Obrzęki pojawiają się wtedy, kiedy w tkankach dojdzie do nagromadzenia nadmiaru płynu surowiczego. Mogą pojawić się na skutek chorób wątroby, nerek lub tarczycy. Są też wynikiem niezdrowej diety bądź stylu życia.

Żele i maści na obrzęki

Aby zmniejszyć obrzęki, można stosować maści lub żele (źródło: Apteline.pl). Są to preparaty, które obkurczają naczynia krwionośne. Dzięki temu stają się one bardziej elastyczne i szczelne, co wpływa na mniejszą ilość wody, którą przepuszczają na zewnątrz, do tkanki podskórnej. Szczególnie skuteczne są środki zawierające rutynę, wyciąg z kasztanowca bądź sól dietyloamoninową.

Aktywność fizyczna

Brak ruchu jest jedną z przyczyn pojawiania się obrzęków. Sprawia bowiem, że naczynia słabiej pracują, a pod skórą gromadzi się płyn surowiczy. Opuchliznę można zlikwidować regularnie ćwicząc. Aktywność wpływa na poszerzenie żył, które odprowadzają nadmiar płynu. Każdy ruch jest ważny – zarówno krótkie spacery, jak i intensywne treningi.

Picie wody

Organizm osób, które piją zbyt mało gromadzi płyn w tkankach. W ten sposób ciało broni się przed ewentualnym odwodnieniem, magazynując wodę, co z kolei przyczynia się do pojawienia się obrzęków. Aby pozbyć się tego problemu, należy pić wodę małymi łykami w ilości 2-2,5 l dziennie.

Napary ziołowe

Ziołowe napary także pozwolą usunąć obrzęki. Rośliny, takie jak skrzyp, pokrzywa i mniszek lekarski, mają działanie odwadniające i moczopędne. Warto wypróbować ten sposób, jednak najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Zioła te mogą niekorzystnie działać na osoby mające kłopoty z nerkami.

Jedzenie natki pietruszki

Jedzenie natki pietruszki to bezpieczny sposób na pozbycie się obrzęków. Surowa pietruszka jest jedną z roślin, które działają silnie moczopędnie. Można ją jeść w sałatkach, dodawać do koktajli bądź jeść na kanapkach.

Ograniczenie ilości soli

Aby pozbyć się obrzęków, należy koniecznie zmniejszyć ilość soli. Nie tylko zatrzymuje wodę w organizmie, ale także podwyższa ciśnienie. Maksymalna dzienna dawka tego pierwiastka to 5 g. Warto zastąpić ją ziołami i pamiętać, że znajduje się w wielu produktach spożywczych, dlatego łatwo przekroczyć dopuszczalną ilość.

Moczenie stóp

Moczenie nóg w wodzie z solą bądź octem jabłkowym to kolejny skuteczny sposób na obrzęki. Kąpiel z soli rozszerzy naczynia krwionośne i usunie opuchliznę. Ocet jabłkowy także pozwoli pozbyć się nadmiaru płynu z tkanki podskórnej.

Suplementy diety na obrzęki

Osoby, które cierpią na obrzęki mogą sięgnąć po suplementy diety z rutyną i escyną, zwiększające przepuszczalność naczyń. Godne uwagi są też preparaty z pokrzywą, perzem i zieloną kawą, które przyspieszają proces usuwania wody z organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here