Człowiek przez lata dopasowywał świat do swoich potrzeb. Wszystko po to, aby żyło nam się wygodniej, lżej i lepiej. Nie da się ukryć, iż wprowadzanie nowych rozwiązań wpływa nie tylko na nas, lecz również na otaczający nas świat. Nieustanny postęp cywilizacyjny niesie za sobą nie tylko pozytywne, lecz również negatywne skutki.

Jednym z niepożądanych skutków jest alergia, na którą rokrocznie choruje coraz więcej dzieci. Oczywiście, w grupie największego ryzyka są dzieci obciążone genowo, czyli w momencie, gdy któryś z rodziców cierpi na alergię. Jeśli w najbliższej rodzinie nie ma chorób atopowych, to ryzyko zachorowania dziecka wynosi 5-15%. W przypadku choroby obu rodziców – 60%. Wspomniany postęp technologiczny sprawił jednak, że o pojawieniu się alergii decydują również czynniki środowiskowe. Alergie możemy podzielić na dwa typy.

Wziewne

Alergie wziewne nabrały ostatnimi czasy na sile. Zdecydowana większość zachorowań jest efektem atopii oraz dużym wpływem czynników środowiskowych. Alergenami, które wywołują objawy kliniczne, są zazwyczaj pyłki roślin wiatropylnych (traw, drzew), całoroczne alergeny (takie jak roztocza czy kurz) oraz alergeny grzybów pleśniowych i zwierząt. Wśród najczęstszych objawów wyróżnić można astmę oskrzelową. Innymi objawami są: przewlekły nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry czy alergiczne zapalenie spojówek. Niestety, brakuje uniwersalnego rozwiązania problemu. Pierwszym krokiem do zmniejszenia skali choroby jest standardowy proces farmakologiczny. Warto jednak również ustalić poszczególne alergeny, które niekorzystnie działają na dany organizm. Możliwie najszybciej należy jednak wykonać testy na alergię. Pozwolą one na określenie uczulających czynników, co pozwoli na ograniczenie kontaktu osoby chorej z negatywnymi alergenami. Jednym z najpopularniejszych badań są testy skórne. Polegają one na wystawienie fragmentu skóry na kontakt z alergenem i badaniem reakcji. Choć jest to proces dość żmudny i pracochłonny, to pozwala odkryć, co dokładnie nas uczula. Warto jednak, aby takie testy na alergię przeprowadzone zostały przez doświadczonych i sprawdzonych specjalistów. Wśród polecanych przez nas miejsc znajduje się poznański Instytut Mikroekologii (instytut-mikroekologii.pl). To miejsce, które skupia najlepszych specjalistów, którzy z całą pewnością pomogą Ci w odkryciu męczących Cię alergenów.

Pokarmowe

Nieco inną grupą alergii są alergie pokarmowe. Tu również zauważyć można zdecydowany wzrost zachorowań w okresie ostatnich kilkunastu lat. Choroba dotyka nawet dzieci w okresie niemowlęcym. Alergii pokarmowej można zapobiec w łatwy sposób. Mleko matki zapewnia dziecku naturalną ochronę, warto więc, w miarę możliwości, karmić swoją pociechę piersią przez minimum 6 miesięcy. Naturalnie, objawy alergii mogą wystąpić również u takich dzieci, lecz ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Wszystko zależy od diety matki karmiącej, ponieważ niewielka ilość alergenów przenosi się do mleka. Alergia może pojawić się nawet w 2 miesiącu życia pod postacią wysypki, kolki jelitowej, biegunki czy suchej i zaczerwienionej skóry. Jeśli lekarz pediatra potwierdzi alergiczne tło objawów, to należy ograniczyć spożywanie pokarmów, które zawierają w sobie alergeny. Jeśli objawy alergii występują u dziecka spożywającego mleko modyfikowane, to do pokarmu wprowadza się specjalny dodatek, który pozytywnie wpływa na całość sytuacji.

Choroby alergiczne to grupa chorób, na które zapada ostatnimi czasy coraz więcej osób – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na wzrost ilości osób z alergią wpływa również wyższy poziom medycyny, przez co jesteśmy w stanie szybciej i dokładniej zdiagnozować chorobę. Problemem są jednak czynniki związane z postępem cywilizacyjnym – wysoko przetworzona żywność, palenie wyrobów tytoniowych, leczenie antybiotykami, zanieczyszczenie środowiska czy konserwanty nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Warto więc rozsądnie dbać o swoje zdrowie, aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia na nieprzyjemną i przewlekłą chorobę, jaką jest alergia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here