Alergia pokarmowa może wystąpić po zjedzeniu konkretnego, uczulającego składnika. Objawia się najczęściej kaszlem, pokrzywką, obrzękiem twarzy, trudnościami w oddychaniu, biegunką lub wymiotami. W najcięższych przypadkach nadmierna reakcja układu immunologicznego prowadzi do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Obecnie na świecie obserwuje się wzrost zachorowań na różnorodne alergie, a przodują w tej kwestii kraje wysoko uprzemysłowione. Przyczynę narastania schorzeń specjaliści upatrują m.in. w zanieczyszczeniu środowiska i stresie, który jest związany z szybkim tempem życia. W skali globalnej na alergię pokarmową cierpi ok. 3% osób dorosłych i 6% dzieci, zaś szoku anafilaktycznego doznało już 3% najmłodszych alergików.

Czynniki ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa, według statystyk częściej dotyka dzieci, które:

  • przechodziły ciężkie atopowe zapalenie skóry w pierwszych 3 miesiącach życia,

  • miały już na coś uczulenie wcześniej,

  • cierpią na astmę,

  • mają osłabioną odporność,

  • nie były wcale karmione piersią lub też bardzo,

  • na alergię choruje ktoś w bliskiej rodzinie.

Najczęściej uczulające pokarmy

Alergię może wywołać praktycznie każdy produkt. Najczęściej są to jednak: gluten, mleko krowie, białko jaja kurzego, orzechy, zwłaszcza ziemne, kakao, grzyby, owoce cytrusowe, soja, ryby i skorupiaki. O nietolerancji laktozy przeczytasz więcej tutaj.

Jak leczyć alergię pokarmową?

W przypadku wystąpienia objawów należy skonsultować się z pediatrą. Po postawieniu diagnozy lekarz najczęściej zaleca dietę eliminacyjną. Wskazuje również produkty zastępcze o dużej wartości odżywczej, które mogą być bezpiecznie spożywane przez dziecko. Jeśli zostanie rozpoznana jedynie nietolerancja pokarmowa, sytuacja jest łatwiejsza – maluch będzie mógł jeść dany pokarm, ale w ograniczonej ilości lub po odpowiednim spreparowaniu (np. ugotowaniu). Rodzice otrzymają także informacje od lekarza, jak działać w przypadku nagłego, silnego wystąpienia objawów alergii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here