Reumatyzm nieodłącznie kojarzy się w bólami stawów i kości. Prawdą jest jednak, że medyczna diagnostyka mówi wyłącznie o chorobach reumatycznych o różnej specyfikacji, w których występują bóle reumatyczne, a nie o samym reumatyzmie, jako jednej zbiorczej chorobie. W każdym razie nazewnictwo takie przyjęło się i jak się okazuje coraz więcej osób cierpi z powodu chorób o podłożu reumatoidalnym. Zazwyczaj jest to domena osób starszych, jednak nie jest to regułą, gdyż nawet młodzi ludzie się z nimi borykają. W tym artykule znajdziesz informacje o tym czym jest to schorzenie oraz jakie zabiegi i leki na reumatyzm są godne uwagi.

Objawy i przyczyny bólów reumatycznych

Objawy reumatyzmu są dość specyficzne, chociaż każda z chorób o tym podłożu, ma swoją własną charakterystykę.  Najczęściej pojawiające się symptomy, w każdej z chorób to:

  • Bóle stawów
  • Bóle kości
  • Obrzęki kończyn
  • Sztywność stawów
  • Utrudnienia przy poruszaniu się
  • Zaczerwienienia w okolicach stawów

Przyczyny występowania reumatyzmu nie są do końca znane. Najczęściej mówi się o tym, że choroby reumatyczne biorą się ze swego rodzaju upośledzenia układu odpornościowego, który odrywa tam ważną rolę. Konkretnie stwierdzone zostało, że układ immunologiczny atakuje własne tkanki, które pożera. Nie ma jednak stuprocentowej pewności, że jest to źródłem powstania chorób tego typu. Z pewnością duże znaczenie ma także podłoże genetyczne.

Leczenie pozostaw specjaliście

Leczenie reumatyzmu musi być przeprowadzane pod okiem lekarza. Wynika to z faktu, że jest to dolegliwość bardzo złożona i zdarza się, że nawet dla profesjonalisty postawienie diagnozy jest wyzwaniem.  Pierwszy krok to oczywiście badania laboratoryjne i obrazowe, które pozwalają stwierdzić obecność pewnych elementów we krwi, sugerujących nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Dodatkowo wykonać należy badania immunologiczne i radiologiczne, a czasami zalecana jest także diagnostyka  histopatologiczna.

Czym leczyć reumatyzm?

Sposoby leczenia to oczywiście rehabilitacja i zabiegi chirurgiczne, jednak coraz częściej pojawia się również farmakoterapia, jako podstawowa metoda uśmierzania dolegliwości. Jej rozwój pozwolił na to, aby leki na reumatyzm występowały wielu formach, o różnym natężeniu substancji aktywnych, dzięki czemu łatwiej można dopasować je do potrzeb danego organizmu. W jej obrębie znaleźć można, m.in.:

  • Plastry  na reumatyzm
  • Maści na bóle reumatyczne
  • Krem na reumatyzm
  • Tabletki na bóle reumatyczne

Farmakologia to nie wszystko

Pamiętaj, że leczenie reumatyzmu musi polegać przede wszystkim na regularnym stosowaniu zaleconych środków, ale także na dużej ostrożności w codziennym życiu. Niestety osoby cierpiące na choroby reumatyczne muszą bardzo uważać podczas uprawiania sportów, dźwigania cięższych przedmiotów, a nawet w trakcie zwykłych spacerów, gdyż nadmierny wysiłek może spowodować nieprzyjemne konsekwencje bólowe. Dlatego też tak ważna jest rehabilitacja pod okiem specjalisty, która pomaga rozgrzewać mięśnie i stawy, przygotowując je tym samym do codziennego funkcjonowania.

https://dzienreumatyzmu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here