Candida są grzybami zaliczanymi do drożdży. Nalezą obecnie do najbardziej aktywnych i będących najczęstszą przyczyną infekcji w ludzkim organizmie. Nierzadko atakują nasz układ pokarmowy – jelita, przełyk, jamę ustną lub żołądek. W medycynie znanych jest ok. 200 rodzajów tych grzybów, jednak zagrożenie dla zdrowia człowieka stanowi 15 z nich. Najbardziej niebezpiecznym i najczęściej atakującym układ pokarmowy jest Candida albicans.
Atak Candida powoduje, że w organizmie człowieka zachodzą niepokojące zmiany, czego efektem jest drożdżyca układu pokarmowego. Jest to pojęcie, które dotyczy drożdżycy poszczególnych części układu pokarmowego – przełyku, jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit, ale również skóry okolic odbytu. Zmiany chorobowe występują w obrębie powierzchownych warstw nabłonka, a chory zmaga się z przewlekłym stanem zapalnym. Najczęściej drożdżyca dotyka jamę ustną i przełyk.
Aż 40% zdrowych ludzi może być nosicielem Candida
Czy wiesz, że nawet zdrowy człowiek może być nosicielem drożdżaków? Jeżeli jednak Twój organizm funkcjonuje prawidłowo i panują w nim, szczególnie w układzie pokarmowym, odpowiednio dobre warunki, to ich ilość jest minimalna i tym samym mało znacząca, nie wywołują w takim przypadku choroby. U niektórych osób może jednak dojść do ich namnażania, czego efektem jest drożdżyca układu pokarmowego. Kiedy istnieje ryzyko wystąpienia tej choroby?
Przyczynami drożdżycy układu pokarmowego są:
- Stosowanie niektórych antybiotyków, co przede wszystkim oznacza redukcję naturalnej flory bakteryjnej
- Choroby, tj. niewyrównana cukrzyca, niedrożność przełyku, niedoczynność tarczycy czy też wirusowe i bakteryjne choroby zakaźne
- Niedostatecznie dobra odporność, problemy z pracą układu immunologicznego
- Niedożywienie
- Inne choroby dotykające poszczególne odcinki układu pokarmowego
- Pobyt w szpitalu na oddziale intensywnej opieki
Czy to drożdżyca układu pokarmowego?
W celu zdiagnozowania choroby zaleca się wykonanie badania kału. Możliwe jest zamówienie kompletnego zestawu do wykonania go samodzielnie w domu, a następnie odesłanie materiału do badania. Taka możliwość jest m.in. w Instytucie-mikroekologii.
Kiedy powinno się wykonać badanie? Drożdżyca układu pokarmowego objawia się w różny sposób w zależności od tego, który jego odcinek został dotknięty patogenem Candida. Jeżeli jest to grzybica jamy ustnej i gardła, to na powierzchni błon śluzowych gardła, języka i dziąseł dostrzec można zaczerwieniania z białymi płytkami, a także może wystąpić krwawienie z błon śluzowych. W przypadku grzybicy przełyku pojawia się ból w tym odcinku układu, występują zaburzenia przełykania i niekiedy krwawienie z przewodu pokarmowego. Przy grzybicy żołądka objawy są podobne jak przy wrzodach żołądka, a przy grzybicy jelit występują zaparcia, bóle brzucha, częste oddawanie gazów i biegunki.
W jaki sposób przebiega leczenie?
Drożdżyca układu pokarmowego jest chorobą, którą leczy się najczęściej farmakologicznie. Przy łagodnych objawach pomagają preparaty o działaniu miejscowym. Jeżeli mamy do czynienia z grzybicą przełyku, zaleca się przyjmowanie flukonazolu w formie doustnej. Może się jednak zdarzyć, iż pacjent nie najlepiej toleruje doustne leki, wówczas przyjmuje je dożylnie.
Aby zapobiec drożdżycy układu pokarmowego lub zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, powinno się stosować zdrową dietę bez cukrów prostych, produktów z mąki pszennej i owoców zawierających dużo cukrów. W miejscu tych produktów niech pojawią się świeże warzywa i źródła białka, czyli mleka, jaja, drób oraz naturalne jogurty.