Starczowzroczność pojawia się naturalnie wraz z wiekiem, najczęściej około 40. roku życia. Wady wzroku nie da się całkowicie wyleczyć, ale można ją korygować. Poprawę wzroku u osób ze starczowzrocznością zapewniają: soczewki kontaktowe progresywne lub tradycyjne okulary korekcyjne. Niezależnie od wyboru metody korekcji, szkła progresywne powinny być dobierane przez specjalistę w gabinecie okulistycznym.

Starczowzroczność – jak to wada wzroku?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to wada wzroku, która pojawia się, w wyniku stopniowego tracenia zdolności do akomodacji oka, jaka następuje wskutek naturalnego procesu starzenia się. Mięśnie oczu wraz z wiekiem osłabiają się i tracą elastyczność, przez co pogarsza się jakość widzenia. Prezbiopia to naturalny proces, który występuje, w większości przypadków, około 40. roku życia bądź później. Objawem starczowzroczności jest pogorszenie się widzenia przedmiotów z bliskiej odległości. Osoby z prezbiopią w charakterystyczny sposób przybliżają do siebie książkę czy gazetę, aby móc odczytać widniejący na niej tekst. Starczowzroczności nie da się zapobiec, ani całkowicie wyleczyć ale można ją korygować. Soczewki kontaktowe Ultraflex oraz okulary progresywne to metody na poprawę wzroku u osób z prezbiopią.

Soczewki kontaktowe a starczowzroczność

Do korygowania wady wzroku stosuje się soczewki progresywne, inaczej multifokalne. Nowoczesne szkła kontaktowe skonstruowane są z krzywizn o różnych mocach. Takie rozwiązanie pozwala na ostre widzenie, zarówno obiektów oddalonych, jak i przedmiotów z bliskiej odległości.  Soczewki kontaktowe progresywne umożliwiają płynne i komfortowe przenoszenie wzroku między różnymi obiektami bez uczucia dyskomfortu. Szkła progresywne dostępne są w wersji miesięcznej (soczewki miesięczne), jak i do jednorazowego użytku (soczewki jednodniowe).

Okulary korekcyjne ze szkłami progresywnymi

Tradycyjne okulary korekcyjne to najpopularniejsza forma korekcji starczowzroczności. Skuteczną poprawę jakości widzenia zapewniają specjalnie przygotowane szkła progresywne, które sprawdzają się u osób, które z jakiś względów, nie chcą zdecydować się na noszenie soczewek kontaktowych. Okulary korekcyjne, podobnie jak soczewki, powinny być dobierane przez specjalistę, po wcześniejszym wykonaniu dokładnych badań wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here