem są w pełni bezpieczne i mogą przynieść naprawdę zaskakujące rezultaty. W ten sposób można pozbyć się np. trądziku różowatego lub młodzieńczego. Kosmetyczka na pewno poinformuje również o przeciwwskazaniach.

W gabinecie kosmetycznym Esti Life laser stosuje się nie tylko do leczenia zmian trądzikowych na twarzy, ale także na plecach i dekolcie. Często już po pierwszej wizycie można zauważyć poprawę stanu skóry i złagodzenie trądziku. Ponadto laser może zmniejszyć produkcję łoju poprzez regulację gruczołów łojowych. Takie zabiegi mogą być świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku osób, u których nie jest wskazana terapia farmakologiczna.

Mikrodermabrazja diamentowa

Zabieg oczyszczający skórę poprzez ścieranie martwego naskórka przy pomocy diamentów umieszczonych na specjalnym urządzeniu trwa około trzydziestu minut. W zaledwie pół godziny można w zupełnie bezbolesny sposób wyraźnie poprawić wygląd skóry na twarzy, dekolcie lub plecach. Mikrodermabrazja oczyści pory, zniweluje widoczność drobnych zmarszczek oraz oczywiście złagodzi problem trądziku.

Sporą zaletą takiego zabiegu dla wielu osób może być również zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych. Ponadto przy pomocy mikrodermabrazji diamentowej można rozjaśnić przebarwienia. Po wizycie w gabinecie Esti Life skóra może być nieco zaczerwieniona przez jeden dzień, jednak jest to normalny objaw. Odradza się wykonywanie zabiegu w przypadku przeciwwskazań w postaci m.in. trądziku różowatego.

Zdrowa dieta i niezbędne witaminy

0
witaminy

Prawie każdy z nas zmaga się z ogólnym zmęczeniem, brakiem koncentracji, czy też rozdrażnieniem. W dużej mierze winę za taki stan ponosi niedobór witamin w organizmie. Każdy pomyśli, że wystarczy kupić a aptece witaminy dla dorosłych, najlepiej skoncentrowane w jednej tabletce i sprawa załatwiona. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że rezygnacja z codziennego picia kawy da nam lepsze efekty, niż zażywanie suplementów. Jednak mówmy o sposobach możliwych do wykonania;).

Aparaty słuchowe Phonak Audéo – nowoczesne technologie dla niesłyszących

0
Aparaty słuchowe Phonak Audéo

Aparaty słuchowe Phonak z rodziny Audéo to jedne z najlepszych dostępnych na rynku urządzeń wspomagających słyszenie. Każdą z serii wyróżnia szereg innowacyjnych funkcji, które w ogromnym stopniu poprawiają komfort osób niedosłyszących. Co warto wiedzieć na temat najnowszych platform?

Aparaty słuchowe Phonak – nowoczesność zbudowana na tradycji

Phonak to znana na całym świecie marka aparatów słuchowych, działająca od lat 40. ubiegłego wieku. Niegdyś wiodący producent pierwszych elektrycznych rozwiązań audiologicznych, dziś, jako flagowa marka Grupy Sonova, słynie z zaawansowanych technologii w obszarze cyfrowych aparatów słuchowych.

To właśnie Phonak przed trzema laty wprowadził na rynek aparat Audéo BR – pierwszy wyposażony w akumulator litowo-jonowy, zapewniający możliwość całodziennego użytkowania bez konieczności ładowania. Rok później zaprezentował w pełni funkcjonalny aparat posiadający funkcję łączności Bluetooth – Audéo Marvel. Najnowszy produkt, Audéo Paradise, bazujący na technologii Marvel, wyróżnia zastosowanie akcelerometru wykrywającego ruch.

Jak widać, Phonak dynamicznie zmienia rzeczywistość osób niedosłyszących, zaskakując coraz nowszymi funkcjami, które mają realnie poprawiać komfort użytkowania aparatów słuchowych. Warto bliżej przyjrzeć się wspomnianym platformom.

Aparaty Phonak Audéo B

Aparat słuchowy Phonak Audéo B zawitał na rynku w 2016 roku promowany jako pierwszy działający do 24 godzin od pełnego ładowania. Obecnie serię tworzy pięć zgrabnych modeli typu RiC z niewidoczną słuchawką zewnętrzną.

Aparaty Phonak Audéo B działają w oparciu o automatyczny system operacyjny, co oznacza, że nie ma konieczności ręcznej ingerencji w ustawienia. Zastosowane funkcje zapewniają o 60 proc. lepsze rozumienie mowy w hałasie niż u osób bez aparatu oraz sprawne wychwytywanie pojedynczych głosów w hałaśliwym otoczeniu. Ogromną zaletą jest także maksymalnie skrócony czas ładowania akumulatora, wynoszący jedynie 3 godziny (aby naładować baterię w 80-procentach wystarczy 1,5 godziny).

Aparaty słuchowe Phonak Audéo Marvel

Aparaty z serii Marvel posiadają szereg funkcji, które dla współczesnego, wymagającego konsumenta, zaczynają być po prostu standardem, jednak spośród szerokiego wachlarza konkurencyjnych urządzeń wyróżnia je kilka nowinek technicznych.

Podobnie jak w przypadku modeli Audéo B aparaty Marvel służą przez cały dzień bez ryzyka wyczerpania baterii. Wyposażone są ponadto w system inteligentnie rozpoznający i dostosowujący się do otoczenia akustycznego. Novum stanowi jednak przede wszystkim łączność bezprzewodowa, umożliwiająca przesyłanie strumieniowe z dowolnego sprzętu audio, obsługującego Bluetooth. Dotyczy to nie tylko urządzeń, takich jak iPad, iPhone czy smartfonów opartych na Androidzie, ale także telewizorów. Dzięki funkcji Bluetooth możliwe jest również prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym. Producent podkreśla także ponadprzeciętną jakość strumieniowanego dźwięku.

Aparaty słuchowe Aparaty słuchowe Phonak Audéo Paradise

Audéo Paradise to godny następca Marvela, który znacznie poszerza jego możliwości. Aparaty z tej serii przy wykorzystaniu łączności Bluetooth są w stanie sparwować się z 8 innymi urządzeniami i pozostawać w dwóch aktywnych połączeniach. Użytkownik może zatem dowolnie się między nimi przełączać.

Aparaty słuchowe Phonak Audéo Paradise są sterowane dotknięciem – wystarczy dwukrotnie stuknąć w aparat by odebrać lub zakończyć połączenie, uzyskać dostęp do Asystenta Google lub rozpocząć / wstrzymać strumieniowanie. Co więcej, dzięki nowemu akcelerometrowi aparat wykrywa ruch i dostosowuje ustawienia swoich mikrofonów do bieżących potrzeb akustycznych, redukując szum. Do ulepszeń, w porównaniu do innych aparatów z rodziny Audéo, należy także jeszcze lepsze rozumienie cichej mowy.

Aparaty słuchowe Phonak bez wątpienia zasługują na uwagę wszystkich osób niedosłyszących, które cenią sobie wygodę, niezależność i jakość odbieranych wrażeń akustycznych. W produkty z rodziny Audéo warto zaopatrzyć się w BRANDvital – renomowanym sklepie ze sprzętem audiologicznym, który oferuje bezpłatne badanie słuchu, darmową opiekę posprzedażową oraz konkurencyjne ceny urządzeń. Poznaj aparaty słuchowe Phonak Audeo dostępne w ofercie Brandvital.eu na https://esklep.brandvital.eu/produkty/marka=phonak/aparaty-sluchowe,2,372

Przeszczep włosów odmieni Twoje życie

0
Przeszczep włosów odmieni Twoje życie

Pogodzenie się z faktem o rzadkich i cienkich włosach jest ciężkie dla każdego, szczególnie jeśli wcześniej mógł cieszyć się bujną czupryną. Jeszcze gorsza jest sytuacja, gdy włosy nie tylko są przerzedzone, ale na głowie pojawiają się łyse placki. Taka sytuacja może przyprawić o nie lada stres, w szczególności kobietę. Każdy pragnie pięknej fryzury, jednak niektórych mankamentów nie ukryje nawet najlepszy fryzjer. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie jest to żaden problem. Wszczepianie włosów Warszawa to prosty zabieg, który może oszczędzić wielu nerwów i stresu.

Masło shea – w czym tkwi jego tajemnica?

0
Masło shea

Na rynku kosmetycznym nie brakuje produktów nawilżających i ujędrniających. Mimo to wciąż wiele osób skarży się na suchą i zmęczoną cerę. Okazuje się, że problem może tkwić nie tyle w niewłaściwej pielęgnacji, a raczej w stosowanych kosmetykach. Warto powrócić do natury i skorzystać z jej dobrodziejstw. Poznaj masło shea – jeden z najsłynniejszych surowców kosmetycznych!

Masło shea – powrót do natury w pełnej krasie

Nie od dziś wiadomo, że naturalne kosmetyki wyróżniają się na tle innych. Obecnie coraz więcej osób stawia na minimalizm i wybiera produkty o prostych składach, bez parabenów czy silikonów. Czym prostszy i bardziej przejrzysty skład, tym lepiej. Ale co, jeśli dałoby się samemu tworzyć wyjątkowe kosmetyki, idealnie dopasowane do konkretnych potrzeb skóry i włosów? Na szczęście jest to możliwe! Wystarczy nabyć surowce i stosować je samodzielnie lub łączyć ze sobą, by w wyniku otrzymać ponadczasowy produkt, w 100% naturalny. W tym celu często wykorzystuje się różnego rodzaju oleje – arganowy, z pestek moreli czy kokosowy. Ale chyba najbardziej znanym w Europie surowcem kosmetycznym jest masło shea. Posiada mnóstwo wspaniałych właściwości. Skąd pochodzi? Ten unikalny surowiec pozyskiwany jest z owoców masłosza Parka – drzewa naturalnie występującego na terenach Afryki. W swoich rejonach uznawane jest za święte, dlatego wyjątkowo ceni się jego owoce. To nie tylko orzechy, które służą do produkcji masła shea przeznaczonego dla branży kosmetycznej. To również nasiona, z których powstaje olej, wykorzystywany przez smakoszy do wzbogacenia potraw. Samo masełko pozyskuje się w tradycyjny sposób – owoce drzewa są zbierane, następnie prażone i rozgniatane. Po ugotowaniu na ściankach naczynia pojawia się masło, które później możemy używać do pielęgnacji cery oraz włosów.

Pielęgnacja ciała z masłem shea – jak stosować produkt?

Masło shea ma to do siebie, że jego konsystencja jest twarda i trudno się je rozsmarowuje. W związku z tym zaleca się, by przed użyciem ogrzać je w dłoniach lub w kąpieli wodnej. Ponieważ mogą występować w nim grudki, warto zadbać, by zostało rozgrzane minimum w temperaturze 30 stopni. Po takim przygotowaniu masło shea jest gotowe, by nałożyć je na skórę. Możemy stosować je jako nawilżający balsam, krem z filtrem oraz łagodzący krem. Co ciekawe, produkt nadaje się również na włosy, dlatego warto co jakiś czas nakładać go na kosmyki, by je odżywić i przywrócić blask. Warto, by wybrany surowiec pochodził ze sprawdzonego źródła, takiego jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Dostępne tam masła i olejki pozytywnie wpłyną na kondycję skóry i włosów.

Masło shea – kto powinien skorzystać z jego właściwości?

Każdy, kto ma tendencję do przesuszania się skóry powinien skorzystać z właściwości masła shea. Zwłaszcza latem, gdy cera narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych nie powinniśmy zapominać o regularnym nawilżaniu. Masło shea niweluje oznaki starzenia, więc polecane jest również osobom o dojrzałej cerze. Z uwagi na działanie łagodzące doskonale sprawdza się na różnego rodzaju wysypki i podrażnienia. Osoby, które pragną nadać skórze blasku i ujędrnić ją z pewnością powinny włączyć do codziennej pielęgnacji masło shea.

Mięśniaki macicy: przyczyny, objawy, leczenie

0
Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących niezłośliwych nowotworów macicy. Przypadłość ta dotyka nawet połowy kobiet w wieku rozrodczym i pomenopauzalnym. Zmiana ta osiąga różne rozmiary, a jej cechą charakterystyczną jest powolny wzrost i brak przerzutów do sąsiednich narządów. Dowiedz się więcej na temat mięśniaków macicy – poznaj nasz poradnik pacjenta w pigułce, gdzie przybliżamy przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej przypadłości.

Mięśniaki macicy – przyczyny powstawania

Mięśniaki macicy to rodzaj nowotworu niezłośliwego, który tworzy się pod wpływem mutacji zachodzącej w materiale genetycznym (DNA) komórki. Charakteryzuje się powolnym wzrostem oraz tym, że nie przenosi się na inne narządu. Komórki budujące zmianę są zbliżone swą budową do prawidłowych komórek organu, w którym rozwija się guz.

Nie zostały jeszcze jasno opracowane przyczyny powstawania mięśniaków macicy, jednak udowodniono, że ich wzrost stymulowany jest przez estrogeny. Tym samym, częstość występowania mięśniaków macicy zwiększa się wraz z wiekiem (w okresie przedmenopauzalnym, kiedy poziom estrogenów jest wysoki), i trwa do osiągnięcia przez kobietę wieku menopauzalnego (wówczas powstałe zmiany zwykle kurczą się z powodu niskiego poziomu estrogenów).

Wyróżnia się także kilka czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko rozwoju mięśniaków macicy i są to: brak lub późne posiadanie dzieci, wczesna pierwsza miesiączka, rasa czarna, skłonności genetyczne, otyłość.

Objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki rzadko występują pojedynczo – zwykle diagnozuje się od kilku do kilkunastu guzów, najczęściej zlokalizowanych w trzonie macicy. Objawy choroby są niespecyficzne i różnorakie, ale najczęściej to: obfite i bolesne miesiączki, odczuwalny ból podczas seksu, ból okolicy krzyżowej, ból lub uczucie ucisku w okolicach miednicy, bardzo częste oddawanie moczu, zaparcia, wzdęcia. Niekiedy objawy w ogóle nie występują, a innym razem dają swoje poważne konsekwencje, jak np. wystąpienie anemii, zakażenia dróg moczowych, niepłodność, poronienia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-i-operacje-miesniakow-macicy/.

Mieśniaki macicy leczenie

Leczenie i operacje mięśniaków macicy zwykle są możliwe i wymagają jedynie całkowitego usunięcia zmiany nowotworowej. Co ważne, nie wszystkie kobiety z mięśniakami macicy wymagają leczenia, dlatego istotna jest diagnostyka. Ta opiera się o szereg badań – badanie ginekologiczne, przezpochwowe badanie USG, histeroskopię (dopochwowe oględziny jamy macicy przy użyciu histeroskopu), laparoskopia diagnostyczna. Proces leczenia dzielimy na trzy etapy: postępowanie wyczekujące (gdy objawy nie są nasilone, a kobieta jest w wieku okołomenopauzalnym), leczenie farmakologiczne (obejmuje terapię hormonalną i leczenie przeciwbólowe – w okresie oczekiwania na operację oraz u kobiet w okresie okołomenopauzalnym) oraz leczenie chirurgiczne (usunięcie zmian).

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

Oczyszczanie twarzy w domu i nie tylko

0
Oczyszczanie twarzy w domu

Wielu kobietom wydaje się, że wiedzą jak zadbać o swoją twarz. Aplikują kremy nawilżające albo przeciwzmarszczkowe, nakładają makijaż, żeby podkreślić rysy twarzy, stosują maseczki i peelingi. Nie każda z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest właściwe oczyszczanie twarzy. Zobacz jak robić to prawidłowo i dlaczego woda z mydłem nie załatwia sprawy.

Oczyszczanie twarzy – najważniejsze etapy

W celu dokładnego i profesjonalnego oczyszczenia, najlepiej od czasu do czasu udać się do salonu na manualne oczyszczanie twarzy. Jednak we własnej łazience też możesz spokojnie zabawić się w kosmetyczkę.

Zbyt intensywne szorowanie może podrażnić skórę twojej twarzy i zniszczyć jej warstwę ochronną. Odłóż szorstką gąbkę i sięgnij po miękkie waciki. Pierwszym etapem oczyszczania, które możesz, a nawet powinnaś przeprowadzić w domu, jest demakijaż. Nasącz wacik płynem micelarnym i usuń resztki dzisiejszego dnia. Tak, nawet tę perfekcyjną kreskę nad okiem.

Następnie wybierz swój ulubiony kosmetyk do mycia twarzy i delikatnie przemyj skórę. Miłe i niepodrażniające są np. kosmetyki o konsystencji piankowej. Kiedy skończysz mycie, nałóż jeszcze drobnoziarnisty peeling, który usunie zrogowaciały naskórek. Wmasuj go delikatnie, żeby uniknąć podrażnień.

Ostatnim krokiem będzie wykonanie odpowiedniego zabiegu, który pomorze ci utrzymać swoją twarz w dobrej kondycji. Możesz zdezynfekować skórę przecierając ją tonikiem, nałożyć odżywiający krem lub maseczkę, albo zafundować twarzy kąpiel parową z dodatkiem ziół, żeby otworzyć pory.

Oczyszczanie twarzy – co oferują salony kosmetyczne?

Jeżeli zdecydujesz się na wizytę w salonie, możesz liczyć na to, że skóra twojej twarzy pozbędzie się wszelkich niedoskonałości. Oczyszczanie manualne, które wiele salonów jak np. https://nowacka.com.pl/nasze-zabiegi/pielegnacja-twarzy/zabiegi-podstawowe ma w ofercie, to zabieg, który polega na precyzyjnym wyciskaniu zaskórników, pryszczy ropnych i innych zanieczyszczeń. Jeśli nie jesteś pewna, czy w domu jesteś w stanie sama zrobić to dokładnie, to skorzystaj z tej usługi przynajmniej raz na jakiś czas.

Sprawdź też, czy twój pobliski gabinet kosmetyczny nie ma w ofercie innych ciekawych zabiegów skóry twarzy. Dobrym uzupełnieniem dla klasycznego oczyszczania są rozmaite peelingi np. mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny. Być może warto od razu umówić się na kolejną wizytę?

ZOBACZ TEŻ