Marihuana znana była w różnych częściach świata już od wielu wieków. O jej medycznych właściwościach wiedzieli już mieszkańcy starożytnych Chin. Powszechnie wiadomo, że marihuana ma specyficzny wpływ na działanie mózgu. Przez ostatnie kilka lat byliśmy świadkami sporu między zwolennikami a przeciwnikami medycznej marihuany.
Naukowcy na całym świecie przeprowadzają badania, które mają na celu sprawdzenie, jaki wpływ ma używanie tego specyfiku przy różnych chorobach. Obecnie medyczna marihuana została zalegalizowana w następujących krajach: Austrii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Włochach, Portugalii, Holandii, Danii, Francji, Grecji, Irlandii, Chorwacji, Belgii, Rumunii oraz na Malcie. W Polsce ustawa o legalizacji medycznej marihuany została podpisana w 2017. Jakie są zatem korzyści ze stosowania tej substancji?
Działanie medycznej marihuany
Przede wszystkim warto podkreślić, że skład medycznej marihuany różni się od składu zwykłej rośliny. Podstawowym elementem, który jest powszechnie znany, jest THC. W medycznej marihuanie, którą otrzymuje się w warunkach laboratoryjnych, przeważa związek chemiczny o nazwie CBD.
Badania wykazały, że medyczna marihuana jest świetnym lekiem przeciwbólowym. Stosowana może być przez chorych cierpiących na stwardnienie rozsiane. Medyczna marihuana hamuje rozwój Alzheimera, a także jaskry (choroba oczu), ponieważ obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. W 2007 roku w Kalifornii zostały przeprowadzone specjalistyczne badania, według których CBD ma zabijać komórki raka piersi. Obecnie nadal przeprowadza się szereg badań nad wpływem konopi przy leczeniu nowotworów. Natomiast wielu chorych na złośliwe i bolesne odmiany nowotworów podkreśla, że dzięki niej mogą przespać spokojnie kilka godzin nie odczuwając uciążliwego bólu. W przypadku osób, które przechodzą chemioterapię, marihuana może niwelować jej uciążliwe skutki. Przede wszystkim łagodzi ból oraz nudności.
Marihuana – leczy padaczkę i Parkinsona?
Marihuana pomaga też epileptykom kontrolować napady padaczki. Stosując ją, chorzy na epilepsje zauważyli też ich zmniejszoną częstotliwość. Badania, które wykazały pozytywne działanie marihuany na epilepsje, zostały przeprowadzone w 2003 roku w Virginii.
W Izraelu od lat przeprowadza się badania nad działaniem medycznej marihuany w przypadku choroby Parkinsona. Tak jak w wielu innych przypadkach konopie uśmierzają ból, a także poprawiają sprawność motoryczną chorych pacjentów.
Medyczna marihuana w Polsce
W Polsce kwestia medycznej marihuany budziła wiele kontrowersji. Ostatecznie została zalegalizowana, jednak jej używanie obostrzone jest pewnymi restrykcjami. Przede wszystkim recepty leków, które muszą być przygotowane na bazie marihuany, będą realizowane tylko w określonych aptekach posiadających specjalną licencję przyznawaną na 5 lat. Nie każdy farmaceuta będzie mógł sporządzać leki, do tego także potrzebne będzie pozwolenie.
Należy jednak podkreślić, że legalizacja medycznej marihuany nie oznacza, że można ją teraz w Polsce swobodnie hodować. Hodowla i posiadanie marihuany nadal jest w naszym kraju surowo zabronione. Konopie do sporządzania leków będą przywożone najprawdopodobniej z Holandii.
Więcej na ganjafarmer.com.pl