Menopauza, zwana też przekwitaniem lub klimakterium, to okres w życiu kobiety, z którym wiąże się wiele obaw. Wiele z nich jest jednak wyolbrzymionych, dlatego tak wiele kobiet obawia się tego okresu i chce dowidzieć się na jego temat jak najwięcej. A bardzo wskazane jest być świadomym tego szczególnego czasu w życiu i wiedzieć, czym jest menopauza?

Najczęściej interesuje to panie, które ukończyły ponad czterdzieści lat. Menopauza pojawia się bowiem najczęściej w okresie pomiędzy 45. a 50. rokiem życia. Czas jej pojawienia się jest jednak różny i trudno go przewidzieć, aczkolwiek jest kilka tego symptomów. Menopauza trwa z reguły 1-2 lata. Niestety, świadomość kobiet na temat tego okresu w ich życiu nie jest duża, jak wykazały badania. Sporo jest kobiet, które nie wiedzą, jak przebiega menopauza, a dowiadują się o tym, dopiero gdy już nadejdzie. Co ważne, wiele kobiet nie rozpoznaje u siebie nadejścia menopauzy czy nawet okresu okołomenopauzalnego. Innym niekorzystnym zjawiskiem jest niestety to, że wiele kobiet wypiera to zjawisko ze świadomości, nie chcąc pogodzić się z końcem okresu płodności.

Czym jest menopauza?

Słowo menopauza, jak wiele innych terminów, pochodzi z greki i oznacza koniec miesiączkowania. Jest tym w istocie. Wraz z nadejściem menopauzy kończą się miesiączki i dobiega końca okres płodności. Okres, jaki musi upłynąć od ostatniej miesiączki powinien wynosić rok, aby można było stwierdzić, że menopauza jest faktem.

Menopauza to czas, który poprzedzony jest zmniejszaniem się wydzielania estrogenów przez jajniki. To kiedy dojdzie do mniejszej aktywności jajników, zależy głównie od czynników genetycznych, ale wpływ na to mają także inne czynniki, w tym przebyte choroby, dieta, sposób życia. Niekorzystne czynniki zazwyczaj przyspieszają nadejście menopauzy.

Najczęstsze objawy menopauzy

Bywa tak, że poza ustaniem miesiączki, kobiety nie odczuwają żadnych objawów, w tym szczególnie tych negatywnych. Częściej jest tak, że jednak się one pojawiają. Ich spektrum jest bardzo szerokie, a nasilenie poszczególnych z nich bardzo różne. Wśród objawów menopauzy są m.in.: nagłe uderzenia gorąca, kołatanie serca, rozdrażnienie, przygnębienie napady smutku, zimne dreszcze, zimne poty, rumieńce na twarzy. Wiele kobiet decyduje się na podjęcie działań redukujących objawy menopauzy, a najczęściej stosuje się w tym celu terapię hormonalną.

Jak przebiega menopauza?

Wymienione wyżej objawy menopauzy mogą trwać nawet kilka ładnych lat i pojawić się na długo przed ostatnią miesiączką. Dla wielu kobiet to niezwykle trudny okres wżyciu, tym trudniejszy, im bardziej intensywne są objawy. Utracie zdolności rozrodczych często towarzyszy też spadek libido. W wielu przypadkach przyczynia się do tego suchość pochwy. Nadejście menopauzy oznacza zmiany nie tylko w obrębie układu rozrodczego.

Dochodzą do tego objawy zewnętrzne. Często spotykane objawy menopauzy to gorszy wygląd włosów, sucha skóra, łamliwość paznokci czy nawet wzrost wagi. Efektem tego jest niższe poczucie wartości, a za tym może iść pogorszenie samopoczucia psychicznego, w tym nawet depresja. Dlatego warto dobrze poznać menopauzę, być przygotowanym na jej nadejście i znać sposoby na radzenie sobie z jej objawami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here