Na temat ciąży narosło wiele teorii i sposobów na bardzo komfortowe przebrnięcie przez tę. Nie wszystkie teorie są jednak prawdziwe. Ciężarne, które pragną doskonale przygotować się do ciąży i kontrolować jej przebieg w odpowiedni sposób powinny tym samym zdobyć wiedzę na temat tego w jaki sposób się zachować, aby rozwój płodu przebiegał bezproblemowo.
Poniżej prześwietlamy najpopularniejsze teorie oraz porady związane z ciążą. Przy tym powinnaś pamiętać o tym, aby nie brać ich w 100% za pewnik. Wszystko bowiem zależy od kontekstu.
Rezygnacja z posiadania kota
Jedna z teorii sugeruje, że podczas ciąży konieczne jest zrezygnowanie z posiadania kota co nie jest prawdą. Tak naprawdę zwierzę może jak najbardziej przebywać w domu i w żaden sposób nie zagraża ciąży.
Jedynym przeciwskazaniem jest unikanie czyszczenia kuwety. Odchody zawierają bowiem sporo bakterii, które mogą wywołać toksoplazmozę wrodzoną. Najlepiej aby zatem zawartość kuwety wymieniała inna osoba.
Mdłości sugeruję, że ciąża zakończy się pozytywnie
Jest to fakt pod warunkiem, że wyniki sugerują to samo. Badania pokazują, że kobiety, które na początku ciąży przeżywają silne mdłości mają mniejsze szanse na poronienie. Nie musi to być jednak regułą. Jeżeli nie miałaś mdłości na początku nie oznacza to, że poronisz bądź urodzisz chore dziecko.
W ciąży należy jeść za dwoje
Jest to bardzo często powtarzany mit, którym nie należy się sugerować. Będąc w ciąży zapotrzebowanie organizmu na kalorie nie wzrasta dwukrotnie. Nie warto tym samym zmuszać się do jedzenia dużych ilości pożywienia.
Zdecydowanie lepiej jest postawić na zbilansowaną dietę, a przy tym dostarczać wiele witamin i pierwiastków do organizmu. Jod przyczynia się do produkcji hormonów tarczycy, witamina D3 wspomaga przyswajanie wapnia oraz fosforu, kwasy foliowy i dekozaheksaenowy wspomagają natomiast rozwój płodu. Zapewnienie ich w ciąży jest tym samym niezbędne.
Rezygnacja z latania samolotem
Kolejna teoria dotyczy latania samolotem, z którego to rzekomo ciężarna powinna zrezygnować. Jest to prawdą jedynie w konkretnych przypadkach. Jeżeli sama ciąża przebiega prawidłowo to można podróżować samolotem. Należy jednak pamiętać, aby zrezygnować z tego w pierwszym trymestrze ciąży. Dodatkowo po 34 tygodniu ciąży sama już załoga może odmówić wpuszczenia kobiety na pokład samolotu. Najlepiej przed każdą podróżą skonsultować się z lekarzem.
Nie należy zapinać pasów w zaawansowanej ciąży
Jest to kolejny mit, którym nie warto się kierować. Przepisy stanowią iż kobiety w zaawansowanej ciąży nie muszą zapinać pasów, ale nie oznacza to, że nie warto tego robić. Lekarze zalecają bowiem zapinanie pasów. W razie wypadku te mogą uratować życie zarówno kobiecie jak i dziecku. Podczas zapinania należy jedynie pamiętać o tym, aby pas nie uciskał bezpośrednio brzucha.
W zaawansowanej ciąży nie wolno spać na plecach i prawym boku
Jest to fakt. Spanie w tych pozycjach może bowiem prowadzić do uciskania żyły głównej dolnej. Przez to zmniejsza się dopływ krwi do serca, co może doprowadzić nawet do omdlenia, które wpływa również na słabsze dotlenienie dziecka.