usuwanie żylaków

Żylaki nóg to duże, wrzecionowate lub workowate rozbudowania żył zewnętrznych z towarzyszącym im przedłużeniem i szczególnym poskręcaniem. Jest toż najpopularniejsza forma kliniczna długotrwałej niewydajności żylnej. Powszechnie występują u kobiet, jednak częstotliwość ich występowania zwiększa się z wiekiem. Sprzyja im długie bycie w pozycji siedzącej lub siedzącej, praca w dużej temperaturze, przenoszenie bagaży. Często ich występowanie ma charakter rodzimy.

Jak powstają żylaki?

Kluczowym elementem doprowadzającym do zaistnienia żylaków kończyn dolnych jest zastój krwi w ciągu żył zewnętrznych. Jest on spowodowany niewłaściwym funkcjonowaniem zastawek żylnych, czyli fałdów błony wewnętrznej żyły, które determinują jednokierunkowy obieg krwi. W realiach właściwych krew w żyłach kończyn dolnych wypływa z systemu powierzchownego przez żyły dochodzące do systemu głębokiego, składając się w zakresie serca. Przy braku dobrze działających zastawek krew wycofuje się do żył zewnętrznych, których małe ściany nie są dostosowane do pokonania wyższego ciśnienia. Z czasem zatem stopniowo się rozszerzają, ale ich ściany przerastają.

jakie są metody usuwania żylaków

Żylaki kończyn dolnych – leczenie

Techniki walki z żylakami kończyn dolnych rozłożyć można na: leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz chirurgiczne. Dobór optymalnej formy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Usuwanie żylaków kończyn dolnych tradycyjne to wykonywanie wskazań generalnych oraz stosowanie maści i kosmetyków łagodzących obrzęki oraz poczucie ociężałości nóg. Potrzebne jest też noszenie specjalnych podkolanówek, pończoch i rajstop przeciwżylakowych, liczne podnoszenie kończyn do góry, wykonywanie masaży i zrezygnowanie z ciasnej odzieży utrudniającej odpływ krwi z kończyn dolnych. Pończochy uciskowe zapobiegają składaniu się krwi w żyłach zewnętrznych i wspierają działanie pompy mięśniowej, obniżają ciśnienie, zwłaszcza w ciągu żył zewnętrznych, oraz zabezpieczają przed negatywnymi zmianami w mikrokrążeniu i wywołują ich regresję. Pończochy uciskowe powinny być dobierane indywidualnie do nieobrzękniętej kończyny. Test należy wykonać wcześnie, nie później aniżeli 20 min po wstaniu z łóżka (należy rozpatrywać tabelę rozmiarów podaną przez danego producenta). Dobrze dopasowana pończocha uciskowa wywiera najsilniejszy wpływ na wielkości stawów skokowych, stopniowo spadający w górę. Kuracja farmakologiczna polega na ustnym stosowaniu preparatów zabezpieczających naczynia. Są toż zabiegi powszechnie z własnego pochodzenia, zawierające m.in. wyciąg z rycyny lub kasztana, a także flawonowe pochodne benzopirenu produkowane spośród leków roślinnych czy syntetycznie (praktyka a jej pochodne, hesperydyna, diosmina), saponiny (escyna), dobesylan wapniowy, wyciągi z pestek winogron lub artykułów cytrusowych. Środki pomimo tego, iż przynoszą powszechnie pomoc w chorobach to nie zabezpieczają przed postępem zaawansowanych zmian długotrwałej niewydajności żylnej, zatem zwykle winnym być stosowane z kompresoterapią, która hamuje postęp choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here