Hiperkeratozy stóp

Hiperkeratoza jest to proces nadmiernego rogowacenia naskórka. Nadmierne rogowacenie związane jest z zagęszczeniem pokrywowych warstw naskórka, czyli naturalną reakcją ochronną organizmu. Miejscami stopy najbardziej obciążonymi są, pięty, obszary stawy palców stopy, zewnętrzne krawędzie podeszwy oraz czubki paliczków (zwłaszcza w przypadku płaskostopia poprzecznego), narażone są na wystąpienie nadmiernego rogowacenia.
Hiperkeratoza często jest reakcją obronną na miejscowe czynniki drażniące. Pojawia się w miejscach narażonych na długotrwałe urazy i tarcie. Zazwyczaj zrogowacenia pojawiają się na stopach. Przyczyną wystąpienia objawów hiperkeratozy jest nieodpowiednie obuwie (zbyt ciasne, wąskie, na wysokim obcasie) lub zniekształcenia stopy, deformacje kostne typu paluch koślawy, paluch sztywny, palce młotkowate. Dodatkowo wpływ mają otyłość, zaburzenia hormonalne, łuszczyca, choroby reumatologiczne.
Do hiperkeratoz zalicza się odciski, nagniotki, modzele oraz pękające pięty.
Modzel jest to odgraniczone, zgrubienie warstwy rogowej naskórka, spowodowane przez nadmierny ucisk, który powoduje, że skóra obumiera i produkuje warstwę rogową naskórka. Nie ulega ona złuszczeniu, tylko narasta, tworząc grubą, twardą warstwę ochronną. Jego zabarwienie jest żółtawe, różni się od odcisku tym że ma większą powierzchnie i nie posiada rdzenia. Czasami potrafią być bolesne.
Odcisk jest to małe, punktowe stwardniałe. Posiada wrastający w skórę rdzeń, który może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry ból podczas chodzenia. Pojawia się w miejscach najbardziej obciążonych np. śródstopie, opuszki palców.
Pękające pięty to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji i obuwia. Mogą występować pęknięcia suche ( spowodowane nadmiernym przesuszeniem skóry, zaburzeniami hormonalnymi) oraz pęknięcia mokre ( spowodowane nadmierną maceracją wynikającą z nadpotliwości stóp). W gabinecie podologicznym takie hiperkeratozy usuwa się skalpelem lub dłutem. Podstawą wyleczenia jest właściwa pielęgnacja domowa zalecona przez podologa i sumienność osoby której dotyczy dolegliwość.
Co zrobić jak u nas pojawi się ten problem? W celu usunięcia wspomnianych dolegliwości najlepiej jest jak najszybciej zgłosić się do podologa, który dobierze odpowiednią terapię, wskaże preparaty pielęgnacyjne oraz wykona bezinwazyjne zabiegi.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here