Stan, gdy mimo braku uchwytnej przyczyny, kobieta odczuwa silne bóle podczas miesiączki nazywany jest pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem (PBM). Jest to niestety problem bardzo powszechny. Szacuje się, że z jego powodu cierpi nawet do 40% kobiet. Dolegliwości bólowe w PBM związane są w głównej mierze z nadmierną produkcją prostaglandyn. Są to substancje nasilające aktywność skurczową mięśniówki macicy, a przez to wywołujące ból i niedokrwienie. Oddziałują one też na inne narządy naszego organizmu i są odpowiedzialne między innymi za nudności, wymioty i bóle głowy. Jak radzić sobie z tym problemem i ułatwić przeżycie trudnych dni?
Leki rozkurczowe
Wiele kobiet odczuwa ulgę po zażyciu leków rozkurczowych. Powodują one zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, budujących ścianę macicy, przez co zmniejszają uczucie bólu. Są one dostępne bez recepty i można je nabyć w każdej aptece. Niestety o ile mogą być pomocne w bólach podbrzusza, to nie przyniosą ulgi w bólach towarzyszących jak np. ból krzyża czy ból głowy.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
NLPZ to leki z wyboru w łagodzeniu bólu menstruacyjnego. Hamują syntezę prostaglandyn odpowiedzialnych za skurcze macicy i dzięki temu wykazują działanie przeciwbólowe. Do leków z grupy NLPZ zalecanych w przypadku bolesnej menstruacji należy między innymi deksketoprofen, np. Ketesse SL. Jest to skuteczny lek przeciwbólowy, charakteryzujący się szybkim początkiem działania. Można go zażywać niezależnie od posiłku, nawet na pusty żołądek. Kupując leki z grupy NLPZ należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających tę samą substancję aktywną. Przyjmując równocześnie wiele leków o innej nazwie, łatwo jest zatem nieświadomie przedawkować ich główny składnik, narażając się na jego działania niepożądane. Z tego powodu najlepiej pozostać przy jednym leku i dawkować go zgodnie z treścią ulotki.
Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki estrogenowo-progesteronowe stanowią skuteczną metodę regulacji równowagi hormonalnej, a tym samym hamowania syntezy prostaglandyn. Pamiętajmy jednak, że o przepisaniu doustnej antykoncepcji zawsze decyduje lekarz ginekolog. Przepisanie takich środków powinno być poprzedzone dokładnym badaniem i wykluczeniem przeciwwskazań do ich zażywania. Przyjmowanie ich wymaga od kobiety konsekwencji – muszą być przyjmowane codziennie o konkretnej porze. Typowo stosuje się schemat: 3 tygodnie zażywania, 1 tydzień przerwy, ale w przypadku różnych środków schematy przyjmowania mogą się różnić.
Wtórne przyczyny bolesnym miesiączek
Jeżeli bolesne miesiączki pojawią się po kilku lub kilkunastu latach bezproblemowego miesiączkowania, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z wtórnym bolesnym miesiączkowaniem (WBM). W takim przypadku leczenie musi mieć charakter przyczynowy. Niektóre przyczyny WBM leczy się podobnie jak zaburzenia pierwotne (np. podstawą leczenia endometriozy jest doustna antykoncepcja hormonalna), niekiedy zaś wymagane jest leczenie chirurgiczne – np. przy występowaniu mięśniaków macicy. Bolesne miesiączki mogą być też objawem zaburzeń funkcji tarczycy, zespołu jelita drażliwego i celiakii. Ponieważ bolesne miesiączkowanie może być objawem wtórnym do wielu chorób, problemu tego nie należy lekceważyć i najlepiej zgłosić go podczas wizyty u ginekologa.