Jesień życia jest okresem, który może nieść za sobą sporo niebezpieczeństw. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na stan zdrowia seniora. Właśnie dlatego osoby w starszym wieku powinny zatroszczyć się o sprawną komunikację ze swoimi bliskimi – zwłaszcza, gdy mieszkają samodzielnie. Podstawa to łączność telefoniczna, ale nie tylko. Poznaj nowoczesne rozwiązania stworzone właśnie z myślą o seniorach.
W sytuacji zagrożenia osoba starsza powinna mieć zapewnioną możliwość natychmiastowego przekazania informacji o tym, że potrzebuje pomocy. O ile jeszcze jakiś czas temu było to dość skomplikowane, o tyle dziś na rynku można znaleźć szeroką gamę urządzeń, które pozwalają zaalarmować bliskich jednym naciśnięciem guzika.
Telefon dla seniora – absolutna podstawa
Po pierwsze i najważniejsze: telefon stacjonarny czy komórkowy? O ile uda się przekonać babcię czy dziadka do komórki – z całą pewnością będzie ona lepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ osoba starsza będzie ją mogła mieć zawsze przy sobie. A to kluczowe zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i wygody. Gdy zaś senior nieprzychylnie spogląda na przenośne telefony, istnieje możliwość zakupienia takiego, który wygląda jak stacjonarny, ale działa na kartę SIM. Pozwala to często nawet na obniżenie rachunków za telefon.
A co, gdy w grę wchodzi komórka? Wówczas lepiej zapomnieć o najnowszych flagowych smartfonach z tysiącami funkcji i wieloma gigabajtami pamięci RAM. Dla seniora w największym stopniu liczyć się będzie prostota obsługi. Im mniej opcji, tym lepiej. Na szczęście na rynku można znaleźć szeroki wybór modeli aparatów przeznaczonych właśnie dla starszych użytkowników. Wyróżniają się one:
- dużymi, łatwymi do naciśnięcia klawiszami z wyraźni napisanymi cyframi,
- wysokim poziomem głośności – tak podczas rozmowy, jak i emisji sygnału dzwonienia,
- niezwykłą łatwością obsługi – do poszczególnych klawiszy można np. przypisać konkretne numery, dzięki temu wystarczy np. dłuższe przytrzymanie klawisza „1” czy „2”, aby senior dodzwonił się do dzieci lub wnuków,
- obecnością specjalnego przycisku SOS – jest dostępny w większości modeli i pozwala na szybkie zaalarmowanie zaprogramowanej osoby.
Wydatek na taki telefon jest stosunkowo niewielki, a urządzenie tego typu z całą pewnością ułatwi starszej osobie komunikację z bliskimi, nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Dobrej jakości modele można znaleźć np. w sklepie Pomoce Dla Seniora.
Profesjonalne systemy pomocy
Telefon to nie wszystkie rozwiązania, które mogą seniorowi pozwolić z łatwością zaalarmować np. o nagłym ataku choroby czy przewróceniu się na ulicy. Zwłaszcza w przypadku osób, które wymagają zdalnej opieki przydatne mogą się okazać specjalne systemy SOS. Najpopularniejsze z nich to te, w których senior nosi na nadgarstku specjalną opaskę alarmującą. W wielu przypadkach jest ona zintegrowana z telefonem komórkowym, a naciśnięcie przycisku SOS powoduje natychmiastowe powiadomienie opiekuna. To oczywiście nie koniec, ponieważ najbardziej zaawansowane modele pozwalają również np.:
- zlokalizować osobę noszącą je – to szczególnie ważne w przypadku osób chorujących np. na Alzheimera czy mierzących się z demencją – system wskaże jej dokładną pozycję za sprawą lokalizacji GPS,
- przekazać natychmiast informację o tym, że osoba nosząca przewróciła się,
- przypomnieć o wzięciu lekarstw,
- mierzyć aktywność fizyczną, a także czas snu i aktywności,
- mierzyć temperaturę skóry oraz tętno.
Warto zatem przyjrzeć się tym rozwiązaniom i podejść do opieki nad seniorem w bardziej nowoczesny sposób.