Parawany – Zazwyczaj kojarzą się na one z tymi używanymi na plaży nad naszym pięknym morzem, jednak okazuje się, że mają one również zastosowanie w wielu innych przypadkach. Wystarczy przypomnieć sobie wizytę w gabinecie lekarskim, oddziale szpitalnym lub ośrodku terapeutycznym, żeby dostrzec, jak istotnym elementem ich wyposażenia są parawany medyczne.
Zastosowanie parawanów medycznych
Nikt z nas nie lubi wizyty w gabinecie lekarskim czy w szpitalu. Nie raz konieczność rozebrania się do badania czy sam fakt leżenia np. w łóżku szpitalnym w stanie choroby powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i także psychiczny. Parawany medyczne pozwalają pacjentowi na zachowanie godności i intymności nawet na zatłoczonej sali szpitalnej czy sali rehabilitacyjnej. Odrobina prywatności nie raz bywa kluczowa również podczas niektórych badań lub zabiegów pielęgnacyjnych, które mogą być bardzo krępujące dla chorego.
Rodzaje parawanów medycznych
Aby zaspokoić potrzeby zarówno małych gabinetów lekarskich, jak i dużych oddziałów szpitalnych czy rehabilitacyjnych, na rynku dostępnych jest kilka rodzai parawanów medycznych. I tak mamy:
- parawany jednoskrzydłowe,
- parawany wieloskrzydłowe,
- parawany teleskopowe (ekran umieszczony jest na specjalnym stelażu wykonanym ze stali) przejezdne,
- parawany teleskopowe ścienne (ten rodzaj parawanu można zamontować bezpośrednio na ścianie).
Niektórzy producenci np. Innow mają również w swojej ofercie parawany przenośne czy składane. Są one doskonałym rozwiązaniem w przypadku potrzeby tymczasowego oddzielania danego miejsca od otoczenia.
Charakterystyka parawanów medycznych
Jedną z podstawowych cech, jaką powinien posiadać dobrej jakości parawan medyczny, jest łatwość utrzymania go w czystości. Jest to wymóg nie tylko estetyczny, ale również ma to znaczenia z punktu widzenia przepisów w ośrodkach medycznych czy szpitalach. Z tego powodu do produkcji parawanów medycznych zazwyczaj używa się łatwych w czyszczeniu tkanin syntetycznych. Sama konstrukcja jest wykonana najczęściej ze stali nierdzewnej lub z drewna. Dodatkowo parawany mogą być wyposażone w praktyczne kółka, dzięki czemu można je w łatwy sposób przetransportować z miejsce na miejsce. W takim przypadku parawan powinien posiadać również wmontowany w stelaż hamulec, by mieć pewność, że nie będzie się on niepotrzebnie przesuwał.
Parawany medyczne to jeden z podstawowych elementów wyposażenia ośrodków ochrony zdrowia zapewniający pacjentom większy komfort psychiczny w trakcie leczenia i powrotu do zdrowia.