Alergia pokarmowa może wystąpić po zjedzeniu konkretnego, uczulającego składnika. Objawia się najczęściej kaszlem, pokrzywką, obrzękiem twarzy, trudnościami w oddychaniu, biegunką lub wymiotami. W najcięższych przypadkach nadmierna reakcja układu immunologicznego prowadzi do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.
Obecnie na świecie obserwuje się wzrost zachorowań na różnorodne alergie, a przodują w tej kwestii kraje wysoko uprzemysłowione. Przyczynę narastania schorzeń specjaliści upatrują m.in. w zanieczyszczeniu środowiska i stresie, który jest związany z szybkim tempem życia. W skali globalnej na alergię pokarmową cierpi ok. 3% osób dorosłych i 6% dzieci, zaś szoku anafilaktycznego doznało już 3% najmłodszych alergików.
Czynniki ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa, według statystyk częściej dotyka dzieci, które:
-
przechodziły ciężkie atopowe zapalenie skóry w pierwszych 3 miesiącach życia,
-
miały już na coś uczulenie wcześniej,
-
cierpią na astmę,
-
mają osłabioną odporność,
-
nie były wcale karmione piersią lub też bardzo,
-
na alergię choruje ktoś w bliskiej rodzinie.
Najczęściej uczulające pokarmy
Alergię może wywołać praktycznie każdy produkt. Najczęściej są to jednak: gluten, mleko krowie, białko jaja kurzego, orzechy, zwłaszcza ziemne, kakao, grzyby, owoce cytrusowe, soja, ryby i skorupiaki. O nietolerancji laktozy przeczytasz więcej tutaj.
Jak leczyć alergię pokarmową?
W przypadku wystąpienia objawów należy skonsultować się z pediatrą. Po postawieniu diagnozy lekarz najczęściej zaleca dietę eliminacyjną. Wskazuje również produkty zastępcze o dużej wartości odżywczej, które mogą być bezpiecznie spożywane przez dziecko. Jeśli zostanie rozpoznana jedynie nietolerancja pokarmowa, sytuacja jest łatwiejsza – maluch będzie mógł jeść dany pokarm, ale w ograniczonej ilości lub po odpowiednim spreparowaniu (np. ugotowaniu). Rodzice otrzymają także informacje od lekarza, jak działać w przypadku nagłego, silnego wystąpienia objawów alergii.