Ciąża jest okresem, w którym to dieta i suplementy stanowią bardzo ważny element. Bez zdrowego trybu odżywiania nie będzie możliwe zapewnienie dziecku odpowiedniego rozwoju fizycznego, a ponadto skutkować to może wystąpieniem schorzeń oraz uszkodzeniem embrionu. Racjonalnie zaplanowane, bogate w suplementy menu jest najprostszym narzędziem dla utrzymania zdrowia!
Co powinno być w diecie mamy i jakie suplementy stosować?
Witamina D – wpływa ona na rozwój kości oraz uzębienia, reguluje gospodarkę wapniową i poprawia stan psychiczny. Najwięcej je jest w migdałach, łososiu, suszonych morelach oraz soczewicy. Można również postawić na suplementy, które tej dostarczają.
Kwas foliowy jest niezbędny dla fizjologicznego rozwoju cewy nerwowej płodu oraz reguluje działanie układ odpornościowego. Najłatwiej uzupełniać kwas spożywając szpinak, banany, tłuste ryby, kiełki zbóż, brokuły, buraki.
Żelazo pochodzące nie tylko i wyłącznie z czerwonego mięsa i jajek, ale i orzechów, płatków owsianych, fasoli, kasz. Dzięki żelazu możliwe jest bezproblemowe powstawanie tkanek płodu, a także erytrogeneza u dziecka. Każda decyzja o suplementacji żelaza powinna być podejmowana razem z lekarzem, który ustali terapeutyczną dawkę co ograniczy szkodliwy wpływ nadmiaru żelaza! Suplementy bowiem również potrafią być szkodliwe.
Jod – wpływa on bezpośrednio na rozwój układu nerwowego dziecka. Najwięcej go można znaleźć w brązowym ryżu, kefirze oraz rybach morskich.
Magnez – jest nad wyraz cennym jonem, który wpływa na działanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz osteogenezę. Głównym sposobem dostarczania magnezu jest spożywanie kaszy, otrębów, migdałów oraz produktów pełnoziarnistych. Odpowiednia podaż magnezu pozytywnie wpływa na wzrost oraz masę urodzeniową noworodka. Magnez można uzupełniać również stawiając na suplementy.
Kwasy DHA to niesamowicie wartościowe, a wręcz niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 w tym DHA odnaleźć można w takich produktach jak oleje roślinne, jajka, makrela, łosoś i sardynki. Należy jednak racjonalnie żywić się rybami, gdyż duże stężenie metali ciężkich w produktach rybnych prowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych u dzieci. Zaleca się raczej specjalne suplementy.
Jaką rolę pełnią suplementy?
Ciąża jest stanem, w przebiegu którego znacząco wzrasta zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, a dietą wyłącznie ciężko jest zniwelować te niedobory. Progesteron w znacznym stężeniu osoczowym dodatkowo ogranicza wchłanianie pewnych składników dietetycznych. Dlatego też powstały suplementy.
Niedobory składników mineralnych i witamin pozwalają zniwelować suplementy, które warto stosować. Jest to bardzo istotne, gdyż wśród powikłań niedoborów u płodu można wyróżnić:
- Rozszczep kręgosłupa, podniebienia, przepuklina mózgowa i kanału kręgowego. aencephalia.
- Deterioracja różnicowania zawiązków zębodołowych, osteomalacja, rozmiękanie potylicy, spadek densyjności kośćca u dziecka.
- Upośledzenie umysłowe, ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu
Następstwa pewnych niedoborów mogą się ujawniać dopiero po wielu latach, dlatego ważne jest systematyczne uzupełnianie braków z wykorzystaniem profesjonalnych i bezpiecznych dla matek oraz dzieci suplementów.