Blokada jednego lub obu jajowodów stanowić może poważną przyczynę wystąpienia zaburzeń płodności. Badanie drożności jajowodów stanowi jedną z podstawowych metod diagnostycznych w niepłodności.
W trakcie tej diagnostyki trzeba sprawdzić, czy światło jajowodu jest wolne od wszelkich przeszkód, którymi mogą być zrosty, infekcje, endometrioza albo nowotwory. Jajowody to struktury tubularne o długości około 15 centymetrów o bardzo cienkim przekroju (w najwęższym miejscu nawet pół milimetra średnicy).
Stąd też o zamknięcie jajowodu nietrudno i dobrze w tym miejscu wykonać odpowiednie badanie jajowodów.
Badanie drożności jajowodów – wskazania oraz metody diagnostyczne
Gdy lekarz rozpozna wady dysontogenetyczne macicy oraz gonad albo zdiagnozuje niepłodność wrodzoną albo nabytą to może przeprowadzić wtedy badanie drożności jajowodów.
Jakie przygotowanie należy powziąć, aby przejść badanie drożności jajowodów?
Istnieje wiele metod diagnostycznych, które zawierają w sobie badanie drożności jajowodów. W przypadku badań wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, należy przedstawić lekarzowi wyniki różnych badań (morfologii, glikemii, elektrokardiogramu itd.). W dzień poprzedzający badanie drożności jajowodów należy utrzymać lekką dietę, a w dniu jego wykonania koniecznie należy się powstrzymać od jedzenia i picia. Nie należy również palić tytoniu oraz należy sprawdzić czy można zażywać stale przyjmowane medykamenty.
Niezbędne jest także wyjście protez zębowych i opróżnienie pęcherza moczowego.
Które badania drożności jajowodów wymaga znieczulenia ogólnego?
- histerosalpingografia
- histeroskopia,
- salpingoskopia,
- laparoskopia.
Najmniej obciążające badanie drożności jajowodów to histerosalpingokontrastosonografia (HyCoSy) i nie jest tutaj potrzebne specjalne przygotowanie.
Jakie są rodzaje i jak przebiega badanie drożności jajowodów?
Histerosaplingografia, czyli HSG to badanie drożności jajowodów, które umożliwia nie tylko ich ocenę, ale i macicy. Jest to bolesny zabieg, stąd stosowane jest powszechnie znieczulenie ogólne. Do macicy podaje się środek kontrastowy i wykonuje się serię zdjęć radiologicznych. Obrazowanie ukazuje jamę macicy, jajowody oraz zrosty w otrzewnej. Najlepiej, aby to badanie drożności jajowodów było przeprowadzone szóstego albo siódmego dnia od zakończenia krwawienia miesięcznego.
Poważnym problemem są wyniki fałszywie dodatnie badania, które wskazują, iż drożne całkowicie jajowody są niedrożne. Odsetek tych wyników sięga nawet 60-70% przypadków klinicznych.
Histerosalpingokontrastosonografia (HyCoSy) to o wiele mniej inwazyjne badanie drożności jajowodów oraz skuteczna narzędzie do oceny jamy macicy. Jest to badanie ultrasonograficzne przez pochwowe z wykorzystaniem odpowiedniego kontrastu płynowego. HyCoSy może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych i nie jest potrzebne znieczulenie ogólne, ani specjalne przygotowanie pacjentki.
Są to dwie najbardziej popularne i najmniej inwazyjne metody badania drożności jajowodów, które są niejako pierwszym rzutem w diagnostyce niedrożności narządów rodnych.