Kalendarz prawidłowego przebiegu ciąży

Kalendarz ciąży pozwala na znacznie lepsze kontrolowanie swojego organizmu oraz przygotowanie się na wiele sytuacji związanych z samą ciążą. Dzięki prowadzeniu kalendarza można faktycznie czerpać radość z bycia w ciąży. Najlepszym okresem na zapoznanie się z ciążą jest moment tuż po otrzymaniu tej informacji od lekarza.

Przy ciąży kluczowe jest pamiętanie o tym, że bardzo duży wpływ na prawidłowy przebieg tej ma odpowiednia dieta, która zapewni wszystkie składniki odżywcze. Dzięki niej płód będzie rozwijał się w odpowiedni sposób, a kobieta zachowa świetne samopoczucie. W ciąży powinnaś dbać o zróżnicowany jadłospis, który powinien być bogaty w witaminy oraz pierwiastki.

Kluczowe jest spożywanie takich jak DHA, kwas foliowy, magnez, żelazo, jod oraz witaminę D3. To właśnie one wspierają rozwój płodu.

Najważniejszy początek – pierwszy trymestr (do 13 tygodnia)

Za początek ciąży uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a pierwsze objawy ciąży można zauważyć po mniej więcej kilkunastu dniach od nastąpienia zapłodnienia. Pierwszy trymestr to okres, gdzie nie widać dużych zmian na zewnątrz, ale organizm przechodzi ogromne zmiany w środku. W ciele kobiety trwa burza hormonów, która może prowadzić do bardzo silnych wahań nastroju. Kobieta w tym czasie może również odczuwać mdłości oraz większe zmęczenie.

W 13 tygodniu ciąży dziecko ma mniej więcej 7 cm i waży 15 g. Przy tym jednak wykształcone są już wszystkie części ciała u maleństwa. Dziecko ma już również określoną płeć, jednak ze względu na to, że w tym okresie narządy płciowe zarówno u dziewczynek jak i chłopców wyglądają identycznie, lekarze często nie są w stanie w pełni stwierdzić jakiej płci jest maleństwo.

Stale powiększający się brzuch i dobre samopoczucie – drugi trymestr (do 26 tygodnia)

W drugim trymestrze można zaobserwować znaczne powiększenie się brzucha matki. Pod koniec tego okresu dziecko mierzy już ponad 30 cm oraz waży około 700 g. Kobieta waży natomiast o około 5 kg więcej.

Kalendarz prawidłowego przebiegu ciąży

W tym okresie dziecko również odczuwa coraz więcej bodźców. W okolicach 16 tygodnia odczuwa wibracje fal dźwiękowych, a już 2 tygodnie później samo wydaje odgłosy. 21 tydzień to czas, w którym kształtują się u dziecka kubki smakowe, w 24 tygodniu pociecha odczuwa nastroje mamy, a w ostatnim tygodniu drugiego trymestru dziecko zaczyna się poruszać.

Drugi trymestr to również okres, w którym kobieta czuje się znacznie lepiej niż w pierwszym trymestrze. W drugim trymestrze dziecko wchodzi również w interakcję z mamą oraz znana jest jego płeć. Można pod koniec tego okresu wybrać również szkołę rodzenia oraz szpital, w którym dokonany zostanie poród.

Czas oczekiwania na poród – trzeci trymestr (do 40 tygodnia)

Trzeci trymestr skupia się na oczekiwaniu na przyjście dziecka na świat. To w tym czasie rodzice najczęściej urządzają już pokoi dla pociechy oraz nastawiają się mentalnie na powitanie go na świecie. W tym okresie dziecko nadal rośnie, ale już nie tak szybko jak w drugim trymestrze. Już w 37 tygodniu dziecko potrafi samodzielnie oddychać i jest gotowe do przyjścia na świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here