MRI, czyli badanie rezonansem magnetycznym

0
26

Każdy musi mieć świadomość tego, że musi dbać o zdrowie własne lub bliskich. Tym bardziej że współczesna medycyna oferuje możliwość wyleczenia wielu chorób, dzięki czemu będzie można cieszyć się długim życiem. Do dyspozycji są różnego rodzaju badania diagnostyczne, które wykorzystywane są do postawienia trafnej diagnozy. To właśnie dzięki nim możliwe będzie podjęcie leczenia. Wśród dostępnych możliwości znajduje się rezonans magnetyczny. Co to dokładnie za badanie?

Jak prezentują się struktury ciała człowieka?

Rezonans magnetyczny to badanie, które określane jest skrótami MRI lub RM. Wykonują je wyspecjalizowane placówki medyczne, które muszą posiadać specjalną aparaturę, która pozwoli uwidocznić dokładnie struktury ciała człowieka. Jest nią np. Rezonika (https://rezonika.pl/). W trakcie badania nie wykorzystuje się promieni rentgenowskich, co jednak nie oznacza, że nie będzie można dokładnie zobaczyć tkanek i narządów ciała człowieka. Pacjent zostaje umieszczony w silnym polu magnetycznym, co jednak nie będzie miało wpływu negatywnego na samopoczucie. Przy czym, należy zapoznać się z informacjami, kiedy rezonans magnetyczny w Lublinie nie powinien być wykonywany. Warto mieć świadomość tego, że badanie nie tylko jest bezinwazyjne. Na dodatek jest całkowicie bezbolesne. Nie trzeba więc unikać jego wykonania, jeżeli lekarz je zleca.

W jakich przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny?

Badanie może być wykonane u pacjentów w różnym wieku – także jeżeli chodzi o dzieci, jak również kobiety w ciąży (do określonego trymestru). MRI jest badaniem, które wykorzystuje się do diagnozowania dolegliwości związanych z:

  • układem kostno-stawowym;
  • narządami głowy i szyi;
  • ośrodkowym układem nerwowym;
  • ze zmianami nowotworowymi i określania ich charakteru;
  • zabiegami chirurgicznymi i wyznaczeniem obszaru, gdzie mają one zostać dokładnie wykonane;
  • sercem i naczyniami krwionośnymi;
  • drogami żółciowymi.

Rezonans magnetyczny jest tego rodzaju badaniem, które wykonuje się w trakcie leczenia. Dzięki temu można ocenić, czy przynosi ono skutki. Jeżeli nie, będzie można podjąć decyzję o zmianie sposobu leczenia.

Jak przebiega badanie MRI?

Z reguły bywa tak, że rezonans magnetyczny nie wymaga uśpienia. Sedację stosuje się wtedy, gdy pacjent jest zanadto ruchliwy i nie wytrzyma w leżeniu przez dłuższy czas. Szczególnie tyczy się to dzieci, które faktycznie są ruchliwe, a na dodatek mogą obawiać się umieszczenia w aparaturze, która wytwarza silne, nieszkodliwe promieniowanie magnetyczne. Z reguły jest to tuba, gdzie wsuwane jest łóżko. Bez obaw, nie jest ona zamykana w żaden sposób. Pacjent ma zapewniony maksymalny komfort i wygodę. Przy czym nie można jednak zapomnieć o tym, że nie można się ruszać. Sam czas badania uzależniony jest od tego, jakie dokładnie obszary mają zostać prześwietlane.

Czy do MRI należy się specjalnie przygotować?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak pozostać na czczo przynajmniej na dwie godziny przed. Aczkolwiek, możliwe jest spożywanie napojów – najlepiej wodę niegazowaną. Już na miejscu należy zdjąć biżuterię, okulary, zegarek, aparat słuchowy. Zaleca się, aby do MRI głowy przystępować bez makijażu. Jeżeli ktoś chce mieć pewność, że w trakcie rezonansu będzie czuł się komfortowo, powinien założyć luźne ubrania, które jednak nie będą zawierały żadnych metalowych elementów. Skutkiem ubocznym rezonansu może być ból głowy, który jednak minie w szybkim czasie. Po samym badaniu, jeżeli ból głowy nie będzie ustępował, można przyjąć tabletki przeciwbólowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here