Usg w ciąży – ważny element profilaktyki wyjątkowych dziewięciu miesięcy

0
2225

Ciąża to nie tylko niezapomniany czas dla przyszłej mamy, to także ogromne wyzwanie dla całego organizmu, który musi poradzić sobie z wieloma przypadłościami, charakterystycznymi dla ciężarnych. W tym czasie kobieta powinna także szczególnie o siebie zadbać, nie tylko w kwestiach odżywiania, ale też w kwestiach medycznych. Ciężarne powinny pamiętać o systematycznych wizytach u lekarza, a także o wykonywaniu niezbędnych badań, w tym także o usg w ciąży.

Kalendarz badań usg w ciąży

Każda kobieta spodziewająca się dziecka otrzymuje od swojego lekarza listę zaleceń, jakich powinna przestrzegać, a także rekomendowaną listę badań, które powinno się przeprowadzać na poszczególnym etapie ciąży. Jednym z najczęściej zalecanych badań jest wówczas usg w ciąży, które powinno się przeprowadzić przynajmniej cztery razy w ciągu tych dziewięciu miesięcy. Pierwsze wykonuje się przed 10. tygodniem ciąży, aby określić czy doszło do zapłodnienia, a także aby sprawdzić jej umiejscowienie (może się wówczas okazać, że ciąża rozwija się poza macicą, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia przyszłej mamy). Jeśli wszystko jest w porządku na kolejne usg przychodzi czas między 11. i 14. tygodniem ciąży – wtedy ocenia się ryzyko wystąpienia ewentualnych wad chromosomalnych. Kolejne badanie ma miejsce w 18. – 22. tygodniu ciąży (tzw. USG połówkowe) – umożliwia ono ocenę anatomii płodu i wykrycie wad wrodzonych. Ostatnie usg w ciąży wykonuje się między 28. i 32. tygodniem ciąży, aby sprawdzić kolejne etapy rozwoju płodu i jego położenie.

 

Czy usg w ciąży jest bezpieczne?

Przyszli rodzice jeszcze przed narodzinami swojej pociechy chcą jak najlepiej zadbać o jej komfort i prawidłowy rozwój, dlatego w ich głowach rodzą się pytania czy zalecane im badania są w pełni bezpieczne. Bardzo często wątpliwości dotyczą usg w ciąży, które zupełnie niepotrzebnie uważane jest za bardzo szkodliwe dla płodu. Wiele instytucji i komisji, takich jak np. Światowa Organizacja Ultrasonografii w Medycynie i Biologii przyznaje, że niekorzystne działanie tego typu badań jest minimalne, a wręcz nieznaczne, a rezygnacja z nich jest dużo bardziej niebezpieczna dla przyszłej mamy i rozwijającego się w jej organizmie dziecka niż same ultradźwięki (więcej informacji na https://warszawa.klinikabocian.pl/wiedza/artykuly/czy-usg-w-ciazy-jest-szkodliwe). Badania usg są także zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne, a mogą pomóc w wykrywaniu lub zaprzeczeniu wystąpienia jakichkolwiek wad wrodzonych, w tym także chorób genetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here