Drzemka – skuteczna regeneracja

Każdy zna sposób na wypoczynek, jakim jest popołudniowa drzemka. Korzyści są powszechnie znane i jest ona stosowana przez liczne osoby oraz w różnych celach. Jak należy jednak działać, aby drzemka była jak najlepsza dla zdrowia i samopoczucia?

Jak działa drzemka na organizm?

Sama w sobie drzemka to doskonały sposób na szybką i efektywną regenerację organizmu. Trzeba koniecznie pamiętać, iż w trakcie snu wszystkie układy wegetatywne człowieka spowalniają oraz doprowadzają organizm do stanu równowagi biologicznej. Stąd też drzemka w ciągu trwania dnia daje wiele pozytywnych efektów, które podobnie oddziaływają na człowieka, jak nocny wypoczynek.

Popołudniowa drzemka skutecznie zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego fizjologicznym poziomem obniżenia są późne godziny nocne oraz sen.

Co jest potwierdzone badaniami, regularna drzemka zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz redukuje zapadalność na cukrzycę. Stosowana przez wiele osób energetyczna drzemka może być zastosowana jako bardzo dobry substytut kofeiny oraz innych używek o działaniu pobudzającym na organizm.

Co dodatkowo ważne, prawidłowo przeprowadzona drzemka w ciągu dnia nie ogranicza poprawnego wieczornego snu. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie drzemać krócej niż trzy godziny przed pójściem na nocny spoczynek!

Co robić, aby drzemka szczególnie pozytywnie wpływała na organizm?

Bardzo istotny jest czas drzemki. Przejście do fazy snu, znanej jako faza REM (jest ona związana z marzeniami sennymi) zajmuje około 30 minut od momentu zaśnięcia. Wybudzenie z fazy REM generuje uczucie silnego rozdrażnienia oraz odczuwalnego zmęczenia. Dlatego też każda drzemka powinna trwać około 20 minut, gdyż zbyt długie spanie w ciągu dnia może człowieka jeszcze bardziej zmęczyć. Krótka drzemka wpływa także pozytywnie na zdrowie, prowadzi do regeneracji ustroju oraz niweluje uczucie senności.

Drzemka – skuteczna regeneracja

Sen przyczynia się do zmniejszenia temperatury organizmu. Należy więc odpowiednio przygotować się temperaturowo do procesu jakim jest drzemka. Dobrze jest przykryć się kocykiem albo ubrać się w ciepły sweter – utrzyma to komfortową i przyjazną dla snu temperaturę organizmu.

Należy wyraźnie zwracać uwagę na pozycję w trakcie snu- ma tutaj szczególne znaczenie pozycja karku oraz głowy. Nieprawidłowa stabilizacja tych odcinków szkieletu osiowego może powodować nadmierne napięcie mięśni oraz generować ból!

Dobrze jest również dostosować warunki na zewnątrz. Często pomocna jest muzyka relaksacyjna, która rozluźnia, pozwala się wyciszyć i ułatwia zasypianie. Ma to szczególne znaczenie w trakcie drzemki w pracy, gdy to szybkie pójście spać jest bardzo ważnym elementem dla efektywnego wykorzystania czasu wolnego na wypoczynek!

Każda drzemka ma ogromną moc i każdy powinien próbować z niej codziennie korzystać. Dzięki drzemce poprawi się skutecznie samopoczucie, uczucie zmęczenia zniknie. Dodatkowo redukcji ulegnie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i innych następstw przewlekłego stresu. Jest to tania i niezwykle przyjemna metoda regeneracji organizmu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here