Implantologia stomatologiczna to dziedzina nauki, dzięki której możliwa jest odbudowa uzębienia za pomocą implantów. Taki zabieg pozwala osiągnąć trwały i zadowalający efekt pod względem estetycznym oraz uzupełnić brakujące uzębienie. Istnieje kilka rodzajów implantów wykorzystywanych w stomatologii, jednak żaden rodzaj z nich do tej pory nie jest w stanie idealnie odtworzyć funkcjonalności prawdziwych zębów.
Prym w ostatnim czasie, w dziedzinie implantologii stomatologicznej wiodą implanty hybrydowe. Charakteryzują się one tym, że poszczególne rodzaje tkanki, takie jak kość gąbczasta wraz z jamą szpikową i szpikiem, kość zbita, okostna oraz błona śluzowa, mają kontakt ze specjalnie przygotowanymi powierzchniami implantów o różnej gładkości czy szorstkości. Jest to więc rozwiązanie dedykowane, indywidualnie dla każdego pacjenta.
Powstanie implantów hybrydowych
Implanty te powstały w wyniku wielu lat badań i obserwacji pacjentów, u których wprowadzono implanty stomatologiczne. Na podstawie tych badań profesor Massimo Simion oraz firma iRES wprowadzili na rynek nowe implanty hybrydowe. Ich głównym założeniem jest ochrona pacjenta przed występowaniem stanów zapalnych, które były najczęściej występującą komplikacją u pacjentów z implantami w jamie ustnej. Zapobieganie stanom zapalnym wokół implantu jest więc podstawowym zadaniem i misją implantów hybrydowych.
Jak implanty hybrydowe zapobiegają stanom zapalnym?
Stany zapalne wokół implantów (Peri-implantitis) najczęściej spowodowane są przez odkładanie się flory bakteryjnej w górnej części implantu. Stan zapalny może w konsekwencji oznaczać nawet utratę implantu. W toku wielu przeprowadzonych badań udowodniono, że bakterie szybciej odkładają się na szorstkiej powierzchni implantu. Implanty hybrydowe posiadają w 40 procentach gładką budowę w górnej części implantu, dzięki czemu ryzyko odkładania się bakterii w części przykoronowej zostało ograniczone do minimum. Pozostałe 60 procent powierzchni jest powierzchnią szorstką, dzięki czemu implant zachowuje dotychczasową pewność oraz szybkość łączenia implantu z kością. W ten sposób ryzyko wystąpienia stanów zapalnych zostało w dużym stopniu zminimalizowane.
Przewaga implantów hybrydowych
Oprócz podstawowych założeń implantów hybrydowych, jakim jest ochrona przed stanami zapalnymi jamy ustnej, implanty te posiadają szereg dodatkowych zalet. Wynikają one nie tylko z budowy implantu i rodzaju jego powierzchni, ale również z zastosowania swego rodzaju powłoki z kwasu hialuronowego.
- Implanty hybrydowe charakteryzują się szybszym procesem wygajania. Jest to efekt zastosowania na implancie powłoki hialuronowej. Ta powłoka kwasu hialuronowego aktywuje komórki kostne do jeszcze szybszego kontaktu z implantem, dzięki czemu czas gojenia się jest znacznie krótszy niż w przypadku zwykłych implantów. To niesamowita zaleta, zwłaszcza dla osób mających problem z nieco dłuższym gojeniem się wszelkich ran.
- Kolejną przewagą implantów hybrydowych jest znacznie większa ich stabilizacja. Implant jest znacznie bardziej stabilny, dzięki ograniczeniu osiadania się bakterii na powierzchni gładkiej implantu i łatwiejszemu mocowaniu implantu z kością.
- Wśród zalet implantów hybrydowych należy szczególnie podkreślić ich długowieczność i wytrzymałość. Za to również odpowiada między innymi zastosowany w implantach tego typu kwas hialuronowy, który gwarantuje utrzymanie przez długi czas prawidłowego poziomu tkanki kostnej wokół implanta.
Zbawienne działanie kwasu hialuronowego
Źródłem przewagi implantów hybrydowych jest użycie kwasu hialuronowego. To bardzo innowacyjne zastosowanie tej substancji w stomatologii i implantologii. Wśród korzyści zastosowania tego kwasu w implantach wymienić można między innymi lepsze zastosowanie czynników wzrostu przez białka macierzy zewnątrzkomórkowej, znacznie intensywniejszą proliferację oraz różnicowanie komórek kostnych oraz większą energię powierzchniową implantu.
Co ciekawe kwas hialuronowy bardzo długo utrzymuje się na powierzchni zewnętrznej implantu. Tymczasem jak wiadomo kwas hialuronowy wykorzystywany na przykład w medycynie estetycznej ulega z czasem rozkładowi.
Dla kogo implanty hybrydowe?
Implanty hybrydowe są rozwiązaniem, które może zostać zastosowane niemal u każdego pacjenta, dlatego że są rozwiązaniem korzystnym pod każdym względem i przynoszą pacjentom szereg dodatkowych korzyści. Istnieją jednak pewne grupy osób, tak zwane grupy ryzyka, dla których takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane. Są to między innymi osoby palące, osoby z cukrzycą, chore na osteoporozę czy osoby ze zmniejszoną odpornością. Te grupy pacjentów z pewnych względów koniecznie powinny zastosować implanty hybrydowe, które pomogą im ograniczyć negatywne skutki choroby i zminimalizować zagrożenia z nimi związane.
Zastosowanie implantów hybrydowych nadal jest rozwiązaniem innowacyjnym, ponieważ implanty te pojawiły się w Europie stosunkowo niedawno. Ich pozytywne działanie i korzyści, jakie przynoszą pacjentom potwierdzają znani specjaliści z dziedziny implantologii i stomatologii. Pozytywne działanie oraz skuteczność w walce ze stanami zapalnymi potwierdzona została również licznymi badaniami. Implanty hybrydowe z reguły stanowią bazę dla bioaktywnych implantów hybrydowych z kwasem hialuronowym. Ich zastosowanie szczególnie poleca się pacjentom znajdującym się w grupie ryzyka, dla których takie rozwiązanie jest prawdziwym przełomem w dziedzinie implantologii.
Oczywiście inni pacjenci, którzy nie należą do tej grupy również z powodzeniem mogą korzystać z tego typu rozwiązania. Co prawda cena implantów hybrydowych jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi, standardowymi implantami. Mimo wszystko inwestycja w tego rodzaju implanty jest tego warta. Szereg zdrowotnych właściwości i zalet takiego rozwiązania oraz trwałość implantów sprawiają, że warte są swojej stosunkowo wysokiej ceny. To rozwiązanie nowej generacji, które z pewnością jeszcze przez długi czas będzie rozwiązaniem polecanym przez stomatologów i implantologów.
Wsparcie merytoryczne Candeo.