Organizm dziecka jest w szczególny sposób zagrożony przez otaczające go wirusy oraz inne patogeny, z tego względu dzieciaki chorują na przeziębienie dość często, szczególnie na przełomie pór roku.
Charakterystyczne i kojarzone przez wszystkich objawy to ból gardła, kaszel, gorączka, bóle mięśniowe i ogólne osłabienie ustroju. Najskuteczniejszym leczeniem klasycznego, wirusowego przeziębienia jest wypoczynek i leżenie.
Domowe środki oraz staranna opieka pozwalają na szybko rekonwalescencję w schorzeniu jakim jest przeziębienie!
Co zastosować na przeziębienie u dzieciaka?
Gdy trwa przeziębienie, dobrze na sam początek stare, babcine sposoby: ciepłe mleko z naturalnym miodem z pasieki, kanapka z czosnkiem, cebulowy syrop oraz domowy, mający masę witamin sok malinowy. Środki te nie wykazują bezpośredniego działania przeciwwirusowego, ale są cenne przy łagodzeniu dolegliwości i rekonwalescencji w przypadku takiego schorzenia jak przeziębienie.
W przypadku gorączki ulgę dziecku przynieść mogą zimne okłady – trzeba jedynie zamoczyć ściereczkę lub ręcznik w chłodnej wodzie i pozostawić je na głowie oraz łydkach malucha. Okłady trzeba zmieniać, gdy tylko się ogrzeją. Na pewno będzie to bardzo dobre dla poprawy samopoczucia dziecka.
Najistotniejszą rzeczą jest skrupulatne nawadnianie dzieciaka – należy regularnie podawać dziecku niegazowaną wodę, herbatę, domowego wyrobu soki. Nie można dzieciom dawać napojów z lodówki, aby nie podrażnić gardła i nie nasilić dolegliwości jakie daje przeziębienie! Na sen dla malucha idealne będzie ciepłe mleko albo filiżanka naparu rumiankowego.
W pewnych sytuacjach należy sięgnąć po dostępne w aptece medykamenty. Na uporczywy katar dobrze działają roztwory soli fizjologicznej aplikowane donosowo, lub też roztwory hipertoniczne soli morskiej. Dobrze jest także zastosować inhalacje ze sterydów wziewnych na zmniejszenie obturacji górnych dróg oddechowych. W przypadku gorączki można stosować niesteroidowe leki przeciw zapalne jak ibuprofen oraz paracetamol.
Jak rozgrzać dziecko gdy ma przeziębienie?
Gdy dziecko nie ma gorączki, natomiast cierpi z powodu dolegliwości ze strony dróg oddechowych, takich jak ból gardła i kaszel dobrze jest solidnie ogrzać dziecko. Warto w tym przypadku stosować także nebulizacje z ogrzanej soli fizjologicznej. Jest to najlepszy sposób na każde przeziębienie!
Dobrze sprawdza się maść rozgrzewająca z kapsaicyjną, wystarczy ją zaaplikować na klatkę piersiową dzieciaka. W maluchów powyżej szóstego roku życia można zastosować spirytus kamforowy. Przed aplikacją koniecznie należy nasmarować skore dziecka na piersiach, plecach oraz nogach z użyciem gęstego kremu. Na tak przygotowaną skórę można nanosić spirytus.
Po aplikacji należy zastosować okluzję, czyli delikatnie owinąć posmarowane spirytusem miejsca, ciepło ubrać dziecko i umieścić je pod kocykiem. To dobrze pomaga na przeziębienie!
Spirytus kamforowy
Przed stosowaniem spirytusu kamforowego należy skrupulatnie się skonsultować z lekarzem – dzieci mogą się zatruć kamforą! Nie należy zostawiać zamkniętych okien- dla dróg oddechowych bardzo ważne jest wietrzenie i nawilżanie powietrza. W tym celu dobrze rozłożyć na kaloryferze mokre ręczniki lub zastosować specjalne zawieszki z wodą!
Niezależnie od warunków i stanu dziecka, zawsze trzeba mu zapewnić uśmiech na twarzy i ciepłą atmosferę!