Co można zjeść na kolację – fakty o wieczornym posiłku

Smaczne jedzenie jest powszechnie uwielbiane przez ludzi, w tej kwestii ludzie się nie różnią specjalnie i nie zmieniają tego wcale liczne głosy odnośnie zdrowego żywienia i dbania o siebie przez praktycznie całe życie. Niestety, ale istotna rola wieczornego posiłku jest bardzo często negowana, a to właśnie kolacja wpływa znacząco na tendencje do występowania nadwagi. W celu zapewnienia sobie odpowiedniego samopoczucia i w trosce o swój wygląda należy nie tylko pamiętać o odpowiedniej diecie przy ostatnim posiłku, ale i o właściwych porach spożywania ostatniego posiłku jakim jest kolacja.

Racjonalna dieta to klucz do poradzenia sobie z wieloma trudnościami

Każdy człowiek musi jeść, jedni mogą to robić jedynie z konieczności, inni bardzo chętnie sięgają po jedzenie w celu uzyskania przyjemności. Półki sklepowe są pełne od wielu wyjątkowych produktów, które kuszą klientów w różnoraki sposób. Patrząc na sytuację jednak odmiennie, należy nadmienić, iż zdrowy tryb życia staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej osób uprawia sport oraz przestrzega restrykcyjnej diety. Co ciekawe, sama dieta nie przekłada się wyłącznie na formę fizyczną, ale i stan psychiczny. Powszechnie znany jest schemat pięciu posiłków dziennie, jednakże warto zorientować się jak istotną rolę pełni kolacja w kontekście utrzymania prawidłowej wagi ciała? Jak bardzo kolacja przekłada się również na jakość samego snu.

Jaki jest wpływ wieczerzy na organizm?

Kolacja jest ostatnim posiłkiem i co do niego powinna zawsze istnieć pewna higiena spożywania. Na pewno nie powinien on być zbyt obfity, gdyż względu na fizjologię snu mogą wystąpić swoiste zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i regulacji temperatury ciała w trakcie spoczynku nocnego.

Główną rolą snu jest naturalnie regeneracja po dziennym wysiłku. Regeneracja energii w tym przypadku przekłada się bezpośrednio na procesy pozyskiwania energii, a więc na trawienie, ulegające znacząco spowolnieniu w trakcie snu. Organizm poza stanem czuwania zwyczajnie nie jest w stanie skorzystać z dostarczonych zasobów energetycznych i deponuje je pod postacią tkanki tłuszczowej, co nieuchronnie prowadzi do wzrostu wagi ciała. Rytm okołodobowy wymusza także określoną aktywność układu hormonalnego, szczególnie w zakresie hormonów steroidowych, mocno wpływających na procesy energetyczne.

Kolacja – o jakiej porze jeść?

Znaczna dynamika trybu życia w dzisiejszych czasach przyczynia się do kreowania negatywnych nawyków. Późne powroty do domu i wieczorne spożywanie posiłków jest nad wyraz częste. W porze wieczorowej nie należy dostarczać tak dużych ilości kalorii, jak to powinno mieć miejsce w trakcie lunchu. Lepiej sprawdza się późna, mała i lekkostrawna kolacja. Nie można jej absolutnie pomijać niezależnie od sytuacji – nawet w sytuacji, gdy jest się na diecie odchudzającej. Naturalne jest to, iż przed snem chce się jeść, dlatego też w trakcie diety zawsze niewielka kolacja zapobiegać będzie podjadaniu przed snem. Nocne eskapady do lodówki znacząco podnoszą zagrożenie przytyciem, chociaż wydawać by się mogło, że niewielka przekąska nie ma tutaj specjalnego znaczenia.

Co można zjeść na kolację – fakty o wieczornym posiłku

Powszechnie funkcjonującym przekonaniem jest to dotyczące jedzenia kolacji przed godziną 18. Jest to kłamstwo! Należy bezwzględnie powstrzymać się od posiłku na 2 godziny przed pójściem spać. Jest to odpowiedni moment dla inicjacji trawienia, które ulega naturalnemu spowolnieniu w trakcie spoczynku nocnego i zajmuje średnio do pięciu godzin. Kolacja nie powinna zawierać dużych ilości cukrów oraz tłuszczy. Specjaliści od żywienia rekomendują, aby wieczorem unikać cebuli, kapusty, śliwek, czereśni, jabłek oraz mleka, gdyż ich wzdymające działanie wpływa niekorzystnie na procesy trawienia.

Wieczorową porą najlepiej spożywać produkty, których kaloryczność nie przekracza 400kcal. Dobrze w tym miejscu spożywać produkty pochodzenia mlecznego: maślanki, jogurty, kefiry oraz ryby, drób, pieczywo razowe, chudy nabiał oraz produkty roślinne, jak warzywa i owoce. Dzięki dobraniu odpowiednich proporcji możliwe będzie uzyskanie spokojnego i jakościowego snu, który jest potrzebny każdemu w celu odzyskania potrzebnych sił.

Kolacja tym samym przyczynia się do wstania rano znacznie bardziej wypoczętym. Zastosowanie tych rad pozwoli cieszyć się wypoczynkiem nocnym i pełnią energii następnego dnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here