Czym jest badanie rezonansem magnetycznym i gdzie przeprowadzić badanie

Każdy z nas prawdopodobnie słyszał już kiedyś nazwę “rezonans magnetyczny”, chociażby w filmie czy w serialu. Inaczej zwane MRI, jest jedną z najbardziej skutecznych form diagnostyki obrazowej, pozwalającym wykryć bardzo wiele, co dla większości lekarzy może być kluczowym elementem stawianej diagnozy. Czy warto przeprowadzić rezonans magnetyczny Warszawa i dokąd się zgłosić?  

Na czym polega badanie rezonansem?

Sam proces działania oparty jest o prawa fizyki dotyczące zjawiska magnetycznego rezonansu jądrowego. Główną częścią rezonansu jest magnes (w dalszej części artykułu przedstawimy proces przygotowania do badania związany właśnie z tym), a uzyskany obraz przekazywany jest na ekrany komputera, gdzie widzą go lekarze i technicy i mogą opisać uzyskane wyniki. Obecnie jest to najlepsza i najdokładniejsza metoda diagnostyki.

Czy badanie boli, jak długo trwa?

Badanie jest bezbolesne, a trwa, w zależności od badanego obszaru, od kilkunastu minut do godziny. W czasie badania należy pozostać w absolutnym bezruchu. Przez cały czas mamy kontakt z przeprowadzającymi badanie dzięki kamerze oraz głośnikom. Jeśli jednak z jakiegoś powodu pacjent nie potrafi przebywać dłużej nieruchomo, w jednej pozycji, może zajść konieczność podania odpowiednich leków.

Czy potrzebuję skierowania?

Nie, aby wykonać rezonans magnetyczny Warszawa nie potrzebujemy skierowania od lekarza. Należy jednak pamiętać, że taka procedura to nie zabawa i nie należy jej przeprowadzać, jeśli nie istnieją ku temu realne przesłanki. W niektórych przypadkach konieczne będzie podanie środka kontrastującego. Środek ten zawiera jod, co może u niektórych pacjentów wywołać reakcję alergiczną. Aby jak najszybciej pozbyć się kontrastu z organizmu, należy spożywać dużo wody. Kobiety karmiące, powinny przez 24 godziny nie podawać dziecku pokarmu, tylko odpowiednio wcześniej ściągnięty.

Jak przygotować się do badania?

Jak pisaliśmy powyżej – rezonans to wielki magnes. Oznacza to, że poddając się badaniu należy zdjąć koniecznie wszystkie metalowe przedmioty, biżuterię, kolczyki, zegarki. Nie wolno wnosić ze sobą kart kredytowych, urządzeń elektrycznych, a wszystkie ubrania zawierające elementy metalowe należy pozostawić w szatni. Ubierzmy się w wygodną koszulkę i dresowe spodnie (bez zamków i metalowych elementów!), aby badanie minęło nam jak najwygodniej. Jeśli badanym obszarem będzie głowa musimy zmyć makijaż i nie używać żadnych środków do włosów (lakieru, pianek, żeli).

Przed badaniem nie wolno jeść przez trzy godziny ani pić przez godzinę. Jeśli pacjent przyjmuje leki o danej godzinie, powinien zrobić to według zaleceń.

Czy istnieją przeciwwskazania do badania?

Tak, wykonując rezonans magnetyczny Warszawa istnieją bezwzględne przeciwwskazania. Są nimi wszczepiony rozrusznik serca oraz neurosymulatory (między innymi słuchowe). Kobieta w ciąży może poddać się badaniu, o ile nie jest już w pierwszym trymestrze. Również posiadacze implantów zębowych nie muszą się przejmować. Jeśli pacjent zdaje sobie sprawę z jakichkolwiek elementów metalowych w swoim organizmie, powinien bezwzględnie powiadomić przeprowadzającego badanie.

Dlaczego warto wybrać Tommę?

Tomma posiada sieć pracowni obrazowania medycznego w całej Polsce. Dzięki sprzętowi najwyższej jakości oraz współpracy z najlepszymi specjalistami są liderem na rynku. Oferują badania z zakresu tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz RTG. Warto zapoznać się z ich ofertą na stronie tomma.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here