O podstawach prawidłowego żywienia słyszał chyba każdy, a co z odpowiednim łączeniem pokarmów? Lista reguł w obu wypadkach jest istotna do zachowania zdrowia oraz szczupłej sylwetki. Na czym polega odpowiednie łączenie artykułów żywnościowych? Skąd się biorą największe błędy żywieniowe? Jak łączyć pokarmy, by zdrowo się odżywiać?
Co to jest trawienie?
Jest to mechanizm rozkładu zjadanego pożywienia na prostsze związki syntetyczne w celu ich przyswojenia. Słowo przyswojenie ma tutaj szczególne znacznie, ponieważ nie tym się stajemy co zjemy, jednak tym co przyswoimy. Bardzo prawdziwym oraz skutecznym sposobem trawienia jest tzw. trawienie enzymatyczne. Pisząc w skrócie, do strawienia każdego elementu pożywienia wymagamy różnego enzymu, by móc tenże element przetworzyć na proste związki syntetyczne oraz przyswoić.
Zasady prawidłowego żywienia – najpopularniejsze błędy
Zdrowe żywienie się oparte jest na właściwych nawykach żywieniowych, wpisanych w naturalne potrzeby żywieniowe człowieka, pochodzące z piramidy odżywiania. Zasady prawidłowego żywienia się polegają na spożywaniu częstych, jednak małych lekkostrawnych posiłków, nie przejadaniu się, urozmaicaniu posiłków w artykuły z różnych grup żywieniowych oraz właściwej ich kompozycji. Istotne jest picie właściwej liczby płynów, przygotowywanie posiłków bogatych w owoce oraz warzywa, właściwych do zapotrzebowania kalorycznego osoby i jej wieku, płci, stanu zdrowia oraz stylu życia. Najpopularniejsze błędy żywieniowe mają dwie główne etiologie. Pierwszą z nich są niedobory: energii, białka, witamin, elementów mineralnych, błonnika pokarmowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych w jedzeniu. Wynika to przede wszystkim ze zmniejszenia spożywanej żywności – dobrowolne czy pochodzące z niekorzystnych warunków społeczno-ekonomicznych. Z kolei kolejna jest połączona ze zbytnim spożyciem żywności i nieodpowiednim trybem życia (np. niska aktywność ruchowa, wykorzystywanie używek).
Jak łączyć pokarmy?
Mnóstwo osób zwróciło uwagę na zasady łączenia posiłków w czasie, gdy modne stały się kuracji rozdzielne (jak np. Haya czy Diamondów), które wsparte są na zapobieganiu łączeniu białek z cukrami. Natomiast z logicznego punktu widzenia nie stwierdzono przeciwwskazań do łączenia pewnych grupy artykułów czy elementów w jednym posiłku. Należy to wyłącznie dobrze robić. W sytuacji, gdy posiłek składa się z niewielkiej ilości innych artykułów żywnościowych, wtedy organizm do jego rozkładu uruchamia proces trawienia enzymatycznego. Czyli konkretne enzymy trawienne są winne za rozkład danych elementów żywności – oraz to jest bardzo skuteczny sposób trawienia oraz wchłaniania pożywienia. Jeśli tychże elementów jest więcej, wtedy do trawienia enzymatycznego dochodzi jeszcze trawienie bakteryjne, które polega na rozkładzie pożywienia przez jego fermentację. Tenże sposób jest mniej skuteczny od trawienia enzymatycznego – pożywienie jest gorzej przyswajane, a elementy pokarmowe są wchłaniane w niewielkim stopniu. Istotne jest to, iż różni ludzie mają różną tolerancję na różnorodność spożywanego posiłku. Z tego wniosek, iż im prostsze pokarmy, tym szybciej są trawione w układzie pokarmowym.