Czy potrzebuję psychologa

Poradnia psychologiczna jest miejscem, które ma na celu zaoferowanie odpowiedniego wsparcia wszystkim osobom. Może nie każdy chętnie myśli o wizycie u takich specjalistów, ponieważ wychodzą z założenia, że „Co powiedzą inni?”. Utarło się bowiem przekonanie, że psycholog = wariat. Dzisiaj jednak tacy specjaliści to osoby, których celem jest poprawa komfortu życia, jaki może zostać zaburzony m.in. przez zbyt dużą ilość stresu.

Konsultacja psychologiczna – kiedy należy o niej pomyśleć?

Aktualnie społeczeństwo jest na tyle świadome, że samodzielnie podejmuje decyzje o tym, aby udać się do psychologa, który będzie w stanie pomóc na różne sposoby. Złe samopoczucie psychiczne może negatywnie wpływać na całe życie, włączając w to sferę pracy, rozrywki i życia codziennego. Na szczęście dzisiaj można zapisać się na konsultacje psychologiczne do wielu uznanych specjalistów (m.in. do https://www.sgl.lublin.pl/lublin/poradnie/poradnia-psychologiczna-lublin), których celem będzie dociekanie przyczyny takiego stanu.

Wśród objawów, które należy wymienić, jeżeli chodzi o konieczność umówienia się na wizytę u psychologa, znajdują się:

  • ciągle towarzyszące uczucie smutku, które może być pierwszym objawem pogłębiającej się depresji;
  • autoagresywne zachowanie;
  • myśli samobójcze;
  • trudny okres w życiu, który może być związany z rozwodem (własnym lub rodziców), zmianą w pracy, przeprowadzką do innego miasta;
  • brak możliwości kontrolowania własnych, gwałtownych emocji, np. gniewu, frustracji;
  • zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości.

Wyżej wymienione przykłady należą do nielicznych, które mogą powodować włączenie w głowie sygnału ostrzegawczego, że dzieje się coś niedobrego. Właściwie to każdy powinien zgodnie z własnym sumieniem odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy faktycznie wizyta u psychologa jest konieczna?”.

Jak wybrać gabinet psychologiczny?

Gabinet psychologiczny jest miejscem, gdzie trudno się tak naprawdę otworzyć. No cóż, nie każdy ma chęć na to, aby się tak łatwo przełamać, opowiadając o problemach, których niekiedy nawet osoby bliskie nie są świadome. W końcu psycholog to zupełnie obca osoba.

Z drugiej jednak strony warto uświadomić sobie to, że psycholog to zupełnie obca osoba, która nie będzie jednostronna. Wszelkiego rodzaju opinie będzie w stanie wyrobić sobie po rozmowach z pacjentami. Chcąc mieć pewność, że psycholog może pomóc, należy z uwagą podejść do jego wyboru. Co należy wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim opinie innych osób. Niekoniecznie trzeba pytać o to bliskich, aby nie wyrobili oni sobie złej opinie (wiele osób tak robi, nie znając przyczyny problemu). Takich opinii można jednak poszukać w internecie, gdzie wiele osób chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Bazując na ocenach innych osób, będzie można znaleźć odpowiedni gabinet, gdzie można będzie umówić się na wizytę.

Czy można zmusić bliskich do wizyty u psychologa?

Zainteresowana osoba często sama nie zdaje sobie sprawy, że jest jej potrzebna fachowa pomoc, bagatelizując problem. Z kolei rodzina dostrzega problem i próbuje o tym z daną osobą rozmawiać. Pozostaje im jednak tylko rozmowa oraz cierpliwość, ponieważ nie ma szans na to, aby zmusić bliskie osoby do wizyty u psychologa. Jedynym wyjątkiem jest nakaz sądowy, ale nie tak łatwo go otrzymać. Poza tym załatwienie takiego dokumentu trochę trwa. Lepiej więc poświęcić czas na rozmowę z bliskimi, dzięki czemu będzie można wytłumaczyć swoje zdanie. W końcu osoba z problemami zrozumie, że tylko psycholog to człowiek-remedium na wszystkie problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here