Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami zespołu suchego oka? Jeśli cierpisz na suchość pod powiekami, uczucie obecności ciała obcego w oku, kłucie, swędzenie – to znak, że powinieneś poszukać odpowiednich kropli do oczu. Jak wybrać najlepsze?

Zespół suchego oka jest zbiorem objawów, do których zalicza się między innymi dyskomfort polegający na uczuciu obecności piasku pod oczami, ale także i pieczenia, suchości oka a nawet kłopotów z ostrością widzenia i falującym obrazem. W sytuacji, gdy konieczne jest leczenie z wykorzystaniem leków, warto wybrać najbardziej odpowiedni preparat.

Dla kogo krople do oczu?

Kiedy warto stosować krople do oczu? Jeśli cierpisz na zespół suchego oka i dodatkowo masz biurową pracę, która wiąże się ze spędzaniem minimum 8 godzin dziennie przed ekranem komputera, a jednocześnie twoje biuro jest klimatyzowane, może istnieć nie tylko potrzeba, ale i konieczność korzystania z leków. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli pracujesz w innym zawodzie, który wiąże się z częstym nadwyrężaniem wzroku – na przykład, jeśli jesteś kierowcą.

Jeśli musisz stosować leki, upewnij się, że są to preparaty jak żele i krople do oczu bez konserwantów. Konserwanty są stosowane, aby przedłużyć okres przydatności preparatu do użycia, ale mogą one dodatkowo podrażniać oczy i wywoływać zaczerwienienia. Krople do oczu bez konserwantów powinny stosować szczególnie alergicy oraz osoby noszące soczewki kontaktowe.

Środki dostępne w aptece

Żele i krople bez konserwantów są dobrym rozwiązaniem szczególnie, jeśli istnieje potrzeba częstego ich stosowania. Żele mają tę zaletę, że są bardzo skuteczne i nie wymagają bardzo częstego stosowania. Nie są one odpowiednie dla kierowców oraz np. osób pracujących przy taśmach produkcyjnych, maszynach do szycia itd., dlatego że ich użycie może spowodować kilkusekundową nieostrość widzenia. Krople do oczu bez konserwantów oraz sztuczne łzy mogą być także bardzo skutecznym środkiem nawilżającym. Uzupełniają one film łzowy, który może ze względów ilościowych albo jakościowych nie być wystarczającą barierą nawilżającą rogówkę oka. Co ciekawe, krople i żele do oczu mogą być pomocne zarówno w przypadku objawów polegających na suchości oka, jak i do objawów polegających na nadmiernym łzawieniu.

Co jeszcze można zrobić?

Jeśli chcesz zminimalizować objawy zespołu suchego oka, unikaj wszelkich czynników, które mogą przyczynić się do odwodnienia organizmu. Pij dużo wody – co najmniej 8- 10 szklanek dziennie (ponad 1,5 litra). Pamietaj, że alkohol, kawa, napoje energetyczne oraz mocna gerbata przyczyniają się do odwodnienia organizmu, dlatego jeśli pijesz takie napoje, powinieneś odpowiednio zwiększyć ilość wypijanej wody. Warto też wysypiać się, bo uczucie obecności piasku pod oczami nierzadko wynika z nieprzespanej nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here