Zdrowe odżywianie jest istotne dla każdego człowieka. Odpowiednie produkty, w prawidłowych ilościach i o właściwym składzie są receptą na długie i zdrowe życie. Zaraz przekonasz się, jakie są podstawowe zasady zdrowego odżywiania.

Ilość posiłków na dzień

Optymalną ilość posiłków przyjmowanych każdego dnia jest 3-5. Pozwala ona na utrzymanie metabolizmu na wysokich obrotach oraz zapobiega napadom tzw. wilczego głodu. Organizm stale otrzymuje nową dawkę paliwa, dzięki czemu funkcjonuje zdecydowanie sprawniej, a człowiek czuje się o wiele lepiej.

Ilość posiłków mięsnych w diecie

Choć w mięsie znajduje się duża ilość białka, to tak naprawdę wystarczy spożywać go tylko 2-3 razy w tygodniu, w ilości po 100 gram. Białko znajduje się również w innych produktach spożywczych, jak rośliny strączkowe czy pieczywo pełnoziarniste.

Ilość posiłków rybnych w diecie

Ryby są doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego białka oraz zawierają sporą dawkę kwasów omega, które pozytywnie wpływają na pracę naszego mózgu. Należy je spożywać przynajmniej raz w tygodniu, sięgając przede wszystkim po ryby z dobrych źródeł – morskie i oceaniczne.

Warzywa i owoce – najlepsze źródło witamin i mikroelementów

W warzywach i owocach znajduje się cenne białko, błonnik, witaminy i mikroelementy. Błonnik nie tylko przyspiesza przemianę materii i zapobiega zaparciom, ale również zmniejsza ilość wchłanianego cukru, co ogólnie jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Dietetycy i lekarze zalecają spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Ile wody warto wypijać każdego dnia, by się dobrze nawodnić?

Woda uważana jest za źródło życia. Bez niej trudno przeżyć nawet kilka dni. Ilość codziennie wypijanej wody jest bardzo ważna i należy ją kontrolować, ponieważ gdy pojawi się pragnienie, to znaczy, że już doszło do odwodnienia. Zaleca się wypijanie szklanki wody co 1,5 godziny, co powinno dać nam w sumie 2 litry wody dziennie, czyli zalecaną ilość. Należy pamiętać, że woda reguluje wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

Więcej informacji dotyczących zdrowego odżywiania znajdziesz na www.dietetyk.guru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here