Katar u dziecka – czy musi trwać 7 dni

Powszechnie znaną maksymą w laryngologii jest stwierdzenie, iż nieżyt górnych dróg oddechowych (katar) trwa leczony tydzień, a nieleczony 7 dni. Dzieciaki mogą ze względu na liczne uwarunkowania immunologiczne oraz anatomiczne znacznie dłużej zmagać się z nieżytem nosa i górnych dróg oddechowych.

Katar można zniwelować skutecznie z wykorzystaniem domowych sposobów, które ułatwią organizmowi walkę z wirusami i innymi patogenami wykazującymi tropizm do górnych dróg oddechowych.

Co może pomóc, gdy nasze dziecko zacznie męczyć katar?

  • Babcine mikstury na katar
  • Owocowe (np. malinowe soki)
  • Inhalacje z ciepłej soli fizjologicznej
  • Preparaty naturalne
  • Dobra dieta
  • Nawilżanie powietrza
  • Klasyczne medykamenty

Owoce i warzywa na katar

Receptury wspomagające terapię zakażeń górnych dróg oddechowych i dolegliwości takich jak katar to często przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każdy doskonale kojarzy takie formuły na katar, jak kubek ciepłego mleka z ząbkiem czosnku oraz łyżką miodu, spożywane tuż przed snem albo po przebudzeniu.

Czosnek oraz miód wykazują silne działanie przeciwwirusowe, a sam miód dodatkowo ma właściwości wykrztuśne. Na pewno jest to skuteczna broń, aby zwalczyć katar. Usunięcie utrudniającej oddychanie wydzieliny oraz kaszlu, czyli tego z czym katar jest nierozerwalnie związany ułatwi syrop z cebuli. Wystarczy pokroić cebulkę w drobne paseczki, zasypać to trzema łyżkami cukru (albo miodu) i następnie odstawić to pod przykryciem. Za kilka godzin dziecko będzie mogło dostać pierwszą łyżeczkę syropu- należy to robić przynajmniej 2-3 razy dziennie (również w ramach profilaktyki).

Katar u dziecka – czy musi trwać 7 dni

Takie naturalne preparaty na katar nie są zbyt smaczne, ale na pewno posmakują najmniejszym różnego rodzaju owocowe soki. Wystarczy jedynie rozpuścić w szklaneczce wody sok z dzikiej róży, który zawiera duże ilości zwalczającej katar witaminy C. Zastosowanie takiego preparatu znacząco skraca czas trwania infekcji. Podobne właściwości wykazuje sok z czarnej porzeczki oraz sok malinowy.

Olejki i zioła na katar

Zwalczenie kataru i pociechy znacząco ułatwia inhalacja. Można wykonać ją bez specjalnego nebulizatora – pomoże to skutecznie zlikwidować katar. Para wodna z zalanych gorącą wodą ziół (szałwii, anyżu, rumianku albo olejku tymianku) powinna być wdychana z niewielkiej odległości. Można w ten sposób zlikwidować dolegliwości nieżytowe w przyjemny sposób! Wystarczy jedynie nachylić się nad parującym naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem. Opary eteryczne mają działanie odkażające, a dodatkowo udrażniają nos i usuwają nieżyt.

Szczególnie rekomendowaną rośliną na nieżyt górnych dróg oddechowych i o bardzo dobroczynnym wpływie na górne drogi oddechowe jest tymianek pospolity. Ułatwia on usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych oraz poprawia odporność organizmu.

Taki domowy sposób na katar jest na pewno przyjemny i prosty do zaakceptowania.
Można bez większych interwencji usunąć nieżyt górnych dróg oddechowych u dziecka. Trzeba jedynie wypróbować kilku sprawdzonych metod i wiedzieć, jak je zastosować odpowiednio wcześnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here