ketoza

Dieta ketogeniczna ma na celu osiągnięcie stanu ketozy, podczas którego zamiast pobierać energię z glukozy, organizm czerpie ją zużywając obecne we krwi ketony. Osoby, które jej doświadczyły przekonują, że ketoza jest stanem, którego nie da się z niczym pomylić. Podpowiadamy, w jaki sposób można monitorować swój stan ketozy.

Pomiary i testy, które powinniśmy wykonać

Dieta ketogeniczna to doskonały sposób na osiągnięcie dobrych rezultatów zarówno w kontekście utraty tkanki tłuszczowej, jak i poprawy nastroju czy ogólnej kondycji organizmu. Aby sprawdzić, czy nasza keto dieta przebiega prawidłowo warto prowadzić regularne pomiary ciał ketonowych. Istnieje na to kilka sposobów.

Do najprostszych i najszybszych narzędzi należą tak zwane paski ketonowe. Pozwalają one w domowym zaciszu sprawdzić jak liczne są ciała ketonowe w moczu. Pomiar ten trwa jedynie piętnaście sekund a wyniki można z łatwością dopasować do podanej na etykiecie tabeli kolorów.

Domowe paskowe badanie moczu to jednak nie wszystko. Równie skuteczne jest badanie krwi. Można wykonywać je za pomocą mierników ketonowych, które są takie same jak te stosowane przez pacjentów z cukrzycą do pomiaru glukozy. Wystarczy nakłuć palec za pomocą lancetu, aby maszyna mogła w prosty sposób sprawdzić, czy jesteśmy w ketozie.

Kolejnym, stosowanym coraz częściej, rozwiązaniem jest pomiar oddechu. Na rynku znajdziemy specjalne analizatory, które w prosty sposób mierzą poziom acetonu w wydychanym powietrzu i tym samym określają czy badana osoba jest już w ketozie. Nie jest to wprawdzie rozwiązanie tak dokładne jak badanie krwi, z pewnością jednak przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie szybkość i nieinwazyjność pomiarów.

Subiektywne odczucia, które świadczą o ketozie

Wiemy już, że stan ketozy można udowodnić określonymi badaniami. Mierząc ketony w moczu czy krwi mamy pewność, że osiągnęliśmy stan, na którym nam zależało a nasza keto dieta jest skuteczna. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, że bycie w ketozie zazwyczaj odczuwa się „na własnej skórze”. Jakich objawów możemy się spodziewać? Najczęściej wymieniane to:

  • wzrost energii
  • poprawa jakości snu
  • zmniejszenie apetytu
  • jasność myślenia

Kiedy ciała ketonowe w większej ilości pojawiają się we krwi najczęściej odczuwamy znaczny wzrost energii. Ponadto prawidłowa adaptacja do stanu ketozy wpływa pozytywnie na nasz sen i uregulowanie zegara biologicznego w naszym organizmie. Warto także wspomnieć o tym, że ketoza poprawia nasze zdolności poznawcze i wpływa pozytywnie na klarowność myślenia.

Osoby doświadczające ketozy bardzo często zwracają uwagę także na zmniejszenie łaknienia i mniejszy apetyt. Takie odczucia są jak najbardziej potwierdzone naukowo i odpowiada za nie jedno z ciał ketonowych – beta-hydoksymaślan (BHB). Ma on zdolność do blokowania greliny, czyli ważnego hormonu, który odpowiedzialny jest za uczucie głodu. Nie ma więc wątpliwości, że nawet osoby, które do tej pory uwielbiały podjadać, będąc w ketozie z pewnością zauważą istotną zmianę na tym polu.

Prowadź pomiary i obserwuj jak się czujesz

Osoby przebywające na diecie ketogenicznej mają możliwość pomiaru ciał ketonowych na wiele różnych sposób. Proste paski, sprawdzanie oddechu, czy nawet domowe badania krwi są na wyciągnięcie ręki. Warto jednak na bieżąco monitorować swój nastrój, on bowiem także świadczy o przebywaniu w ketozie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here