Zajady to choroba zwana odmiennie zapaleniem kątów ust (lub z języka łacińskiego cheilitis angularis), zwykle połączona z dolegliwością bakteryjną lub grzybiczą. Powstanie zajadów polega na pękaniu kącików ust i wydawaniu się nieestetycznych nadżerek. Stan zapalny może zaczynać się z zaczerwienieniem, niewielkim uciskiem, pieczeniem lub szczypaniem. Co mu działa i jak się go pozbyć?
Zajady w kącikach ust – jak się tworzą?
Nadżerki potrafią pojawiać się u kobiet w każdym wieku, i w przypadku pewnych jest wyższa tendencja do ich wzrostu. Chroniczny związek ze śliną sprzyja namnażaniu się bakterii i drożdżaków, więc liczne oblizywanie ust może powodować powstawanie zapalenia. Także osoby z osłabioną odpornością czy cukrzycą i są bardziej podatne na rozwój zapalenia.
Jak leczyć zajady?
Skuteczny sposób na zajady w postaci maści lub kremu możesz nabyć bez recepty w każdej aptece. Środek powinien być wartości bakteriostatyczne, przeciwzapalne i regenerujące. Dobrze sprawdza się maść z witaminami A również E oraz proste w małych saszetkach maści antybiotykowe, które wystarczy parę razy dziennie nanieść na zmianę, żeby łatwo zobaczyć efekty. Dobra maść na zajady także przyspiesza gojenie się nadżerki, jak również zmniejsza palenie i świerzbienie.
Domowe sposoby na zajady
Czym smarować zajady, gdy brakuje Ci pod ręką aptecznej maści? Przydadzą się „środki” z pobliskiego sklepiku spożywczego. Nie zawsze są tak sprawne jak i z apteki, jednak ich wykorzystywanie stanowi „pierwszą pomoc” w przypadku pojawienia się zapalenia. Co oddziałuje na zajady spośród naturalnych preparatów? Oto skuteczne formy z wykorzystaniem szybko dostępnych artykułów:
•Miód – parę razy dziennie smaruj zajady tym naszym prawdziwym antybiotykiem.
•Drożdże – kawałeczek drożdży piekarniczych zalej odrobiną ciepłej wody i wymieszaj na papkę, a następnie pozostaw ją na kącikach ust do pełnego wysuszenia. Drożdże są świetnym źródłem witamin z grupy B, to ich efektywność w leczeniu zajadów.
•Oliwa z oliwek – jest ważna w witaminy, a oraz efektywnie zmniejsza podrażnienie i wysuszenie.
•Czosnek – ząbek czosnku hamuje rozwój bakterii i grzybów, więc jest pewnym z najlepszych domowych sposobów na zajady. Przekrój ząbek czosnku na pół i posmaruj nim nadżerkę.
•Aloes – ekstrakt z aloesu nie tylko odkaża, jednak także regeneruje skórę. Możesz otrzymać w aptece ekstrakt lub gotowy środek z aloesem, a jak masz roślinę w domu, przekrój liść i przyłóż miąższ na zmianę skórną.
Jeśli stan zajadów się pogarsza, sygnały nie znikają lub masz nawroty, zgłoś się do lekarza, jaki da Ci formę na sposób na zajady lub zaleci przeprowadzenie specjalnych badań.
Zajady – jak oddziaływać i zapobiegać, czyli parę słów o właściwej diecie
Zapalenie kącików ust ma znacznie wspólnego z niedoborami elementów odżywczych, i w ramach leczenia i profilaktyki warto zadbać o dietę. Jaka witamina działa łagodząco na zajady? Sięgaj po artykuły możne w witaminy z grupy B (mięso, ryby, mleko i artykuły mleczne, jajka, drożdże, warzywa strączkowe) oraz witaminę C (cytrusy, jagody, paprykę, kiszoną kapustę). Ogranicz do minimum kawę i alkohol, które wypłukują z organizmu cenne witaminy i pierwiastki.