Współcześnie zwyrodnienie stawów to jedna z częściej diagnozowanych u pacjentów chorób. Jak przebiega leczenie? Czy współczesna medycyna radzi sobie z odbudową zniszczonej chrząstki stawowej?
Co to jest artroza?
Zwyrodnienie stawów (czyli artroza) to choroba, która rozwija się w czasie. Dopiero, gdy zmiany w obrębie chrząstki stawowej są znaczne, pojawia się ból. Z czasem jest on na tyle uciążliwy, że pacjent zgłasza się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań okazuje się, że to właśnie artroza.
Choć struktura stawu ulega niekorzystnym zmianom głównie w efekcie starzenia się organizmu, to choroba nie dotyka wyłącznie osób starszych. Często zwyrodnienie stawów jest konsekwencją np. urazu doznanego podczas uprawniania sportu.
Zwyrodnienie stawów – leczenie czy łagodzenie objawów?
Aby zahamować zwyrodnienie stawów, leczenie powinno obejmować odbudowę chrząstki stawowej. Niestety, współcześnie nie ma leku, którego stosowanie przynosiłoby oczekiwane rezultaty, czyli pobudzałoby syntezę białek (dokładniej proteoglikanów), które są odpowiedzialne za budowę chrząstki stawowej. Skoro skuteczne leczenie zwyrodnienia stawów nie jest możliwe, to lekarze mogą jedynie łagodzić objawy choroby.
Zwyrodnienie stawu kolanowego czy zwyrodnienie stawu biodrowego objawia się bólem. Z czasem staje się on coraz bardziej uciążliwy – pacjent ma problem z chodzeniem i wykonywanie codziennych czynności. Z tego względu lekarze koncentrują się na łagodzeniu bólu. W tym celu stosuje się:
- leki przeciwbólowe, np. paracetamol,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. Diclofenac, Piroxicam,
- leki o długotrwałym działaniu, które są podawane bezpośrednio do stawu – kwas hialuronowy.
Dodatkowo pacjenci są kierowani na rehabilitację, gdzie uczą się poprawnie wykonywać ćwiczenia łagodzące ból.
Czasem niezbędna jest operacja
Podawanie leków to jedynie łagodzenie objawów – choroba wciąż postępuje, a pacjent może skarżyć się na coraz większe trudności z wykonywaniem podstawowych czynności. Gdy zwyrodnienie stawu dotyczy stawu biodrowego, bywa, że konieczne jest przeprowadzenie operacji. Endoprotezoplastyka, bo o niej mowa, polega na całkowitej lub częściowej wymianie stawu biodrowego. Efektem przeprowadzonego zabiegu jest powrót pacjenta do aktywności.