Jak zmienić deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu

Każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne ma prawo wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Czy można go jednak zmienić?

Każdy pacjent, który ma prawo do świadczeń zdrowotnych ma prawo do bezpłatnej zmiany lekarza POZ jedynie dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli chcemy zmienić lekarza więcej niż 2 razy w ciągu roku, musimy za każdą taką ponadprogramową zmianę zapłacić 80 zł. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zmiana jest związana z przeprowadzką lub innymi istotnymi okolicznościami.

Jak zmienić lekarza POZ?

Aby dokonać zmiany, trzeba udać się osobiście do przychodni, w której stacjonuje lekarz POZ i złożyć deklarację zmiany. Formularz możemy uzyskać w przychodni lub wydrukować go w domu (formularze dostępne są na stronach NFZ). Deklaracji nie trzeba dodatkowo potwierdzać w NFZ. Podpisany formularz składamy w okienku rejestracji. W celu potwierdzenia tożsamości, zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu osobistego. Przychodnia, do której chcemy się zapisać nie może odmówić nam przyjęcia deklaracji ze względu na to, że nie jesteśmy zameldowani w pobliżu.

Wybór lekarza POZ dla dziecka

Deklarację wyboru lekarza dla niepełnoletnich dzieci sporządzają rodzice. Dzieci w wieku do szóstego miesiąca życia są zapisywane do lekarza POZ na podstawie ubezpieczenia rodzica (lub prawnego opiekuna). Jednak taka automatyczna deklaracja przestaje działać w momencie ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca życia. Od tej pory, rodzic jest zobowiązany do złożenia nowej deklaracji, postępując zgodnie ze standardowymi procedurami. Co ciekawe, dzieci mogą być zapisane do innych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej niż ich rodzice.

Kiedy warto zmienić lekarza pierwszego kontaktu?

Zmiany deklaracji wyboru należy dokonać zawsze wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni z jakości usług medycznych w danym miejscu. Zdecydowanie poleca się przy okazji zmiany lekarza POZ przenieść swoją dokumentację medyczną do nowego miejsca. Aby to zrobić, należy udać się do dotychczasowej jednostki medycznej i poprosić o wyciąg z historii medycznej. Transfer dokumentów między placówkami nie odbywa się automatycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here