Refleksologia stóp

Stopy, choć przez wiele osób spychane na dalszy plan, dosłownie i w przenośni stanowią podstawę i oparcie ludzkiego ciała. Zgodnie z założeniami refleksologii, masując stopy można poprawić funkcjonowanie poszczególnych organów ludzkiego organizmu. Choć z tego typu masaży płynie wiele korzyści, refleksologia nie jest uznawana za dziedzinę medycyny i wiele osób podchodzi do niej sceptycznie. Czy refleksoterapia rzeczywiście odnosi efekty? Kiedy masaże stóp nie są wskazane?

Refleksologia – na czym polega i czy jest bezpieczna?

Refleksologia, czyli leczniczy masaż stóp, zaczęła być praktykowana prawdopodobnie już w czasach starożytnych. Spopularyzowała ją amerykańska badaczka o nazwisku Ingham, która w latach 30. XX wieku zgłębiała zagadnienie połączenia pomiędzy receptorami znajdującymi się na stopach a organami tworzącymi ludzki organizm. Przedmiotem badań była wówczas technika uciskania, mająca przynieść ulgę w bólu, a także schemat umiejscowienia receptorów. Refleksologię uznaje się za pseudonaukę, ponieważ do dziś brak jednoznacznych dowodów na istnienie faktycznego połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów znajdującymi się w stopach. I choć istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia tego typu masażu, uznaje się, że refleksoterapia to metoda nieinwazyjna, niewymagająca wykorzystania sprzętów ani substancji, podczas której nie dochodzi do przerwania tkanek, dlatego uważa się ją za zabieg bezpieczny, nieniosący za sobą bezpośrednio niebezpiecznych dla organizmu skutków. Wśród przeciwwskazań wymienia się najczęściej grzybicę stóp, otwarte rany i owrzodzenia tego obszaru ciała, choroby serca i układu krążenia, niewydolność oddechową, pierwszy trymestr ciąży, a także infekcje bakteryjne. Przestrzeganie przeciwwskazań i wybór doświadczonego terapeuty sprawi, że zabieg nie tylko będzie bezpieczny, ale i bardzo przyjemny.

Refleksologia stóp – na co pomoże?

Umiejętnie stosowana refleksologia stóp może przynieść korzyści dla całego organizmu. Oprócz pozytywnych stron właściwych każdemu rodzajowi masażu, takich jak rozluźnienie, redukcja stresu, przypływ energii i poprawa samopoczucia, może korzystnie oddziaływać na pracę poszczególnych organów. Certyfikowany refleksolog nie tylko zna szczegóły ludzkiej anatomii, ale też mapę receptorów znajdujących się na podeszwie stopy, doskonale wie zatem, które obszary odpowiadają za dane narządy i zna techniki prawidłowego uciskania. Choć stopy nie mają zbyt dużej powierzchni, możliwości masażu jest naprawdę mnóstwo. Wyróżnia się np. receptory odpowiedzialne za kręgosłup, nerw kulszowy i kości miednicy, ale też za obręcz barkową i szyję. Masaż stóp może przynieść ulgę także w przypadku problemów hormonalnych – receptory nadnerczy, szyszynki i podwzgórza, przysadki mózgowej, tarczycy i innych gruczołów zajmują na powierzchni podeszwy stopy naprawdę sporo miejsca. Masaże można traktować zarówno jako element terapii, jak i sposób profilaktyki – jeśli podczas relaksacyjnego masażu stóp pojawia się ból, terapeuta wnikliwie sprawdza, ucisk której strefy jest powodem dyskomfortu. To bardzo ważne, bowiem może świadczyć o toczącym się stanie chorobowym w danym organie bądź problemie dotyczącym stóp. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet certyfikowany refleksolog nie jest lekarzem, dlatego podejrzewając jakiekolwiek dolegliwości, warto wybrać się do specjalisty, a z usług terapeuty korzystać, mając pewność, że dalsze leczenie nie jest wymagane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here