Jama ustna jest początkowym odcinkiem zarówno przewodu pokarmowego, jak i oddechowego. Pełni ważne dla organizmu funkcje, gdyż to właśnie tam pokarm jest rozdrabniany, zachodzą pierwsze reakcje trawienia, a zawarte w ślinie substancje, takie jak lizozym, działają bakteriobójczo, chroniąc nas przed wnikającymi z pokarmem patogenami. Śluzówka jamy ustnej zawiera liczne receptory, umożliwiające odczuwanie smaku, dotyku i temperatury. Warto zwrócić uwagę na dolegliwości występujące w obrębie tej okolicy, gdyż ich pojawienie się może odzwierciedlać patologie toczące się w obrębie organizmu i czasami wymagają odpowiedniej diagnostyki.
Halitoza
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, to powszechna lecz bardzo kłopotliwa dolegliwość. Najczęstszą przyczyną są zaniedbania higieniczne, prowadzące do powstania kamienia nazębnego, próchnicy, paradontozy czy przewlekłych stanów zapalnych. Przyczyną mogą być resztki jedzenia, gromadzące się pod protezą lub aparatem ortodontycznym. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy stomatologa. Wyleczenie chorych zębów powinno zmniejszyć dolegliwości, a ich nawrotom można zapobiegać regularnie myjąc zęby oraz język oraz używając płynów do higieny jamy ustnej. Doraźnie można próbować zlikwidować brzydki zapach za pomocą naturalnych metod, np. trzymając w ustach rozgryzione goździki lub gryząc natkę pietruszki. Należy jednak pamiętać, że halitoza może być też spowodowana problemami laryngologicznymi, takimi jak stany zapalne migdałków bądź zatok, a nawet gastrologicznymi, w przypadku choroby refluksowej czy choroby wrzodowej żołądka. Dolegliwości utrzymujące się pomimo dbałości o higienę jamy ustnej wymagają skonsultowania się z lekarzem i pogłębienia diagnostyki.
Afty
Afty to płytkie owrzodzenia zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym zapalnym obrzeżem. Zazwyczaj goją się samoistnie w ciągu kilku dni, lecz okres ich wystąpienia jest uciążliwy ze względu na towarzyszący ból, zwłaszcza podczas jedzenia. Przyczyna ich powstawania nie jest jednoznacznie określona, lecz czynnikiem sprzyjającym jest obniżenie odporności organizmu. Jeżeli afty utrzymują się przez długi czas lub często nawracają, należy skonsultować się lekarzem, ponieważ mogą być sygnałem choroby ogólnoustrojowej. Do wystąpienia owrzodzeń predysponuje również drażnienie śluzówki przez ostre przedmioty, takie jak uszkodzony ząb lub źle dopasowany aparat ortodontyczny. W złagodzeniu bólu towarzyszącego aftom mogą pomóc preparaty z serii Anaftin®, które pokrywają owrzodzenie warstwą ochronną, łagodząc ból, wspomagając proces gojenia i zapobiegając nadkażeniom.
Próchnica
Próchnica zębów to choroba bakteryjna, której istotą jest demineralizacja tkanek budujących ząb, a w efekcie zniszczenie jego struktury. Czynnikiem wywołującym chorobę są bakterie, lecz do ich wzrostu predysponują zaniedbania higieniczne oraz spożywanie dużej ilości cukrów. W wyniku próchnicy dochodzi do niszczenia szkliwa i powstawania ubytków próchnicowych. Uszkodzony ząb wymaga leczenia stomatologicznego, gdyż ubytki są miejscem wnikania patogenów do miazgi zęba. Powstające stany zapalne tkanek mogą stać się źródłem infekcji całego organizmu i doprowadzić do takich schorzeń, jak choroba reumatyczna, zapalenie wsierdzia czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Statystyki wykazują, iż w Polsce problem próchnicy dotyczy nawet 90% dorosłych, dlatego należy od najmłodszych lat zadbać o profilaktykę tej choroby, na którą składają się: prawidłowa dieta, mycie zębów po każdym posiłku, a przynajmniej 2-3 dziennie oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa.