Ból brzucha na ogół pojawia się nagle i nigdy nie jest jednoznaczny. Jego źródłem może być wiele narządów wewnętrznych. Ostateczną diagnozę zawsze powinien postawić lekarz, ale warto znać kilka zasad, które rządzą naszym ciałem.
Ból brzucha to jedna z tych przypadłości, które potrafią skutecznie zepsuć dzień. Gorszy od niego jest chyba tylko ból zęba. Długotrwały paraliżujący ból w środkowej części ciała, to nie tylko sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. To także konieczność podjęcia szybkich kroków. Nie zawsze możliwy jest szybki kontakt z lekarzem. Warto sobie pomóc, zanim ból będzie tak dotkliwy, że uniemożliwi jakąkolwiek aktywność. Najpierw jednak trzeba uczciwie wsłuchać się w swoje ciało i spróbować zlokalizować źródło bólu. Pomocne może być naciśnięcie w kilku miejscach palcami powłok brzusznych. Do tego celu trzeba położyć się na plecach.
Stwierdzenie „boli mnie brzuch” nie oznacza właściwie nic. Powodów może być wiele. Przede wszystkim brzuch to dosyć szerokie pojęcie. Pewną wskazówką może być już samo określenie, która część brzucha jest najbardziej bolesna. Ból z lewej strony pod żebrami może świadczyć o problemach z trzustką, dolegliwości płynące ze środka to problemy z żołądkiem lub woreczkiem żółciowym. Z prawej strony poniżej żeber dokucza wątroba. Bóle w dolnych partiach brzucha najczęściej są efektem infekcji pęcherza. U kobiet mogą zwiastować też problemy z jajnikami. Środkowa część brzucha może wysyłać sygnał o problemach z jelitami. Ból w prawej pachwinie może zwiastować problemy z wyrostkiem robaczkowym. Jeśli takiemu bólowi towarzyszy gorączka, najlepszym wyjściem będzie wezwanie pogotowia.
W większości przypadków, jeśli nie cierpimy na żadne schorzenia, wystarczy tabletka przeciwbólowa lub rozkurczowa. Wyjątkiem jest żołądek, który źle znosi wszelkie leki przeciwbólowe. On akurat będzie wdzięczny za herbatę miętową lub krople żołądkowe. Jeśli mamy pewność lub przynajmniej silne podejrzenie, że wiemy, co nam sprawia problem, możemy pokusić się o sięgnięcie po leki na konkretne dolegliwości. Sporo tych leków, na przykład lactoral (www.lactoral.pl), który można stosować przy dolegliwościach jelitowych, dostępnych jest w aptekach bez recepty.
Jednorazowy ból brzucha można potraktować jako przypadkowy incydent. Jest duże prawdopodobieństwo, że pojawił się po zjedzeniu czegoś nieodpowiedniego. Jeśli jednak bóle nawracają, nie można w nieskończoność ratować się lekami przeciwbólowymi. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza.