Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym tej w szczególności zależy na tym, aby uniknąć jakichkolwiek chorób. Brak zachorowań może wpływać na lepsze zdrowie samego dziecka i dlatego też tak istotne jest odpowiednie dbanie o siebie w tym okresie.
Czy zatem da się zadbać o siebie w taki sposób, aby uniknąć jakichkolwiek chorób i powikłań z tymi związanymi? Czy możliwe jest 100% zadbanie o swoje zdrowie. W końcu jak walczyć z chorobami, aby uniknąć powikłań. Na te pytanie odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Grypa w ciąży – czy możliwe jest zachorowanie?
Odpowiedź brzmi tak. Dodatkowo w przypadku ciężarnych sama choroba przebiega znacznie ciężej i istnieje większe ryzyko pojawienia się powikłań. Grypa w ciąży może być tym samym stosunkowo niebezpieczna. Dodatkowo istnieje większe ryzyko zachorowania ze względu na to, że układ immunologiczny w okresie ciąży słabnie, aby nie atakować płodu.
Pojawiła się jednak hipoteza iż w przypadku grypy jest wręcz odwrotnie i układ odpornościowy reaguje bardzo mocno. Ta zwiększona reakcja powoduje, że istnieje większe ryzyko powikłań, które najczęściej objawia się zapaleniem płuc.
Grypa w ciąży – jak ją rozpoznać?
Bardzo często z grypą mylone są lekkie infekcje. Te drugie można leczyć samodzielnie w domu i z pewnością nie spowodują one kompletnie żadnych powikłań. Powodują one bowiem jedynie zapalenie błony śluzowej, nosa i gardła. Grypa w ciąży zazwyczaj jednak przebiega znacznie ostrzej. Temperatura ciała osiąga w jej przypadku zwykle powyżej 38 stopni. Dodatkowo występują bóle mięśniowe, kaszel, dreszcze i bóle w klatce piersiowej.
Grypa w ciąży powinna być leczona z pomocą specjalisty, a zatem w przypadku pojawienia się objawów najlepiej jak najszybciej się tego udać i zasięgnąć profesjonalnej porady medycznej. Im szybciej podjęte zostanie leczone tym lepiej dla kobiety i tym mniejsze ryzyko powikłań.
Grypa w ciąży – jakie powikłania są możliwe?
Grypa w ciąży, która była nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób może prowadzić do powstania wielu powikłań. Jest ich bardzo wiele i najczęściej są to: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie ucha, choroby nerek, wstrząs, a w najgorszym przypadku może prowadzić nawet do śmierci.
Grypa w ciąży dla samego dziecka może natomiast oznaczać niską masę urodzeniową bądź wystąpienie porodu przedwczesnego. Gdy grypa wystąpi w pierwszym trymestrze to może prowadzić do poronienia.
Jak unikać grypy
Grypa w ciąży może zaatakować każdą kobietę, ale istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji. Warto unikać dużych skupisk ludzi, zwłaszcza w takich miejscach jak szpitale, szkoły czy w komunikacji miejskiej.
Należy również często myć ręce.
Grypa w ciąży – czy szczepionka zapewnia ochronę?
Oczywiście, że tak. Najlepiej zaszczepić się przed zajściem w ciąże, ale możliwe jest to również już w trakcie jej trwania. Samą decyzję należy jednak podjąć po konsultacji z lekarzem.