Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących niezłośliwych nowotworów macicy. Przypadłość ta dotyka nawet połowy kobiet w wieku rozrodczym i pomenopauzalnym. Zmiana ta osiąga różne rozmiary, a jej cechą charakterystyczną jest powolny wzrost i brak przerzutów do sąsiednich narządów. Dowiedz się więcej na temat mięśniaków macicy – poznaj nasz poradnik pacjenta w pigułce, gdzie przybliżamy przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej przypadłości.

Mięśniaki macicy – przyczyny powstawania

Mięśniaki macicy to rodzaj nowotworu niezłośliwego, który tworzy się pod wpływem mutacji zachodzącej w materiale genetycznym (DNA) komórki. Charakteryzuje się powolnym wzrostem oraz tym, że nie przenosi się na inne narządu. Komórki budujące zmianę są zbliżone swą budową do prawidłowych komórek organu, w którym rozwija się guz.

Nie zostały jeszcze jasno opracowane przyczyny powstawania mięśniaków macicy, jednak udowodniono, że ich wzrost stymulowany jest przez estrogeny. Tym samym, częstość występowania mięśniaków macicy zwiększa się wraz z wiekiem (w okresie przedmenopauzalnym, kiedy poziom estrogenów jest wysoki), i trwa do osiągnięcia przez kobietę wieku menopauzalnego (wówczas powstałe zmiany zwykle kurczą się z powodu niskiego poziomu estrogenów).

Wyróżnia się także kilka czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko rozwoju mięśniaków macicy i są to: brak lub późne posiadanie dzieci, wczesna pierwsza miesiączka, rasa czarna, skłonności genetyczne, otyłość.

Objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki rzadko występują pojedynczo – zwykle diagnozuje się od kilku do kilkunastu guzów, najczęściej zlokalizowanych w trzonie macicy. Objawy choroby są niespecyficzne i różnorakie, ale najczęściej to: obfite i bolesne miesiączki, odczuwalny ból podczas seksu, ból okolicy krzyżowej, ból lub uczucie ucisku w okolicach miednicy, bardzo częste oddawanie moczu, zaparcia, wzdęcia. Niekiedy objawy w ogóle nie występują, a innym razem dają swoje poważne konsekwencje, jak np. wystąpienie anemii, zakażenia dróg moczowych, niepłodność, poronienia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-i-operacje-miesniakow-macicy/.

Mieśniaki macicy leczenie

Leczenie i operacje mięśniaków macicy zwykle są możliwe i wymagają jedynie całkowitego usunięcia zmiany nowotworowej. Co ważne, nie wszystkie kobiety z mięśniakami macicy wymagają leczenia, dlatego istotna jest diagnostyka. Ta opiera się o szereg badań – badanie ginekologiczne, przezpochwowe badanie USG, histeroskopię (dopochwowe oględziny jamy macicy przy użyciu histeroskopu), laparoskopia diagnostyczna. Proces leczenia dzielimy na trzy etapy: postępowanie wyczekujące (gdy objawy nie są nasilone, a kobieta jest w wieku okołomenopauzalnym), leczenie farmakologiczne (obejmuje terapię hormonalną i leczenie przeciwbólowe – w okresie oczekiwania na operację oraz u kobiet w okresie okołomenopauzalnym) oraz leczenie chirurgiczne (usunięcie zmian).

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here