Jakim zabiegiem jest rektoskopia

Rektoskopia należy do obszernego zbioru badań endoskopowych dystalnej części przewodu pokarmowego.

Ocena rektoskopowa wykonywana jest z użyciem specjalnego endoskopu o długości do 30 cm i średnicy do 2 centymetrów, określanego mianem rektoskopu.

Oświetlenie do układu optycznego rektoskopu dostarczane jest za pośrednictwem światłowodu. Optyczny układ pozwala na transmisję obrazu z wnętrza pacjenta na ekran telewizyjny.

Przy pomocy badania jakim jest rektoskopia proktolog może dokonać oceny morfologii śluzówki odbytu i dystalnego okrężnicy.

Badanie rektoskopowe umożliwia pobranie wycinka biopsyjnego do badań patomorfologicznych i mikrobiologicznych. Rektoskopia pozwala także na usuwanie ciał obcych z odbytu, hamowanie krwawienia z hemoroidów oraz usuwanie polipów odbytnicy.

Rektoskopia – wskazania medyczne

Badanie endoskopowe odbytnicy rekomenduje się pacjentom odczuwającym ból w okolicach odbytu oraz skarżących się na obecność krwi w stolcu. Rektoskopia rekomendowana jest również osobom cierpiącym z powodu nieregularnego wypróżniania albo oddających kał bezwiednie. Proktolog zaleca rektoskopię w sytuacji pojawienia się podejrzeń w kierunku nowotworu odbytu, samej odbytnicy jak i całej okrężnicy.

Rektoskopia okazuje się szczególnie cenną metodą w przypadku nowotworów znajdujących się w stadium przedklinicznym. Istotną przesłanką dla wykonania badania rektoskopowego pozostaje również endometrioza u kobiet oraz występowanie colitis ulcerosa u obu płci.

Jak przebiega zabieg wziernikowania odbytu?

W trakcie badania pacjent przyjmuje charakterystyczną dla badania urologicznego i proktologicznego pozycję. Po ułożeniu pacjenta zaczyna się właściwa rektoskopia. Jest ona też wykonywana u osób obłożnie chorych, które nie mogą ustawić się w klasycznej pozycji „kolankowo-łokciowej”. Przy konieczności wykonania badania na leżąco, rekomenduje się pozycję lewoboczną Simsa (uda przykurczone, brzuch w stronę stołu, tułów zrotowany).

Rektoskopia rozpoczyna się od oceny wizualnej okolicy okołorektalnej. Po przeprowadzaniu oceny właściwe wziernikowanie w sensie endoskopowym rozpoczyna się. Pacjenci często pytają o to, czy ten zabieg boli. Sam zabieg nie generuje znacznego poczucia dyskomfortu, wynika to głównie ze stosowania żelu znieczulającego z lidokainą, który nakładany jest na końcową cześć endoskopu. Po nasmarowaniu endoskop wprowadzany jest w głąb odbytnicy i prowadzi się aktywną obserwację oglądanych obszarów przewodu pokarmowego. Sam zabieg zajmuje wyłącznie kilka minut!

Jak interpretowana jest rektoskopia?

Gdy rektoskopia jest wykonywana prywatnie, to cena zabiegu na ogół nie przekroczy 200 złotych.

Każde badanie opatrzone jest opisem wykonanym przez proktologa, który dokładnie opisuje zaobserwowany obraz morfologiczny. Interpretacja badania proktologicznego i specjalistycznych badań jak rektoskopia wymaga wiedzy fachowej z zakresu chirurgii oraz gastroenterologii. Stąd też każdy opis powinien być pacjentowi dokładnie przełożony na zrozumiały język.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here