Realizując receptę na lek refundowany, pracownik apteki ma obowiązek poinformować o odpowiedniku danego leku. Generyki są tańsze od oryginalnych leków, choć zawierają identyczną substancję czynną o takiej samej sile działania, co tradycyjny lek. Różnice wynikają zawartości substancji dodatkowych bądź postaci leku.
Czym są odpowiedniki leków?
Odpowiedniki leków, nazywane generykami, zawierają w sobie taką samą substancję czynną, co oryginalne, ale sprzedawane są pod inną nazwą handlową. Zamienniki leków wprowadzane są na rynek farmaceutyczny po przeprowadzeniu na nich szeregu badań biorównoważności. Określają one stopień oraz czas wchłaniania substancji aktywnej, który musi być taki sam, jak w oryginalnym leku. Gwarancją bezpieczeństwa produktu zamiennego jest pozytywna opinia Europejskiej Agencji Leków, bez zgody której żadnej lek, na terenie Unii Europejskiej, nie może zostać wprowadzony na rynek farmaceutyczny. Na stronie internetowej Tevamed.pl znajduje się katalog produktów farmaceutycznych, podzielonych na kategorię, dla ułatwienia ich wyszukiwania.
Oryginalne leki a ich odpowiedniki – czym się różnią?
Oryginalne leki od ich odpowiedników różnią się ceną. Generyki są tańsze, a różnica w cenie najczęściej wynika z zastosowanych technologii do ich wytworzenia. Ponadto zamienniki bywają produkowane przez wielu wytwórców, którzy proponują konkurencyjne ceny na rynku farmaceutycznym, aby zachęcić do kupna swoich produktów. Zdarza się, że zamienniki leków mają inną postać, np. zamiast zwykłych tabletek, formę tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Odpowiedniki, pomimo tej samej substancji aktywnej, co oryginał, miewają odmienne substancje dodatkowe, dlatego decyzja o kupnie leku powinna być poprzedzona konsultacją lekarską, zwłaszcza gdy pacjent, np. przyjmuje leki na serce czy cukrzycę.
Gdzie dostać tańsze odpowiedniki leków?
Według informacji znajdujących się na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, farmaceuta ma obowiązek poinformować o możliwości nabycia odpowiednika leku refundowanego przepisanego na recepcie (produkt o tej samej nazwie międzynarodowej, przeznaczeniu, dawce a także postaci farmaceutycznej). O tańsze zamienniki warto także zapytać lekarza.
Kiedy decydować się na odpowiedniki leków?
Osoba realizująca receptę w aptece ma prawo poprosić o zamiennik leku refundowanego, jeżeli jego cena detaliczna jest niższa, w porównaniu z lekiem oryginalnym. Wyjątek stanowi sytuacja, w której lekarz wyraźnie zaznaczył na recepcie, aby leku nie zamieniać. Adnotacja lekarza może wynikać z tego, że proponowany zamiennik zawiera odmienne substancje dodatkowe niż oryginał, co wywoła zdarzenia niepożądane. Zatem chcąc kupić tańszy odpowiednik leku bez recepty, należy wcześniej skonsultować taką decyzję z lekarzem w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań.