Bez względu na to, jak bardzo się starasz, skupienie się na wykonywanym zadaniu wydaje się niemożliwe. Rozproszenia odciągają Twoją uwagę co kilka minut, niezależnie od tego, czy dotyczą technologii, współpracowników lub rodziny, czy nawet zwierząt domowych. Nawet najbardziej zorganizowane osoby mogą mieć od czasu do czasu problemy z koncentracją. Choć możesz mieć nadzieję, że uda Ci się samodzielnie odzyskać koncentrację, może to okazać się problematyczne. Dlatego najlepiej jest zająć się problemem jak najwcześniej. Jak radzić sobie z problemami z koncentracją? Czy jest to oznaka choroby czy oznacza jedynie chwilowe przemęczenie?
Typowe objawy towarzyszące zaburzeniom koncentracji
Obawiasz się, że jesteś chory? Nie możesz skupić uwagi? Najlepiej udać się wprost do specjalisty, który pomoże ustalić diagnozę i leczenie. Lekarz, przy pomocy swoich urządzeń i akcesoriów medycznych, takich jak: latarka diagnostyczna, kozetki lekarskie i inne postawi właściwą diagnozę. Może także wykonać test motyla lub inne badania, jeśli uzna je za konieczne.
Inne objawy towarzyszące trudnościom w koncentracji to m.in.
- Poczucie bycia na krawędzi
- Rozproszenie uwagi
- Niezdolność do usiedzenia w miejscu
- Gwałtowne myśli
- Drażliwość
- Frustracja
- Zapominalstwo
Wiele osób zgłasza objawy trudności z koncentracją, jednak problem ten może przybierać różne formy. Czasami objawy mogą wskazywać na problem medyczny, a innym razem do rozwiązania problemu najlepiej nadaje się specjalista od zdrowia psychicznego.
Przyczyny trudności z koncentracją
Przyczyny trudności z koncentracją mogą być tak różne, jak objawy, a w przypadku każdej osoby może występować wiele czynników przyczyniających się do powstania problemu. Poniższe informacje mogą pomóc w lepszym zrozumieniu objawów oraz tego, kiedy i czy w ogóle należy zgłosić się do lekarza.
Przyczyny psychologiczne
Istnieje kilka psychologicznych przyczyn trudności z koncentracją, takich jak następujące.
Zaburzenia uwagi: Chociaż zwykle diagnozowane u dzieci, zaburzenia uwagi mogą również uderzyć dorosłych i mogą poważnie zakłócić wydajność w domu, szkole lub biurze.
Depresja: Poczucie przygnębienia lub smutku może sprawić, że trudno będzie zapanować nad myślami.
Żałoba: Po śmierci bliskiej osoby powrót do zdrowia może trwać miesiącami.
Niepokój: Osoby z poważnymi obawami często mają problemy ze skupieniem się na jednym zadaniu, ponieważ ich uwaga może być podzielona.
Zaburzenia nastroju: Niekontrolowane warunki, takie jak choroba dwubiegunowa, mogą wiązać się z wyścigiem myśli.
Przyczyny medyczne
Możesz mieć trudności z koncentracją z powodu choroby.
Problemy hormonalne: Zaburzenia czynności nadnerczy mogą powodować zmiany w poziomie energii i zdolności koncentracji.
Problemy z tarczycą: Gdy tarczyca pracuje za mało lub za dużo, Twoja koncentracja może ucierpieć.
Niska liczba czerwonych krwinek: Czerwone krwinki przenoszą tlen do mózgu, a ich niedobór może pozbawić mózg niezbędnej energii.
Zaburzenia lękowe są jednym z najczęstszych problemów zdrowia psychicznego. Uogólnione zaburzenie lękowe odnosi się do ciągłych uczuć zmartwienia i niepokoju, które utrzymują się przez co najmniej sześć miesięcy.
Objawy obejmują ciągłe uczucie zamartwiania się zarówno ważnymi, jak i codziennymi wydarzeniami, trudności z koncentracją lub snem, uczucie zmęczenia, drażliwość, a także objawy fizyczne, takie jak bóle głowy i ciała.
Diagnoza jest stawiana na podstawie wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego w celu wykluczenia przyczyn fizycznych. Osoba może zostać skierowana do specjalisty zdrowia psychicznego w celu dalszej oceny i leczenia, które może obejmować terapię, aby nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem, leki i dostosowanie stylu życia.