Osoby z niepełnosprawnością ruchową mają do dyspozycji różnego rodzaju sprzęty, np. wózki elektryczne bądź pionizatory. Dostępne są komputery dostosowane do ich potrzeb oraz samochody, które uwzględniają możliwości ruchowe niepełnosprawnych.

Wózki elektryczne

Wózek elektryczny to jedno z udogodnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Nie wymaga użycia siły do przemieszczenia się na nim, ponieważ jest napędzany elektrycznie. Można go używać zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz – najlepiej na utwardzonym położeniu. Urządzenie jest zazwyczaj łatwe do złożenia, ponieważ zostało wyposażone w składaną ramę. Bateria i tapicerka są wyjmowane. Wózek elektryczny jest lekki, ale wytrzymały. Dzięki systemowi zapobiegającemu wywrotowi i pasom bezpieczeństwa zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę. Użytkownik wózka może dostosować wysokość oparcia, szerokość siedziska i rozstaw podłokietników do własnych potrzeb.

Komputer dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo

Systemy operacyjne komputerów także zostały zaprojektowane w sposób ułatwiający korzystanie z urządzeń osobom niepełnosprawnym. Dostępne są klawiatury dostosowane do obsługi jedną ręką, jednym palcem lub nawet pałeczką. Zainstalowane są też kombinacje klawiszy dla osób jednoręcznych. Można skorzystać z funkcji powtarzania znaku po przytrzymaniu klawisza. Klawiatura przystosowana dla niepełnosprawnych ignoruje przypadkowe dotknięcia klawisza. Pozwala też na poruszanie kursorem myszy. Oprócz tego klawiatura i mysz mogą być obsługiwane za pomocą dodatkowego, zewnętrznego urządzenia.

Prowadzenie samochodu przez niepełnosprawnego ruchowo

Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą prowadzić samochód, który jest dostosowany do ich potrzeb oraz możliwości. Dostępne są takie ułatwienia jak przedłużenie pedałów bądź blokada pedału gazu. Istnieją też urządzenia do ręcznej obsługi hamulca, sprzęgła i gazu oraz gałka na kierownicy, dzięki której można prowadzić samochód jedną ręką. Pedały mogą być też podwyższone. Niepełnosprawni mają możliwość skorzystania z urządzenia do obsługi siedzeń obrotowych bądź do centralnego sterowania pojazdem. Osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi (oraz ich kierowcy) nie muszą stosować się do niektórych znaków drogowych. Wyjątek to znaki, pod którymi jest znak „dotyczy także niepełnosprawnych” lub symbol wózka inwalidzkiego. Są to m.in. znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz postoju, strefa ograniczonego postoju. Niektóre miasta zwalniają osoby niepełnosprawne kierujące samochodem z opłat w strefach płatnego parkowania.

Zobacz także: Wózki inwalidzkie – budowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here