Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna stale dotyka coraz większej liczby dzieci. Przy tym jest ona niegroźna tylko pozornie. Tak naprawdę może prowadzić do wielu poważnych powikłań oraz jest bardzo uciążliwa dla dziecka.

Jak zatem rozpoznać chorobę i jak w odpowiedni sposób jej przeciwdziałać? Aby się tego dowiedzieć należy przede wszystkim poznać samą chorobę.

Jest ona wywoływana przez wirus VZV. Na jego działanie szczególnie narażone są dzieci, ponieważ jednokrotne przejście ospy powoduje, że dana osoba staje się odporna na kolejne zakażenia.

Jedynie w nielicznych przypadkach u osób dorosłych wirus VZV może reaktywować się w postaci półpaśca.

Szczepienie a ospa wietrzna

Szczepienie przeciwko ospie w Polsce nie jest obowiązkowym i często nie jest również darmowe. Nieodpłatnie z tego mogą skorzystać jedynie dzieci, które do 12 lat, które cierpią na białaczkę i są przed leczeniem chemioterapią lub leczeniem immunosupresyjnym oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zakażenie ze względów środowiskowych. Samo szczepienie jak najbardziej warto wykonać.

Statystyki jasną informują bowiem, że liczba zachorowań stale rośnie. Do sierpnia 2014 zachorowań było aż o ponad 50 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Ospa wietrzna – typowe objawy

Najbardziej typowym objawem ospy jest pojawienie się na ciele czerwonych kropek. Sama wysypka przechodzi jednak różne fazy. Czerwone kropki mogą po pewnym czasie przybrać bowiem formę pęcherzyków, które mogą przerodzić się nawet w blizny.

Oprócz tego ospa wietrzna znacznie pogarsza samopoczucie dziecka. To jest przede wszystkim znacznie słabsze, ma bóle głowy, gorączkę oraz powiększone węzły chłonne. Bardzo dokuczliwym objawem jest również swędzenie pojawiających się na skórze kropek. Ospa wietrzna może być zatem naprawdę poważną chorobą.

Zwalczanie wirusa VZV

Wirus VZV odpowiedzialny za ospę wietrzną jest przenoszony drogą kropelkową co skutkuje tym, że bardzo łatwo się nim zarazić od innej osoby. Dziecko przebywając w przedszkolu jest szczególnie narażone na zachorowanie, gdyż ospa wietrzna może wystąpić u kogoś innego, co poskutkuje zarażeniem.

Ospa wietrzna u dzieci

Wystarczy, że jedna pociecha zachoruje, a już można spodziewać się plagi zachorowań. Jeżeli zatem Twoje dziecko cierpi na ospę i pojawiają się pierwsze objawy to najlepiej, aby pociecha pozostała w domu na pewien czas.

Po zachorowaniu należy z dzieckiem udać się do lekarza, który postawi diagnozę, rozpozna czy to faktycznie ospa wietrzna oraz rozpocznie odpowiednie działanie, które będzie miało na celu przyspieszenie gojenia się ran. Nie warto podejmować się leczenia na własną rękę, ponieważ może ono doprowadzić pociechę do jeszcze gorszego stanu. Należy również unikać rozdrapywanie czerwonych śladów. W tym celu warto obciąć dziecku paznokcie co odrobinę rozwiąże problem drapania skóry.

Wysypka może pojawić się również w jamie ustnej co utrudnia dziecku jedzenie. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zupki oraz inne pokarmy płynne.
Ospa wietrzna najczęściej ustępuje po tygodniu. Należy przy tym stale być pod opieką lekarską, ponieważ po samej ospie mogą wystąpić powikłania takie jak na przykład zapalenie płuc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here