Tak naprawdę, niektóre osoby często mylnie używają zamiennie tych pojęć. Tymczasem jednak rehabilitacja znacząco różni się od fizjoterapii. Niniejszy wpis powstał po to, żebyśmy mogli przyjrzeć się z bliższej perspektywy temu, jak rozróżnić te dwa pojęcia. Jeżeli chodzi o konkretne elementy działania, możemy się tutaj spodziewać bardzo konkretnych efektów, które będą się w stanie też przełożyć na dostarczenie cennej, poukładanej i usystematyzowanej wiedzy. Przejdźmy więc może do pierwszego z omawianych w tym artykule aspektów. Na początek postawmy pytanie.
Czym właściwie jest rehabilitacja
To działania o różnym charakterze, które mają umożliwić powrót do sprawnego funkcjonowania społecznego, psychicznego i w dużej mierze fizycznego tym osobom, które w wyniku różnych czynników, losowych czy zdrowotnych, po prostu tę zdolność utraciły. Z kolei fizjoterapia jest pojęciem znacznie bardziej rozbudowanym, przez co też będziemy musieli pamiętać, żeby kategorycznie nie stosować ze sobą tych dwóch pojęć na zmianę.
W fizjoterapii chodzi o bodźce
Ciało musi otrzymywać odpowiednią stymulację. Jeżeli reakcje będą prawidłowe, stan zdrowia będzie ulegał poprawie. Co za tym idzie, trzeba też konkretnie przyjrzeć się różnym aspektom. Bo poza konkretnymi reakcjami tego typu, chodzi tutaj jeszcze o całkowite ustąpienie dolegliwości oraz bólu. W innych słowach, pracujemy tu z ciałem, by zapewnić mu jak najlepsze funkcjonowanie. Fizjoterapia to bardzo powszechna w dzisiejszych czasach forma medycznej rehabilitacji. Więcej o różnicach między fizjoterapią i rehabilitacją tutaj.
Co leży kompetencjach fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta jako zawodowiec ma uzdrawiać, oddziałując na ciało pacjenta z wykorzystaniem różnego rodzaju ćwiczeń i technik. Gdy odpowiednio dobierzemy metody, trzeba będzie przyjąć, że organizm powróci do stanu maksymalnego zdrowia lub wydolności o największym możliwym do osiągnięcia poziomie. Wszystkie fizyczne urazy stanowią upośledzenie dla funkcjonowania ciała, zatem trzeba z pomocą fizjoterapeuty odzyskać stan przed dysfunkcji lub zminimalizować jej dotkliwe skutki na tyle, na ile tylko będzie to możliwe do osiągnięcia.
Prawdę mówiąc obie te dziedziny są dzisiaj szalenie ważne. Przecież co chwilę ktoś ulega różnym wypadkom, urazom i kontuzjom, które będą miały przełożenie na naprawdę niezwykle zmiany życiowe. Dla niektórych powstały uraz jest tak naprawdę przekręceniem całego funkcjonowania o sto osiemdziesiąt stopni. Jednocześnie trzeba powiedzieć także, że mamy do czynienia z takimi opcjami, które będą się mogły przekładać na bardzo konkretne, sensowne rezultaty. Tym samym, trzeba będzie tutaj zawsze rozpatrywać w aspekcie całościowym, zasługi obu tych dziedzin dla ratowania sprawności i przywracania jej, niekiedy naprawdę za wszelką cenę.