Ból oczu przy pracy przed komputerem

Randomizowane badania jednoznacznie skazują, iż praca przed komputerem znacząco podnosi ryzyko wystąpienia zmęczenia wzroku oraz zespół suchego oka. Rozpowszechnienie i częstość stosowania monitorów komputerowych oraz telewizorów istotnie przenosi się na częstotliwość występowania chorób narządu wzroku – są to ogólne wnioski z abstraktów badań klinicznych.

Raport opublikowany przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jana Nofera w Łodzi wskazują bezpośrednio, iż jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową przed komputerem są zaburzenia z zakresu takiego jak zespół suchego oka, zaburzenia refakcji (nieprawidłowości w budowie całego układu optycznego oka (krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm), zaburzenia ostrości widzenia oraz przemęczenie wzroku.

Wyniki przeprowadzonych testów w populacji japońskich pracowników korporacji pokazują, iż około 20% osób pracujących przy komputerze cierpi znacząco na zespół suchego oka. Ciekawą rzeczą pozostaje to, iż wśród osób mających problem z tymi dolegliwościami przeważały dwukrotnie kobiety nad mężczyznami. Badania wskazały także, że bardziej zagrożone schorzeniami są osoby korzystające z soczewek kontaktowych oraz osoby pracujące przed komputerem dłużej niż cztery godziny na dobę.

Kolejnym istotnym problemem dla osób korzystających często z komputerowo jest przemęczenie wzroku: odsetek osób z takimi problemami jest porównywalny do ilości osób cierpiących na przemęczenie wzroku.

Ból oczu przy pracy przed komputerem

Liczne badania bezpośrednio pokazują, że korzystanie z komputerowych monitorów oraz ekranów telewizyjnych w ramach codziennej aktywności zawodowej nie pozostaje bez konsekwencji dla wzroku i że powoduje nadmierne i nieprawidłowe wyeksploatowanie narządu wzroku i nasila zespół suchego oka.

Komputerowy monitor to nieodpowiednie środowisko dla oka!

Abstrahując bezpośrednio od kwestii promieniowania samego monitora, które zostało znacząco zredukowane z wykorzystaniem ekranów ciekłokrystalicznych, patrzenie na ekran monitora przez dłuższy czas powodować może ograniczenie częstotliwość mrugania oka( zespół suchego oka) oraz przyczynia się do pochłaniania przez siatkówkę zbyt dużej ilości promieniowania świetlnego. Zadymienie oraz zapylenie pomieszczenia oraz częste przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych sprawia, że oczy są jeszcze bardziej zagrożone przez wystąpienie objawów.

Co powinno niepokoić?

Przekrwienie, zaczerwienienie oka, uczucie „piasku w oku” oraz drapania lub uczucie obecności ciała obcego wraz z gromadzeniem się wydzieliny w kącika oka powinno zwrócić uwagę każdego – są to objawy jakimi charakteryzuje się zespół suchego oka. Jeśli do tego dołącza się opuchlizna powiek oraz podwójne widzenie, to koniecznie trzeba bardziej się zainteresować tym problemem.

Należy robić koniecznie przerwy w pracy i korzystać z kropli do oczu. Jeśli w pracy korzysta się wyłącznie z komputera i nie można swobodnie ograniczyć ekspozycji na promieniowanie świetlne, to możliwe jest ograniczenie naświetlenia przez stosowanie odpowiednich narzędzi oraz właściwej higieny pracy. Na pewno zmniejszy to ryzyko występowania wad wzroku i takich chorób jak zespół suchego oka

O wzrok trzeba dbać – jest to jeden z najcenniejszych zmysłów i trzeba o niego wyraźnie zadbać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDermatoskopia
Następny artykułBadanie kału

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here