Implanty stomatologiczne to tytanowe śruby, których zadaniem jest naśladowanie naturalnego korzenia zęba. Mocuje się na nich koronę protetyczną, co pozwala na najbardziej estetycznie i trwałe uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Umieszczenie implantów wymaga jednak ingerencji stomatologicznej i niesie ze sobą wysokie koszty, w związku z tym pojawia się wiele pytań związanych z zabiegiem.
Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?
Implanty zębów znajdują zastosowanie w gabinetach stomatologicznych już od kilkudziesięciu lat. Pierwsze zabiegi wszczepiania śrub tytanowych wykonywano już w latach 60. XX wieku. Przez tak długi czas wiedza stomatologiczna w tym zakresie znacznie się rozwinęła. Obecnie można więc powiedzieć, że jest to metoda bezpieczna i proponowana większości pacjentów w przypadku braku uzębienia. Implanty z powodzeniem zastępują korzenie utraconych zębów. Mogą zdecydować się na nie nawet osoby w zaawansowanym wieku. Zarówno proces gojenia, jak i integracji przebiega bowiem coraz szybciej i bez powikłań. Nanostruktury zastosowane w najnowszych implantach ułatwiają stabilne oraz stałe dopasowanie i zapewniają pełen komfort.
Jakie są przeciwwskazania do implantacji stomatologicznej?
Obecnie implantologia znajduje się na takim etapie, że nawet podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Praktycznie każda osoba po odbyciu pomyślnej konsultacji medycznej może poddać się zabiegowi wszczepienia tytanowych śrub. Jedynie pacjenci przed 16 rokiem życia nie powinni mieć implantów względu na wciąż rozwijający się u nich układ kostny. Przeciwwskazania mogą pojawić się także w przypadku pacjentów ze schorzeniami przyzębia – takie osoby powinny więc najpierw przejść leczenie periodontologiczne. Odpowiednie przygotowanie jest też niezbędne u pacjentów, u których ubytki zębowe doprowadziły do zaniku kości.
Co lepsze – implanty zębów czy zwykłe protezy?
Warto wspomnieć, że implanty stomatologiczne nie są jedynym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowią najlepsze obecnie rozwiązanie ze względu na to, że w żaden sposób nie obciążają sąsiednich zębów. W przypadku mostu protetycznego konieczne jest bowiem szlifowanie sąsiadujących z ubytkiem zębów, by dzięki temu można go było skutecznie zamocować. Implant stomatologiczny ma natomiast pozwolić na uzupełnienie ubytku, poprzez umocowanie zęba, który będzie niezależny od pozostałych, a przede wszystkim pozostanie stabilny i równie silny co reszta uzębienia. Tytanowa śruba do złudzenia przypomina prawdziwy ząb ze względu na to, że sztuczny korzeń działa jak ten prawdziwy. Tym samym pacjenci mogą czuć się tak, jakby odzyskali swoje naturalne zęby.
Kiedy przeprowadzana jest natychmiastowa implantacja?
W przypadku zdecydowania się na implanty stomatologiczne istnieje możliwość przeprowadzenia natychmiastowej implantacji, czyli wykonanie jej bezpośrednio po usunięciu zęba. W kość szczęki wszczepiane jest wtedy tytanowa śruba, która zastąpi korzeń utraconego zęba. Podczas osteointegracji w pory tytanowej plazmy wrastają komórki kostne, dzięki czemu zespala się ona z kością i staje pełnowartościową częścią szczęki. Proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy. W niektórych przypadkach, takich jak na przykład stany zapalne przyzębia, implantacja natychmiastowa nie jest zalecana. Ważne jest więc uprzednie wykonanie tomografii komputerowej.
Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem wszczepienia implantów odwiedź stronę nowoczesnego centrum stomatologii: https://stomatologia-impla.pl/implanty/