Ciąża wcale nie musi wykluczać kobiety z aktywności sportowej. Wiele pań stara się chuchać i dmuchać na siebie i na swoje dziecko, często decydując się na wzięcie zwolnienia lekarskiego od początku samej ciąży. Gdy chce się podjąć aktywności fizycznej konieczne okazuje się skonsultowanie z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni czy możliwe jest uprawianie sportu w formie amatorskiej.
Ćwiczenia oraz ich natężenie musi być dostosowane do trymestru ciąży i rozwoju płodu. Pewne sporty na pierwszy rzut oka nie wydają się groźne dla dziecka, jednakże mogą w rzeczywistości stać się poważnym problemem i niebezpieczeństwem. Chodzi tutaj o sporty grupowe i te z wykorzystaniem piłek, jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka tenis. Zapomnieć można o takich wyjątkowych sportach, jak choćby jazda konna, surfing, nurkowanie oraz sporty zimowe: narty i snowboard.
W tych sportach istnieje wysokie ryzyko kontuzji i wystąpienia zagrożenia dla płodu. Takie ćwiczenia również bardzo mocno obciążają ciało kobiety.
Przewlekłe schorzenia, a ćwiczenia
Pewne schorzenia przewlekłe także dyskwalifikują młodą mamę z aktywności fizycznych i ćwiczenia. Chodzi tutaj szczególnie o schorzenia układu sercowo naczyniowego, choroby płuc, wzrosty ciśnienia, niedokrwistości, choroby ginekologiczne i potwierdzone w USG ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego!
Nie należy się zbytnio forsować na ćwiczeniach w trakcie ciąży! Zmęczenie i osłabienie wskazują, iż należy sobie wyraźnie odpuścić chwilowo dalsze ćwiczenia. Wszelkie zmiany w okolicy narządów rodnych, jak plamienia, krwawienia oraz dolegliwości bólowe: w klatce piersiowej i kręgosłupie muszą uruchomić czerwoną lampkę w głowie!
W tym okresie nawet wydawałoby się błahe dolegliwości trzeba zgłaszać lekarzowi, aby uzyskać konkretne informacje na temat tego, jaki tryb życia należy w tym miejscu prowadzić, aby uniknąć wszelkich powikłań i prób. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia muszą odbywać się z głową.
Jakie ćwiczenia? Na basen czy na spacer? Co robić, gdy jest się młodą mamą?
Gdy nie ma specjalnych przesłanek, aby nie być fit-mamusią, można wybrać kilka specyficznych aktywności dla kobiet w ciąży. Jest to bogaty wachlarz i na pewno każda przyszła mama znajdzie coś tutaj dla siebie?
Joga– pomoże rozciągnąć mięśnie i wzmocni je. Jest to także cenny sposób na relaks! Takie ćwiczenia są również w większości przypadków bezpieczne.
Pływanie na basenie- trening w wodzie i pływanie odciąża skutecznie kręgosłup, poprawia funkcjonowanie mięśni, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i bardzo dobrze odpręża!
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną– są przyjemne, skuteczne i bezpieczne dla każdej przyszłej mamy!
Najłatwiejszą formą codziennej rekreacji pozostaje oczywiście spacer, którego efektów pozytywnych może być tutaj bardzo dużo. Można w ten sposób pozbyć się odrobiny kalorii. Co ważne, spacerki odprężają, nie męczą i pozwalają trochę schudnąć.
W Polsce działa wiele grup wsparcia treningowego dla młodych matek i przyszłych mam. Można niedrogo trenować w ciąży pod okiem wyspecjalizowanej w tym kierunku fizjoterapeutki albo trenerki. Jakie są inne sposoby? Na pewno trzeba zadbać dietę i dostarczanie witamin oraz minerałów w trakcie trwania ciąży oraz połogu.
Jak widać można robić naprawdę wiele w trakcie posiadania dziecka. Nie trzeba rezygnować z hobby, pracy i unikać wielu przydatnych metod działania. Ciąża nie wymaga wcale bezwzględnego leżenia odłogiem! Dobrze wykonywane ćwiczenia to mnóstwo korzyści.