Rak piersi - jak go zauważyć

Świadomość spoleczna dotyczącą raka piersi jest coraz większa. Niemniej jednak, nadal wiele przypadków rozpoznawanych jest zbyt późno. Rak piersi może spotkać każdą kobietę, ale te panie, które mają w historii rodziny wcześniejsze przypadki nowotworów piersi lub innych, powinny zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że problem może dotyczyć także jej. Jak się badać? Co powinno nas zaniepokoić?

Samobadanie – rzecz najważniejsza!

Wiele mówi się o samobadaniu piersi, i nie bez przyczyny. Jest to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaka kobieta może dla samej siebie zrobić. Samobadanie powinno się wykonywać tak często jak to jest możliwe. Polega ono na obejrzeniu piersi pod kątem ich kształtu oraz przy pomocy delikatnego masażu zbadanie, czy w ich wnętrzu nie powstały guzki. Należy pamiętać by zwracać uwagę na kształt i wygląd sutków, aby zauważyć ewentualne sygnały choroby, jaką jest rak sutka. Jeśli nie wiesz, jak wykonywać takie badanie, zgłoś się do swojego ginekologa, który nie tylko opowie, ale również pokaże jak przeprowadzić samobadanie.

Diagnostyka raka piersi

Profilaktyka jest zawsze najważniejsza. Do działań profilaktycznych należą samobadanie oraz mammografia, wykonywana u pacjentek po 40 roku zycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zgrubienie w piersi, lub jej zmieniony wygląd, zgłoś się do ginekologa jak najszybciej. Lekarz skieruje Cię na badanie USG, które pozwala obejrzeć wnętrze piersi i wykryć nawet najmniejsze guzki. USG to także badanie, które kobiety po 30 roku życia powinny wykonywać profilaktycznie. Szczególnie przed rozpoczęciem terapii hormonalnej oraz przed planowaną ciążą.

Biopsja – diagnostyka inwazyjna

Jeżeli w piersi potwierdzono obecność guza, należy wykonać jego biopsję, czyli pobrać fragment tkanki w celu oceny histopatologicznej. Jest to najczęściej konieczne do zaplanowania leczenia.

Rak piersi wykryty odpowiednio wcześnie to ogromna szansa na wyleczenie. Regularnie wykonywane badania zwiększają szansę na wykrycie guzka we wczesnym stadium. Nie lekceważ raka piersi – badaj się regularnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here